• Genelde Türkiye'de kendi çevremde AKP siyasal İslamından ağzı yanan dinciler AKP'yi eleştirmek için şu tipik argümanı kullanırlar. "Adam şirk koşuyor ya"

  Öncelikle bunu okuyan dinciler şunu bilin ki senin inancını kabullenmek yada kabullenmemek kimseyi bağlamaz. Kimsenin senin inandığın tanrıyı onaylamak zorunda olmadığnı bilmeniz gerekir.

  Çünkü Tanrı ve din insanlığın evrensel amacı ve ortak değeri değildir. Böyle kabullenmek zorunda bırakıldığınız için müslümanların hali ortada.

  Bu güne kadar siyaseti şirk , zina veya kafir gibi suçlamalar ile eleştireceğinize insanların temel hak ve özgürlükleri açısından eleştirseydiniz durumunuz çok daha ileri düzeyde olurdu.

  Çünkü siyaset senin istediğini vermekle yükümlüdür. Hiçbir siyasetçi halktan gelen tepkiyi yok sayarak politika üretemez buna diktatörler de dahildir.

  Evet inanmak da özgürlükler arasında olabilir. Ama seçtiğin yöneticinin senin inancınla bire bir örtüşmesini beklemek aptallıktır. Çünkü inanç kişiseldir.

  Ama adil gelir dağılımı, eşit eğitim hakkı, çalışma olanaklarının çoğaltılması , sağlıklı beslenme , adil yargılanma ve yasalar karşısında eşitlik gibi konular bütün insanlığın ortak değerleridir.

  Nasreddin hocaya bir çuval ceviz getirmişler . İki kişi anlaşmazlığa düşüp cevizi bir türlü paylaşamadıklarını söylemiş. Bize bunu sen paylaştır razıyız demişler.

  Nasrettin hoca düşünmüş ve sormuş; Allah adaleti ile mi böleyim yoksa kul adaleti ile mi?

  Nasıl soru hoca , tabiki Allah adaleti ile böl demişler.

  Nasrettin hoca çuvaldan iki ceviz birine dört ceviz diğerine verip çuvalın geri kalanını kendine ayırmış. Hadi hakkınız bu kadar gidin demiş.

  Adamlar sinirlenmiş bu nasıl adalet hoca demişler. Hoca yapıştırmış cevabı ;

  Siz Allah adaleti istediniz , kimine az kimine çok verir. Kul adaleti isteseydiniz eşit bölerdim demiş.

  İşte siz ey dinciler , sizi yöneten insanlardan dini temsilci gibi davranmasını beklerseniz böyle yamulursunuz.

  Sizi yönetmesi için seçtiğiniz insanlardan peygamber gibi davranmasını beklemeyin!!

  Şirk koşmak suç değildir!!


Benzer Konular