• Kurucu

  "İncil'in ilk emri: Sev
  Tevrat'ın: Yaşat
  Kur-an'ın: Oku

  Hristiyan: sevmedi.
  Yahudi: yaşatmadı.
  Müslüman: okumadı."

 • Kurucu

  Savaslar olmamali
  İnsanlar olmemeli
  Hele cocuklar ...
  Kursunlar toplar altinda dogan cocuklar ...
  Savasin golgesin de dogan cocuklar ...
  Sizleri seviyorum


 • Atatrürk'ten alıntı:

  "Sadece seni öldürmek isteyene "ölmeyeceğim" demek için savaşa girilir. BUnun dışında, yani vatanın doğrudan gelen saldırıya karşı savunulması durumu hariç, bütün savaşlar cinayettir."

  • Hayatı asker olarak geçmiş, askerlerine "ben size ölmeyi emrediyorum" diyecek kadar soğuk kanlı gerçek bir askeri deha ve komutan. O durumu böyle ifade etmiş.

  Sonra kimileri tam da bunu yapan, yani vatanını savunan kişiye "yok bu aktör, yok bu hırsız" filan diyebiliyor.

  Neyse: Ne kadar antika bir durum bir de yaw. Hala işi tankla, bombayla çözeceğine inanan insan var bu dünyada. Tankla / bombayla kim neyi düzeltmiş bu saate kadar?

  Hayret edilecek bir şey. + İnsan da bana diyor ki "yok o çok zeki KGB ajanı bilir o ne yaptığını"

  • seninki ekonomiden nasıl anlıyorsa bu da barıştan öyle anlıyor.

  Gurur duyun ne diyim.

 • Kurucu

  @Leonardo Olmeleri icin birilerinin emir etmesine gerek kalmasin. 1900'lu yillarda degiliz diyen sendin. Ataturk'un doneminde ki savas ile suan ki savas yada gelecekteki savaslari mukayese etmek mantiksiz.

  PKK'lilarin lideride vataniniz icin olun diyor, savasin diyor bunlar ayni dahiyane zekanin urunleri olarak mi gorecegiz? Isid keza oyle, esad keza oyle savasin olun diyor vataninizi savunun 🙂


 • @phi

  Bir arkadaşımla bu konuyu tartışmıştım.

  1900'li yıllar dediğimiz birinci dünya savaşında tarihte o güne kadar görülmüş en büyük kıyım yaşanmıştı. Napoylon savaşları filan yanında cüce kalır. Yani ben Atatürk'ün o sözünün bugün için daha da geçerli olduğu görüşündeyim.

  PKK konusu derinlikli bir konu. Bizler siyaset bilimci değiliz (ben değilim en azından). Ama PKK'da İŞİD ile karşılaştırlamaz. Neden?

  Birincisinin mantık zemini var. Yani ağzıyla da olsa "ben buna inanıyorum" diyebileceği bir şey var (yok mu?).

  IŞID denince tutulabilir bir yanı yok. Onlar bozguncu. Kuranda "bulduğunuz yerde öldürün" denilen insan türü. Barbar bile değil, çünkü barbar ganimet ister, toprak ister, kendine göre İlahı filan vardır. IŞID cani sürüsüdür. Mafyayı alsan o bile ondan değerlidir.

  Diğer bir Ek:

  Satre'nin uyarısı gerçekleşti. Satre bir yazısında "o geçmişin veda mikrobunun (Diktatörlerin ve faşistlerin) öldüğünü zannetmeyin. Onlar dolabın dibinde beklerler, ilk fırsatta yeniden hortlarlar" demişti.

  2 gün önce tam da bunu yaşadık: Yani "yeni dünya düzeni, tek kutuplu dünya, piyasa ekonomisi" filan derken. "Al" dedi. "Al sana yeni dünya düzeni, al sana dünya barışı".

  Ben etkilendim şahsen. "etkilenmedim" desem doğru olmaz. 🙂

 • Kurucu

  @Leonardo nukleer tehditten epey korkmussun anlasilan 🙂

  Yani adamlarin 11 bin km lik roket atarindan korkmadin, uyduyu uzerinize dusururuz dediginde korkmadin, nukleer silah kullaniriz demesinden mi korktun 🙂 sey pardon etkilendin 🙂

  Bence dengeler degisiyor yeni bir duzen kurulmasi gerekiyor, enerjiler azaliyor. Rusya'nin Ukrayna'ya girmesinin sebebi sadece politik degil. Dinyeper nehri, volga yetmiyor, suyu yok Rusya'nin. Ayrica Ukrayna'nin topragi kara toprak cok verimli.

  Bu yeni duzende bakalim biz nerede yerimizi alacagiz 🙂


 • @phi

  Bizim kuşağımız bu konuyu anlamıyor. Nükleer meselesini bilgisayar oyunu zannediyor.

  80'lerin kuşağı konuyu daha iyi anlıyordu.

  Reagan ve Gorbatchev Nükleer silahsızlanma anlaşmasını boşuna imzalamadılar.

  Yani tamam Rusyaya saygı gösterilsin. Ama Nükleer gücünü kendi deyimiyle "ösel müdahele gücünü" aktive etmesi çok sorumsuz bir hareket. Bu konuda ben de Biden gibi düşünüyorum.

  Çünkü çok tehlikeli. Gezegeni / kendini yok edersin.

