• BUGÜN ZENGİN OL…

  İshak Alaton:
  Aranızda, planlamanın önemini küçümseyecek bulunabilir. İngilizlerin bir atasözünü tercüme etmekle yetiniyorum. “Varacağı limanı bilmeyen yelkenli için hiçbir rüzgâr elverişli değildir.” Siz, hedefinizi, arzu ve isteklerinize göre tarif ve tespit edememişseniz, bütün maddi ve manevi servetiniz işe yaramayabilir.
  Şimdi derin bir nefes alıp, aynanın karşısına geçin ve uzunca bir müddet gözlerinizin içine bakın. Kendinizi bulmaya ve tanımaya çalışın. Sizi rahatsız etse de, kendinize, bazı sualler yöneltin. Geçmiş günlerde başınızdan geçen bazı nahoş hadiseleri tekrar gözden geçirin. Bunların tatsız neticelerinde, kendi hatalarınızın payının ne kadar olduğu hakkında bazı yargılara varmaya çalışın... Ve bunları düşünürken, mümkün olduğu kadar tarafsız olmaya çalışın. Ne kendinize eziyet edip hep kendinizi suçlamanıza gerek var, ne de kabahati hep başkalarında bulup kendinizden kaçmanıza. Ortada bir yerde olmaya çalışın.

  Kadir Has:
  Yükselirken, yüksek ahlaka önem verdim. Bulunduğum noktaya aklım, azmim, çalışmam sayesinde ulaştım. Bugün ülkemizde, başarı yolu herkese açıktır.

  Asım Kibar:
  Yeni atılım ve teşebbüslerinizi beynelmilel kriterlere göre yapın. Hislerinize mağlup olmayın. Herkes çok başarılı ve zengin olmayı ister. Şartlar uygun oluşturulmazsa netice hüsran olur. İstediğiniz kadar değil, oluşturabildiğiniz kadar başarılı olabilirsiniz. Aylık raporlama ve kontrolleri mutlaka yapınız. Rakamlar yanlış söylemez. Nakit akımını iyi ayarlayınız. Dünyada her yıl kurulan 100 şirketten %80’i nakit akışını düzenleyemediği için iflas eder.

  Rahmi Koç:
  Bir günden bir güne zengin olunmaz.
  Bir defa bir günden bir güne zengin olunmaz; bunu kafalarına koymaları lazım. Piyangodan para kazananların hayatları kaymıştır. Para kazanmak ve refah içinde yaşamak için insanın bir stratejisi olması lazımdır. Strateji donuk, katı bir şey değildir. Esnek ve değişen bir hedeftir. Hedefi iyi tayin etmek lazım. Çok abartılı olan vizyonlar illüzyon olmaya mahkûmdur. Vizyonunuzu hangi imkânlar ile elde edeceğinize karar vermeniz lazım.
  ....
  Hüsnü Özyeğin:
  İş hayatında başarılı olmak için çok çalışmak, iyi bir lider olarak takımınızı motive edebilmek, neler bildiğinizi değil neleri bilmediğinizi bilmek, insanlardan enerji almak yerine insanlara enerji vermek, kendinizi sürekli yenilemek ve her kademede yönetici ve memurun gerektiği zaman görüşünü almak ve çalışanınızı, müşterinizi, bütün ilişkide olduğunuz insanları sevmek çok önemlidir.

  Ferit Şahenk:
  Bir kere insanca bir hayat felsefenizin olması gereklidir. Eğitime, gelişime, dinlemeye açık olmanız lazımdır. Mutlaka bir yabancı dilin getirdiği avantajı da kullanarak yaptığınız işlerle ve tarihle ilgili birçok şeyi okumanız gereklidir. Çünkü insanlığın tarihi, her ne kadar teknolojik değişimden geçse de belirli bazı temel gerçekleri aktarmak, bunları hissetmek ve bilmekte fayda vardır diye düşünüyorum. Sevginin yanında saygının olması gerekliliğine de önem veririm.

  Kemal Şahin:
  Bir insan başarılı oluyorsa, mutlaka bir şeyleri doğru yapıyordur. Bir kez tesadüfen başarılı olabilirsiniz, bir sene başarılı bir firma olabilirsiniz, iyi para kazanabilirsiniz, ama sürekli başarı için, bazı şeyleri ısrarla doğru yapıyor olmanız gerekir. Ne başarı, ne de başarısızlık tesadüfi değildir.

  Saffet Ulusoy:
  Zengin olana kadar zenginlerin yaşantısına özenmeyin.

  Ahmet N. Zorlu:
  Basamakları göremeyenlerin yükselmeleri mümkün değildir.
  Daha önce de altını çizdiğim bir gerçek var. “Ne yaparım da patron olurum?” diye yola çıkılmamalı. Başarının temel taşı çalışmak ve bir alanda uzman olmak.
  Beni buralara getiren öğrenme hevesim ve çalışma azmim olmuştur. Benim için hedef zengin olmak değil, başarılı olmaktı hep. İkisi birbirinden çok farklı şeyler, dikkat etmeliyiz.

  Ahmet Sağırlı – Türkiye Gazetesi - 12.01.2017

 • Editör

  Buse Şimşek: Gönlünüzün zengin olsun ki bu yaşamınızı etkilesin. Günümüzden ziyade tüm tarih boyunca para çok değerli olmuş vaziyettedir. Ama önce insan olmak için paradan önce karakter gelir. Zenginlik fakirlik hepsi gelip geçici. Ruhunuz, gönlünüz zengin olsun. Varlık kalıcı değil, soy sop bunlarda geçer. Öldükten sonra maksimum 2 3 paranızla hatırlanırsınız. Lakin insanlığınız dilden dile aktarılır. Benim görüşüm bu yönde.

  @Mertaşkın 'a teşekkürlerimi sunuyorum...


 • @bagimsizkoala evet.
  Düşünceleriniz çok güzel, saf, tertemiz.

  Paradan çok ahlaki değerler, insanı vasıflar önemlidir.

  Para güçtür. Para olmazsa zayıf kalırız
  Ama
  Haklısınız,
  Ahlak olmazsa para sıfırla çarpılır.

  Para ile çok iyi şeyler yapılabilir
  Ama
  Haklısınız
  Ahlak olmazsa para ile çok kötülük yapılabilir.

  @bagimsizkoala bu tatlı düşünceleriniz, sizi başarılı kılacak ve en iyi yerlere gelmenizi sağlayacaktır.


Benzer Konular