• Tavuğa saldıran yırtıcı kuşa ilk önce başka bir tavuk saldırıyor.
  Sonra ise keçi 🙂


 • Etçillerin hayatı en zor olanıdır. Doğa onlara selülozu sindirecek bir sindirim sistemi vermemiş. Onlar eti sindirebiliyor ancak. O yüzden et yemezlerse ölüme mahkum olmak gibi bir yazgıları var. Et ise çaba sonucu ele geçirilebilen bir besin kaynağı. Belli sayıda çaba et elde etmeye yetmezse ölür.

  Diğer yandan otçulların kendini savunması da son derece doğal. Doğa böyle bir çelişki ve zulüm üzerine kurulu. Et yemeye mahkum olmak da bir zulüm. Canını sürekli yırtıcılardan sakınmak zorunda olmak da bir zulüm. Doğa zulüm temelinde kurulu.

  Yine de hayvanların dostluğu gerçekten insanlardan değerli. Ben kediseverim ve kedilerin övgüsünü benden çok bana çevrem yapıyor. Ben bir şey demiyorum, kedimi başkaları övüyor. Kedi doğal aşıymış, mikropları zayıflatıp insana geçirdiği için bağışıklığı güçlendiriyormuş, çocukken kedi ile temas edende alerji gelişmezmiş, kedinin ağzı insandan çok daha temizmiş. Kedime övgüler yağıyor çevreden. Ben bir şey demiyorum.

  Ama ipek gibidir, pırıl pırıl parlar floresan gibi. Çok titizdir. Ağzının antiseptik olduğunu da bizzat gördüm. Çünkü alnımda kızarma oluyordu ve nedeninin bir tür bakteri olduğunu öğrendim. Krem sürmek bakterileri besliyormuş. Antiseptik krem sürülmesi gerekiyormuş. Alayım bir antiseptik krem derken kedim tuttu alnımı yaladı ve ertesi gün bir baktım alnım normale dönmüş. İnanılmazdı, çok hızlı antiseptik etki göstermişti.

  Normalde yalamasına izin vermem ama alnım olunca ses çıkarmadım. İyi ki de vermişim. Antiseptik etki kanıtlandı, gözümle gördüm, doğruymuş.


 • Kedinin ağzının antiseptik olması tek özelliği değil. Kedinin salyası yoktur. Duru, berrak bir sıvıdır. Nadiren bir damla görülebilir, o da bu şekildedir. Ben dokuz yıldır kedimde tek damla görmedim. Önceki kedilerimde nadiren gördüğüm olmuştu.

  Kedide ağız suyu akışı hiç dışarı doğru olmaz. Bu kedinin en önemli özelliği. Köpek tersinedir. Aralarındaki çok köklü farklardan biri de budur.

  Ben kesin kedi yandaşıyım. Köpekteki sadakat kedide olmasa da önemli değil. Kırsalda yaşasam ve ikisi de olsa en iyisiydi. Köpeğin en iyisi tabii ki Sibirya kurdu.


Benzer Konular