Neden bazı şeylerde çok ısrarcıyız ?


 • A.Adler , arzularımızı "Her isteyiş bir yetersizlik duygusuyla ilgilidir insanda bir doyum, bir hoşnutluk, bir yeterlilik sağlama eğilim ve dürtüsünün doğmasına yol açar. " diye açıklamaktadır. Insan nerede eksik varsa ona yönelir. Bu şekilde egosunu korur. Buna göre neye ihtiyacımız olduğunu fark edersek neyi neden istediğimizi de anlamış olacağız.


 • @zafira Dostum bana insanın resmini çizebilirmisin?
  Nazımın "Abidin, bana mutluluğun resmini çizebilirmisin? Diye sorduğu sıcaklıkta sordum...


 • @mor-ve-ötesi insan denilen şey yaratılmışların en şereflisi (idi)... dıştan bakarsak birbirinden farklı tam bir sanat eseri içten bakarsak birbirine benzer bir sistemle kurulmus duygu ve dusuncesi olan bir et yığını...


 • @zafira Bileşenlerine ayırmayı deneyebilirmisin?


 • @mor-ve-ötesi biyolojik olarak ayirmayi denesek sanirim %70 i su geri kalanlar icin oran veremem ama kemik, kas, kan ,yağ, deri olarak ayırabiliriz manevi olarak ayırsak ruh, akıl, duygu ve düşünceler...şöyle de bir gerçek var ki yaratılış topraktan meydana gelmiş ( Kuran-ı Kerim'de Hicr Suresindeki “Ben kuru bir çamurdan, şekillendirilmiş balçıktan bir insan yaratacağım. Onu düzenleyip içine ruhumdan üflediğim zaman onun için hemen saygı ile eğilin.” (Hicr, 15/28-29.) ayeti ile “İnsanı yaratmaya da çamurdan başladı. Sonra onun neslini bir öz sudan, değersiz bir sudan yarattı. Sonra onu şekillendirip ona ruhundan üfledi. Sizin için işitme, görme ve idrak duygularını yarattı. Ne kadar az şükrediyorsunuz!” (Secde, 32/7-9.) bu durumda yukarda saydıklarımın pek bir önemi yok keza biz bunlarin hepsini temin etsek bir insan yaratabilir miyiz ? Bu mümkün değil. O halde bir insanin yaratılışını anlamak bileşenlerine ayırmak da çok insanca değil yanlış mıyım ?


 • @zafira, içinde söyledi: Neden bazı şeylerde çok ısrarcıyız ?

  @mor-ve-ötesi biyolojik olarak ayirmayi denesek sanirim %70 i su geri kalanlar icin oran veremem ama kemik, kas, kan ,yağ, deri olarak ayırabiliriz manevi olarak ayırsak ruh, akıl, duygu ve düşünceler...şöyle de bir gerçek var ki yaratılış topraktan meydana gelmiş ( Kuran-ı Kerim'de Hicr Suresindeki “Ben kuru bir çamurdan, şekillendirilmiş balçıktan bir insan yaratacağım. Onu düzenleyip içine ruhumdan üflediğim zaman onun için hemen saygı ile eğilin.” (Hicr, 15/28-29.) ayeti ile “İnsanı yaratmaya da çamurdan başladı. Sonra onun neslini bir öz sudan, değersiz bir sudan yarattı. Sonra onu şekillendirip ona ruhundan üfledi. Sizin için işitme, görme ve idrak duygularını yarattı. Ne kadar az şükrediyorsunuz!” (Secde, 32/7-9.) bu durumda yukarda saydıklarımın pek bir önemi yok keza biz bunlarin hepsini temin etsek bir insan yaratabilir miyiz ? Bu mümkün değil. O halde bir insanin yaratılışını anlamak bileşenlerine ayırmak da çok insanca değil yanlış mıyım ?

  Güzel kardeşim...
  Hicr suresi 28 ayette
  -insan sözü geçmez, orada bahsedilen Beşer dir,
  -ayrıca orada kullanılan herekeler ile çıkarılan meal de doğru değildir...
  -eğer Kuran hakkında kök harfler üzerinden yapılan farklı bir çalışma görmek istiyorsan tuvavadisi.org sitesinde nirengi videolarına bakabilirsin


 • @mor-ve-ötesi sanırım çeviren kişiler beşer i insan olarak kabul etmişler halk arasında da insana beşer denilir. Dediğiniz yere de bakacagım ( :


 • @zafira, içinde söyledi: Neden bazı şeylerde çok ısrarcıyız ?

  @mor-ve-ötesi sanırım çeviren kişiler beşer i insan olarak kabul etmişler halk arasında da insana beşer denilir. Dediğiniz yere de bakacagım ( :

  Kuranda İns ve İnsan geçiyor ve Beşer Ademden önce İnsan ve cinlerin yaratıldığı da söyleniyor değil mi?
  Yani Halife olarak yaratılan insan olamaz, halife olanın sonradan yaratılmış olması gerekir....


Benzer Konular