  Uydu düşürme olayı da şöyle: Uzayı yaşanmaz hale getirirsin. Uzay kirliliğine sebep olursun ondan sonra ISS / Uzay turizmi gibi şeyler tarih kitaplarında kalır. (olayı duydunuz mu bilmiyorum: Ruslar birkaç ay önce eski bir uyduyu füze ile düşürdüler. uydu 1000 parça oldu. parçaları mermi gibi uzayda dolaşıyor şimdi. O da büyük sorumsuzluk)

 • Kurucu

  @Leonardo gozdagi vermek icin soylenen soz. Bu donemde kolay mi nukleer saldiri yapmak 🙂


 • @phi

  Valla ben korktum bu adamdan. Yapar mı yapar. Stalinin 21 yy versiyonu gibi adam. Nerden çıktığını kimse anlamadı. Herkes de şokta 🙂

 • Kurucu

  @Leonardo o kadar da uzun boylu degil, pire icin yorgan yakmaz kimse


 • İnşallah diyelim.

  Çünkü ben bu adamın çok da öyle 1980'Lerde Reagan ile karşı karşıya oturan ve nükleer silah tehlikesini konuşabilen bir Gorbatchev çapında biri olduğunu düşünmüyorum. Tamam çok zekidir, Jüdo filan biliyor, eskiden KGB ajanıymış, ama vasatın üstünde bir devlet adamı olduğundaan o kadar emin değilim.

  Gorbatchev çok büyük adamdı. Çin'İn başındaki Xi-Ji-Ping de duruş olarak daha böyle ne yaptığını bilen devlet adamı görüntüsü veriyor.

  BU sürekli çılgınlık yapıp sürekli kendinden söz ettiriyor. Bu da Tayyip, Donald Trump, Jair Bolsonaro gibi ayağı yere basmayan ortalamanın altında devlet adamlarının özelliği.

  HAyır devlet adamı çok yaşlı da olabilir. Dedem yaşasaydı Joe Biden ile yaşıt olacaktı örneğin. Ya da Örneğin Bush sağ görüşlüydü, yaptığı çoğu iş eleştirilir (tam bir cumhuriyetçi olduğu için) ama "kötü bir devlet adamı" diyemem.

  Çünkü abuk sabuk hareketi yok, kimseye hakareti / sokak diliyle konuşması, çoluğa çocuğa küfür telafuz ettirip buna gülme gibi hareketi yok, milleti provoke etmek için camiyi kilise yapmak filan gibi serserilik içeren hareketi yok. Yani ben devlet adamında böyle özellikler ararım. Yoksa Kaddafi gibi Roma'ya görüşmeye gelip çadır kurup, kadın bodygard birliği filan da oluşturabilir bir insan. Sonuçta yetkisi var. Ama devlet adamı "bu benim yetkim" deyip asgari ücretin 4000 TL olduğu yerde arkadaşı Putin ile saray yapma yarışına girmez. - kötü bir devlet adamı bile, devlet adamı ise böyle bir şey yapmaz.

  Bir de Asurlularda da böyle Aslan öldüren kral kabartmaları vardır. BU "Aslan avı" kabartmalarında dönemin kralları mesela Asurnasirpal filan, böyle çok kaslı / güçlü bir adam olarak gösterilir ve bu kral canavar gibi aslanları mızrak ile / ok ile / savaş arabasıyla katleden ve bu yaratıklar kanlar içinde yere serilirler. Bayağı MÖ 1200'lü yıllardan kalma böyle çizgi roman gibi kabartmaları vardır Asurluların. (isterseniz bulup buraya ekleyebilirim)

  Çeşit olarak da bu böyle bir lider çeşidi. Putini Judo yaparken görürsün, ava giderken görürsün, ünli bir olimpiyat madalyası sahibi bayanla ilişkisi ortaya çıkar, covid sırasında çok iyi korunuyordur, kimse ona kovid bulaştıramaz, böyle Batman gibi bir adamdır.

  Tarz olarak öyle bir lider olmaya çalışıyor.

  Benim yorumum: HUkuk filan ya da siyasal bilgiler okumuş, ağır başlı adam yok mu Rusya'da?

  • Şu anda o gerekiyor bence. Rejim değişmese bile, ben bu yaptırım haberlerini okuyorum. Olan Rusyanın potansiyeline oluyor. Mesela Ruslar belki ISS'den çekilecekler (yüksek teknolojili bir sürü parçanın ülkeye girişi yasaklandı çünkü).

  Peki yazık olmaz mı mesela? 90'larda ABD ve Rusya bir araya gelip teknoloji paylaşımı yaptı. Mars'a Pathfinder robotu öyle gönderildi mesela. Hatta Pathfinder'İn orijinal versiyonunun geliştiricisi RUstur.

  • Ukrayna diyoruz. Ukrayna Sovyetlerin üniversite merkeziymiş. Bizim IHA'Lar da yarı yarıya zaten orada geliştirilmiş ve orada üretilmiş diye de duydum.

  BUnları da yazıyorum. Şİmdi arkamıza yaslanıp izleyelim diye. Olabilecek onca iyi şey varken tek adam rejimi nedir, Tek adam rejimi insanlığa ne yapar? bunu herkes çok iyi anlasın istiyorum. Özellikle Türkiye'de. Çünkü bu millet (erken seçim olmazsa) Haziran 2023'de yine Tayyibe oy verirse, en azından bilinçli yapsın istiyorum. desin ki "ya evet, benim ülkem de Rusya gibi olsun", Feto'yu filan geçsin. Mesela PArkta benle karşılaşıp sohbet ettiğinde "Ben Rus halkının durumunda olmak istiyorum" desin.
  -Benimde başımla beraber "irade" der geçerim.

  O moddayım ben şu anda 🙂 🙂


Benzer Konular

 • 17
 • 6
 • 4
 • 11
 • 21