• acbe09ea-05d3-4262-a39c-e4c21417d791-grafik.png

  İnsanların neredeyse %80´i gecenin tamamen karanlık olmadığı bir ortamda yaşıyor, çünkü suni ışıklandırmalar geceyi gündüze çevirmiş durumda. Ancak bu durumun, sağlık açısından uzun vadede hem insanlara hem de hayvanlara negatif etkisi olduğu muhakkak.
  Bilhassa gündüzün kısa, karanlığın uzun olduğu mevsimde, şehirler suni ışıklar tarafından aydınlanmaktadır. Ancak bu suni ışıklandırmanın doğal olan gündüz gece ritmini bozduğu aşikar. Işık kirliliğinin dünya çapındaki etkilerini gösteren bir hayli araştırma mevcut.


 • Rüzgar tesislerinde bulunan kırmızı uyarı ışıkları, yarasalar açısından ölümcül birer tuzak olabiliyor. Yapılan bir deneyde, bilhassa kımızı ışığın yarasalara çok çekici geldiği saptandı. Bu nedenle sayısız yarasa, sezonluk göç esnasında bunun kurbanı oluyorlar. Ancak kırmızı ışığın yarasalara neden cazip geldiği sorusu ise hălen gizemini korumaktadır.
  61691204-4774-44b3-8711-da0657bbcc14-grafik.png
  Rüzgar tesisleri her ne kadar temiz enerjiyi temsil etse de, Avrupa´da her sene 250.000´den fazla yarasa pervanelere çarparak hayatını kaybetmektedir. Kurbanların çoğunluğu, kışı geçirmek istedikleri yerlere gitmeye çalışan göçmen yarasalardan oluşuyor.


 • Gece yanan sokak lambalarının ışığına hücum eden böceklerde çarpma sıcaklık vb sebepler ile ölüyorlar.
  Yarasalar böcekle beslendikleri için kırmızı ışığa doğru gidebilirler. Işık böcekleri böceklerde yarasayı çekiyor olmalı.
  Sera camları naylonlarıda dışardaki ışığa hücum eden böcekleri öldürüyor. Bitkilerin tozlaşması için böcek kalmayacak bu gidişle.


 • @TENTEN
  Ölme vakaları çoğunlukla pervanelere çarparak oluyor veya pervanelerin arkasında oluşan türbülans ve basınç düşmesi nedeniyle ciğerler ve iç organlar parçalanıyor.


 • Günümüzdeki gereğinden fazla olan global ışık kirliliğin hem insanları hem de hayvanları negativ yönde etkilediği bilinen bir gerçek. Artık iş o raddeye vardı ki, gece aktif olan böcekler bile bu durumdan etkilendiği için, bitkiler daha az tozlaşıyorlar. Bilimsel araştırmalara göre güve ve diğerleri ışıkların yansıdığı bitkileri, karanlıkta kalanlara nazaran daha az ziyaret etmektedirler. Dolayısıyla bu mevzubahsis bitkiler, gündüz aktif olan böcekler tarafından da yeteri kadar tozlaşmıyor. Netice itibarı ile bu bitkiler, daha az tohum ve mevye üretmek zorunda kalıyorlar.

  dc17c809-ab74-4820-98d7-f2669b247855-grafik.png
  Bir devedikeni üzerinde gece aktif olan bir ziyaretçi.


Benzer Konular

 • 17
 • 6
 • 4
 • 11
 • 8