• 1- Bir adam neden istediği bir şeyi elde etmek uğruna başkasının canıyla tanrısına verdiği söz için takasa giriyor? Pazarlık ediyor? Bu mu kutsal?

  2- neden erkek çocuğum olursa bir uzvumu kökten keseceğim diye adak adamamış da başkasının canı üzerinden pazarlık yapmış bu normal mi?

  3- O güne kadar Allah için sadece İbrahim'in soyu mu önemliymiş? Daha önce koyun koç falan getirseydi de başkalarının çocukları da ölmeseydi daha iyi olmaz mıydı? Bu ırkçılık değil midir?

  4- can alarak ibadet etmenin neresi kutsal, koyunlar da birer canlı değil mi?

  5- Bu hikayenin Kuran'da anlatılmasının kime ne faydası olmuş bu güne kadar deve ve koyun tüccarlarından başka?

  6- bugün birisi tanrısı için başka birini adak adasa ve peygamber olduğunu iddia etse ne diyebilirsiniz? Örneğin sizin babanız bunu yapsa bıçağın kesmeyeceğinden emin olabilirsiniz?

  7-Kimseye faydası olmayacak bu hikayenin Kuran'da anlatılması ve sadece o ana ve o kişiye özel olması gerekz ve boş faydasız bir bilgi değil midir?

  8- Kuran'da çocuk hakları ile ilgili bir tek iyi bir cümle varmıdır kesilmemekten başka . Bu bir lütuf mıdır.

  9- bu tür uygulamalar dinlerde ve dinler arasında kan akıtlmasının önüne geçebilmişmidir?

  10- İbrahim tanrısına verdiği sözü tuttuğu için ödüllendirilmişken diğer din mensupları saf duygularla inandıkları halde neden ödüllendirilmemektedir. İbrahim torpillimidir. Kim kendi çocuğunun kötü olmasını ister ki? Peki ya dünyada eziyet çeken İsmailden çok daha berbat durumlarda yaşayan çocuklara Allah'ın diyeceği bir tek söz bile yok mu

  11- bizi hiç ilgilendirmeyen 3000 yıl önceki ailevi bir zihin karmaşası yaşayan biri için kurban kesmenin kime ne faydası var.

  12- Kurban kesip onu da kendi günahlarımıza kefil yapmak ne kadar ahlaklı ? Başka bir hayvanın canın alarak kendi günahlarımızı sildirmek vahşet değilmidir.

  13- İbrahim tanrısına verdiği sözü tutacak mı diye imtihan ediliyor . Bir tanrı böyle bir sözü nasıl olur da kabul eder?

  14- Kuran'da haksız yere öldürülen kız çocuklarından dem vururken ve bütün bunlar olurken tanrı neredeydi? İbrahim'in tanrısı sadece İbrahim ve soyuna mı hizmet ediyor?


Benzer Konular