• Din Bilim Değildir ve Dinciler Bilgi Üretemez , Doğruyu Bulamaz

  Dinin şartı iman etmektir. Bu durum sorgulamadan peşin olarak dayatılan kuralları kabul etmeyi gerektirir. Örneğin kuranda namaz yoktur diyen yada oruç zararlıdır diyen tanrıya inansa bile kafir ilan edilir ve şahitliği kabul edilmez. Çünkü sorgulamıştır ve düşünmüştür , dinin dışında bir bilgi üretmiştir. Bu yüzden kafirdir ve öldürülmelidir.
  Bu anlayışın aynısı kapitalizm , yahudilik ve hristiyanlıkta da vardır. Diğer alt küme dinlerinden budizm de aynı durumdadır.

  Bilim tarafsızca yapılmalıdır. Herhangi bir taassup altında kalmadan doğruya doğru yanlışa yanlış diyebilmelidir. Dinci biri bilimsel olarak dinin dayattığı bir ibadetin zararlarını kabul etmez. Deve sidiği içmeyi , ramazanda 30 gün aç ve susuz kalmayı , beş kere namaz ve abdestin zararlarını görse bile bunu kabul etmez. İleride teknoloji geliştikçe bu zararların aslında faydalı olduğu ortaya çıkacaktır düşüncesi ile bu gerçekleri saklar. Mertçe elindeki doğruyu paylaşmaz hatta bunun için yalan bile söyler.

  Bu yüzden insanlar dine yaklaştıkça bilgi konusunda gerilerler. Bunun başlıca sebebi peygamber düşüncesidir. Peygamberden daha iyi bilemezsin ve ondan daha iyi yaşayamazsın. Peygamber herşeyi en doğru söylemiştir ve onun üzerine yorum yapmak imanı yok eder. Senin vazifen ona iman ve biat etmektir. Kapitalist düşüncede de bir prof.dan daha iyi bilemezsin , TV den daha doğru konuşamazsın. Kapitlizm sidik içmeyi söylese onu da yapacak milyonlarla ahmak vardır.

  Diğeri ise dinlerin insanları mucize beklentisine sokmasıdır. Bu durum toplumu pasifleştirir. İçine düştüğü bataklıktan çıkmanın yolunu ancak peygamber yada doğaüstü güçler yardımıyla olanaklı görür. Kendine olan güveni yoktur ve herşeyin tanrı tarafından düzenlenerek gerçekleştiğini kabul eder. Buna isyan etmenin tanrıya da isyan olacağını düşündüğü için sıradaki tuzağa çekilir , işte sıradaki tuzak;

  Şükretmektir , haline sabretmektir. Ne zaman işler kötüye gitse şükür ederek bundan kurtulacağını sanar. Hergün daha da kötüleşen şartlara sabrederek sevap kazandığını düşünür ve dünya nimetlerini kendine yasak yapar. Aslında onun durumu kedinin uzanamadığı ciğere pis demesi gibidir. Ancak bunun farkına varamaz sadece vardır bir hayır diyerek kendini teselli eder. Çünkü şartlar tanrı tarafından düzenlenmiştir ve bunlara itiraz etmek kafirliğin sebebidir. işler iyiye gittiği zaman tanrının lutfudur. Asla bunun için bir sebep aramaz tamamen şansa kalmış bir hayat yaşar. Arkasını sormaz , sorgulamaz. Tanrı isterse verir istemezse alır.

  Bir canım var o da tarıya borcumdur diyerek içindek bataklığı içselleştirir ve yaşamaya devam eder. Ancak tanrı boş durmaz canını da ister.

  Peki ya herşeyini alıp seni köleleştiren sonra da kalan son şeyin olan hayatı da senden isteyen tanrı kimdir , hiç düşündünüz mü?

