• İran'da 22 yaşındaki Mahsa Amini'nin ölümünün ardından yaşanan gösterilerde gözaltına alınan protestocuların sayısı günden güne artarken, parlamentoda protestoculara idam cezası verilmesine yönelik tasarı oylandı.İran’da Mahsa Amini’nin 16 Eylül’de polis nezaretinde yaşamını yitirmesinden bu yana hemen hemen her kentte eşi benzeri görülmemiş protestolara sahne oluyor. Kadın protestocular özellikle dini önder Ayetullah Ali Hamaney önderliğindeki İran rejiminin koyduğu kurallara karşı olarak başörtülerini yakmaya ve saçlarını kesmeye başladı.

  Protestolara katılan ortalama 15 bin bireyin tutuklandığı öne sürüldüğü İran’da son günlerde tutuklulara sert cezalar verilmesi yönünde çağrılar terfi etti.


 • @phi 15000 tutuklu birlik olsaydı İran'ı çoktan değiştirdi.

  İnsanlar önlerine atılan kemiklere çabuk tav oluyorlar. Tıpkı Türkiye'nin solcu geçinen tiplemeleri gibi.

  TRT den iş alırsa ilahi okur , iş alamazsa gazel okurlar bunun gibi.

  Her zaman söylerim intihar etmek isteyen insanlar bunu yapmak yerine savaşarak ölmeliler.

  Devletler toplumları nasıl baskılar?

  Gösterilere dikkat edin 10000 kişi varsa 10000 de polis var. Ama hepsini değil 100 kişiyi göz altına alıyorlar. Çünkü onlarda biliyor hepsini gözaltına alamazlar. Gezi bunun örneğidir. Her gün 100 kişi kişi alarak kısa sürede gurubun yarısını tutukluyorlar.

  Normal de bu mümkün değil.

  Hayvan sürüleri de aslanlara böyle yem oluyor. Aslan bir öküzü yere yıkarken diğer öküzler uzaktan bakıyor. Halbuki öküzler birlik olsa o aslanlar yakşaşamaz bile

  Gerçi iklim krizi öküzlerin bile birleşmesine sebep oldu artık aslanlar aç kalıyorlar.

  Dünyanın sorunu öküzlerin birlik olamaması. Birlikte hareket edememesidir.


 • Başörtülerini çıkarıp saçlarını kazısınlar. Başka çare kalmadı. Bu yobazlık eğer 22. yüzyıla taşınırsa bu insanlığın en büyük yüz karası utancı olur artık yeter! Bu yobazlığa birisi bir çare bulması lazım!

  Ben İran'da olsam ve kadın olsam saçımı kazır alın şimdi oldu mu yobazlığınıza doydunuz mu diye meydana çıkardım. Bu işin başka çaresi kalmadı.


 • Ben artık dünyada en hoşlanmadığım ülkeler olarak Rusya - İran ikilisini görüyorum. Bunlar insanlığın en büyük iki sorunu.


 • @DemoKratos Cin'de oyle bakma 🙂


 • @phi Yani evet. Şanghay birliğine üye kim varsa düzgün yerler değil hiç biri zaten. Bakıyorum listeye hangisi düzgün bir yer hiç biri. Uçakla üzerinden bile geçip gitmek istemeyeceğim ülkeler. Ne olur ne olmaz arıza yapar zorunlu iniş filan yapar. Japonya'ya gidecek olsam Asya üzeri asla gitmem. ABD ye gider oradan giderim. Benim için Batıdan başka yön yoktur. Batı daima batı. Diğer yönlerin hepsi iptal.


 • @DemoKratos sosyal medya yine kapatıldı. İran'daki gösteriler acayip bir şekle bürünüyor. Türkiye bunları öğrenmesin diye medya sansürü sıklıkla uygulanmaya başladı. Malum kış kapıda , doğalgaz faturasını görenlerin sokağa dökülme ihtimali de var diye korkuyor olabilirler.

  Ama ben Türkiye için hiç böyle bir şeye ihtimal vermiyorum.

  Akp öncesi devlet krizlerini halka yutturmak için alkol ucuz tutuluyor ve özendiriliyordu.

  Akp alkolu kısıtladı ve daha etkilisini buldu.

  Vatanı bölemeyecekler, bayrak inmez ,ezan susmaz..


Benzer Konular

 • 2
 • 2
 • 4
 • 22
 • 2