Milli Savunma bakanlığı ARŞİV BELGELERİYLE ERMENİ FAALİYETLERİ 1914-1918
 • Ermenilerin yoğun olduğu bölgeler Erzurum , Gürcistan, Kars, ağrı

  Pontus rumlarının yoğun olduğu bölgeler RİZE, TRABZON, Gümüşhane, Kastamonu

  Zararlı cemiyetlerin kuruluş merkezleri de buralar zaten. Kurtuluş Savaşı'nda hiçbiri işgale karşı direnmemiştir. Düşmanın önünden kaçıp İstanbul'a kadar gelmişlerdir. Bu yüzden de İstanbul'un demografik yapısında yukarıdaki iller ağırlık gösterir.

  Cumhuriyetin ilanından sonra çoğusu Kemalist-ülkücü, alevi - Bektaşi, Sünni - tarikatçi veya Kürtçü kılığı altında faaliyetlerine devam etmişler.

  Azınlık psikolojisi olarak yada döneklik psikolojisi olarak hep aşırıya kaçmışlar aleviden çok alevi , türkten çok daha türk , müslimandan çok daha dinci ve KÜRTLERDEN DAHA KÜRTÇÜ olmuşlardır.

  Ancak elebaşları dış bağlantılarını kaybetmemiştir. Örneğin fetö...

  Veya cüppelinin cüppesindeki İngiliz kraliyet arması...

  Bugün neredeyse hepsi siyasi çatı altında toplanmışlardır.

  Cumhuriyete düşman olmalarının tek sebebi Türklerle eşit olarak yaşamak istememeleridir. Çünkü Osmanlı onlara bol miktarda imtiyazlar ayrıcalıklar tanımıştır. Osmanlı sarayı ve ordusu neredeyse tüm ihtiyaçlarını çok yüksek fiyatlarla yahudi , Rum ve Ermeni tüccarlardan sağlamaktaydı. Tıpkı günümüzde ballı ihaleler ile zengin edilen hemşehriler gibi.

  Devşirme akrabaları ile dolu olan saray onların geçim kaynağı idi. Aslında kendi aralarında halka karşı ırkçılık yapıyorlardı.

  Tıpkı günümüzdeki gibi çiftçi kendi ürününü pazara getirip satması yasaktı. Bunun yerine mısır çarşısı veya Unkapanı gibi merkezlerde bulunan Rum veya Ermeni tüccarlara SATMAK ZORUNDAYDI.

  akp ve destekçilerinin Osmanlı sevgisi bu yüzden olabilir mi? Durumdan habersiz zavallı vatandaş ise halifelik din Allah gibi sözlerle kandırılmaktadır. Tıpkı Osmanlı devletinde olduğu gibi. Allah için savaşın haaa diyorlardı ama aslında saray için ölün ki saray tüccarlarına yeni ticaret yolları açılsın demekti bunun anlamı.

  Şimdiki dünya düzeni de çok mu farklı ?

  1960 yıllarına kadar cumhuriyetin etkin mücadelesi ile bu zararlı cemiyetler kendi tabanlarını oldukça kaybettiler.

  Ama sonra dış güçler etkisine girmeye başlayan cumhuriyetimizde yeniden elebaşları dış destek bulmuşlardır. Ama artık eskisi kadar açıkça probaganda yapamamaktadırlar. Bunun yerine ülke etnik değerlerine karışarak fitne çıkarmaya çalışmaktadırlar.

  İlginçtir ki Türkiye'deki sözde Türkçülük liderleri ile sözde Kürtçülük liderleri akrabadır.

  İlginçtir ki Türkiye'deki sözde siyasal İslam liderleri ile azınlık dini cemaat liderleri akrabadır.

  Kendi tabanlarını büyük ölçüde kaybetmelerine rağmen akraba liderler bir araya gelerek yapay karışıklık , kontrollü kaos ile düşmanlıklarını devam ettirmektedir.


Benzer Konular

 • 4
 • 4
 • 5
 • 5
 • 4