  Aynı durum günümüz kapitalist düşüncede de vardır. Para için bilim yapan bilimciler piyasa menfaatlerine göre hergün fikir değiştirir. Vitaminli saç boyası , zararlı katkı maddeleri , işe yaramaz ilaçları halka yalan söyleyerek pahalıya satarlar. Ancak kapitalist düşünce yeri gelirse para için bilimi de destekler. Bu yüzden kapitalizme tam olarak din diyemeyiz. Menfaati için din ile aynı araçları kullanır


 • Bir ateist herşeyi bilmek zorunda değildir. Ama sorgulamak zorundadır. Sivrisinek nasıl oluştu , bu güneş nasıl oluştu ? Gibi sorularla ateistleri mat ettiklerini düşünenlerin kendi sordukları bu sorulara verdikleri tek bir cevap vardır o da "Allah Yarattı" ,"Allah'ın Hikmeti " cevabıdır.

  Bunun hiçbir bilimsel mantıklı ve düşündürücü yanı yoktur. Çünkü Allah yarattı demek tamamen sorgu ve gözlem yeteneğini kapatıp beyinin uyku moduna geçmesini sağlar.

  Allahın hikmeti diyerek hiçbir araştırma yapmama yolunu seçen bir dinci ile araştırarak yol bulmaya çalışan birinin durumu asla aynı değildir. Biri üfürükçü diğeri bilim insanıdır.

  Bilim insanları da yeri geldiğinde hata yapabilir ama bu hata başkası tarafından sorgulanır düzeltilmeye açıktır.

  Dinler deki mezhep imamları, peygamberler , dedeler gibi kişilerin kararları asla sorgulamaz.


 • @kâfir-imam peki geneli ele alirsak 'din nedir' sorusuna cevap verebilir misiniz?


 • @phi, içinde söyledi: Din Bilim Değildir Dinciler Bilgi Üretemez

  @kâfir-imam peki geneli ele alirsak 'din nedir' sorusuna cevap verebilir misiniz?

  Din anlatılan efsaneler topluluğudur. Bu kadar dikkate alınmasının sebebi Halkın üzerinde etkisi olduğu içindir. Bir Harry Potter masalı neyse din de odur aslında ama anne babalar çocuklarına onun bir masal olduğunu söylerken diğerinin gerçek olduğunu söylüyor.

  Bunun tam tersini yaşasaydı bir çocuk , Harry Potter peygamber , voldemort şeytan ve dumbledor tanrı olurdu.

  Okuyup üflemek , mucizeler, görünmez melekler ve yardımcıları, kerametler, sırlar kapısı falan bunların hepsi tarafsız bir gözle bakıldığında Hayri pitır masalı ile aynıdır.


 • @kâfir-imam peki bu kadar inanani olmasinin sebebi ne sence? yani senin gibi dusunen azinlik kaliyor dunya geneline baktigimiz zaman. burada bir sikinti yok mu?


 • @phi, içinde söyledi: Din Bilim Değildir Dinciler Bilgi Üretemez

  @kâfir-imam peki bu kadar inanani olmasinin sebebi ne sence? yani senin gibi dusunen azinlik kaliyor dunya geneline baktigimiz zaman. burada bir sikinti yok mu?

  Kolayına geliyor çünkü gerçeği görmek istemiyor , cennet denen yerde sonsuza dek istediği gibi yaşayacağına inanmak onu mutlu ediyor. Aslında kendi hayallerine inanıyor. Böyle olması için zaten kuran yazarları bir çok hesapsız vaadlerde bulunmuşlar.

  İnsan beyni her zaman kolay olanı seçer ama bunu bilinçsizce yaparsa din gibi bir tuzağa yakalanıyor.

  Elbette kolaylaştırmak önemlidir ama bunu bilinçle yapmak gerekir. İşte düşünmek eylemi insana zor geldiği için bol bol yalan ve masal uyduran Arap soyunu elektirği bulan insandan üstün görüyor. Halbuki elektrik imkanından dibine kadar faydalandığo halde hayalden hiçbir faydasını görmediği dini üstün tutuyor.


 • @kâfir-imam hayir benim bahsim sadece islam degildi, dunyada bir cok din var, yani bunlar dusunemiyor mu goremiyor mu cogunluklar ya hani aralarinda elbette vardir dusunen mantikli davranan eden goren duyan birikimli deneyimli okumus etmis vs vs.

  o manada sorgulamiyor degilim ben bu durumu.


 • @phi, içinde söyledi: Din Bilim Değildir Dinciler Bilgi Üretemez

  @kâfir-imam hayir benim bahsim sadece islam degildi, dunyada bir cok din var, yani bunlar dusunemiyor mu goremiyor mu cogunluklar ya hani aralarinda elbette vardir dusunen mantikli davranan eden goren duyan birikimli deneyimli okumus etmis vs vs.

  o manada sorgulamiyor degilim ben bu durumu.

  Evet genel olarak hepsi aynı İslam'dan çok farkları yok. Hristiyanlık daha ılımlı falan diyorlar hayır ılımlı falan değil.

  Dinlerin ılımlı yönü toplumun bilgi ve kültür seviyesi ile bağlantılı olarak değişiyor . Batı dünyası bilime ve akla daha yatkın olduğundan Katolik Ortodoks çatışmaları ılımlı kalıyor. Ama bir arnavutluk, Sırbistan , kırım Hristiyanlığına bakın hiç de öyle olmadığını kanla kılıçla ayin yaptıklarını görürsünüz.


 • @kâfir-imam ama o bahsettiginiz bolgelerde musluman halk vardi, kendi dinlerini getirmek icin asip kesmeleri kan dokmeleri normal.

  kaldi ki muslumanlikta ciceklerle lalelerle yayilmadi, onda da kan dokuldu ama benim demek istedigim bu degil.

  sen diyorsun ya simdi onlar dusunmeyi tercih etmiyor kolaya kaciyor, dusunen sorgulayan boyle yapmaz etmez diyerek, bende cogunluk inananlar oldugu icin tam tersi durum, kolayi sen ben gibiler yapmis olabilir mi diye sorguluyorum. tabii sesli dusunuyorum bunu. • @phi, içinde söyledi: Din Bilim Değildir Dinciler Bilgi Üretemez

  @kâfir-imam ama o bahsettiginiz bolgelerde musluman halk vardi, kendi dinlerini getirmek icin asip kesmeleri kan dokmeleri normal.

  kaldi ki muslumanlikta ciceklerle lalelerle yayilmadi, onda da kan dokuldu ama benim demek istedigim bu degil.

  sen diyorsun ya simdi onlar dusunmeyi tercih etmiyor kolaya kaciyor, dusunen sorgulayan boyle yapmaz etmez diyerek, bende cogunluk inananlar oldugu icin tam tersi durum, kolayi sen ben gibiler yapmis olabilir mi diye sorguluyorum. tabii sesli dusunuyorum bunu.

  Çoğunluğun fikri doğru olsaydı şimdi bütün tapınaklardanvboyut kapıları açılmış ve o dinlere inananlar astral seyahat yapıyor olurlardı. Yada tıp bilimi yerine cevşenle muskayla iyileşirlerdi.

  Avrupa'daki Hristiyanlık durumu da tamamen cehalet veya kültürle alakalıdır.

  Bakın şu gerçektir ki iyi bir insanı müslüman yaparsanız iyi müslüman olur ama zor cahil birini müslüman yaparsanız rezil bir müsliman olur

  Burada ana etken din değildir aslında insanın kendisidir. Dinler de bu farkı siyasete çeviren ahlaksızlık aracıdır.


 • Pozitivistler bilimi din yapmışlar.
  Jön Türkler mesela pozitivisttir.
  Ama hiç Fransa da ki brazilya daki gibi kilise açmamışlar.
  Cumhuriyet döneminde açılan Halk evleri kilise görevi görüyor olabilir. 🙂

  Arşivde bunu bulabildim.
  Aktif bağlantısı olan pozitivist kilisesi bulamadım.


 • dinden nasıl bir bilgi bekliyonuzki 👿


 • @Fides, içinde söyledi: Din Bilim Değildir Dinciler Bilgi Üretemez

  dinden nasıl bir bilgi bekliyonuzki 👿

  Günlük hayatımda işime yarayacak bir bilgi bekliyorum. 🙂


 • @TENTEN
  oruç tut
  namaz kıl
  hacca git
  zekat ver
  daha ne istiyonki günlük hayatta 👛


 • Dinlerin yok olması insanlığın tüm tarihi boyunca gerçekleştirdiği en büyük devrim olacaktır.


Benzer Konular

 • 14
 • 5
 • 3
 • 5
 • 10