• Başlık film kritiği yapacağım anlamına gelmiyor. Bahsedeceğim konu elektrik.

  Uçuk bir kişi gördüğüm Elon Musk bir iddiada bulunmuştu. Bir evin inşaatı sırasında duvarın içine gömülecek ve insanın ömrü boyunca hiç yenisi ile değiştirilmesi ihtiyacı ortaya çıkmayacak bir batarya üreteceğini söylemişti. Bunun için lityum yerine sodyum kullanacağını açıklamıştı.

  Yıllar içinde bu batarya ortaya çıkmadı. Halen lityum batarya kullanıyoruz ve yaklaşık beş sene sonra batarya reşarj yeteneğini yitiriyor. Fakat Elon Musk vaat ettiğini başarabilirse bu bir elektrik devrimine yol açacak. Böyle bir bataryaya herkesin, her şeyin ihtiyacı var. Robotların, özerk otomobillerin, evlerin, işyerlerinin...

  Elektrik bireyselleşir ve ucuzlar, bunun ne büyük devrime yol açacağını hayal etmek bile heyecan verici. Bu buluş dünyayı değiştirir. Buna sadece Elon Musk çalışmıyor tabii. Bu çok yoğun araştırma konusu fakat yaptık ettik açıklamalarına karşın evladiyelik batarya hâla ortada yok!

  Lityum aslında çok tehlikeli bir yanıcı metal. Otomobillerde kullanımı sağlam bir şase içine alınması şartıyla kabul edilebilir. Fakat bir metalden beklenmeyecek şekilde inanılmaz hafif. Tüm metalleri ağır biliriz ama lityum inanılmaz bir metal. Nikel kadmiyum bataryalardan sonra lityum bir devrimdi. Ama hâla performansı tatmin edici olmayan bataryalar kullanıyoruz.

  Lityumdan daha hafif metal olamaz ama performans çok artarsa batarya küçülerek ağırlık artışını telafi eder.

  Şİmdi biraz geçmişe dönelim. Tesla ile Edison arasında akım savaşları yaşandığını duymuşsunuzdur. Bu gerçekten bir savaşı andıran sert bir mücadeleydi. Tesla kesin şekilde kazandı. Hâla Tesla elektriğin efendisi. Bu dâhiyi aşacak kimse çıkmadı. Onun hayalleri hâla elektriğe ilham olmayı sürdürüyor. Edison doğru akım cephesinde, Tesla alternatif akım cephesinde karşı karşıya gelmişlerdi. Alternatif akım savaşı kazandı. Fakat doğru akıma ihtiyaç zamanla tekrar arttı. Şu an doğru akım da alternatif kadar vazgeçilmez.

  Fakat doğru akımın ikinci elektrik savaşını kazanıp rövanşı alması işte evladiyelik bataryanın başarılmasına bağlı. Bu gelişme de alternatif akımı asla yok edemez ama doğru akıma büyük bir egemenlik sağlar. Akımın uzak mesafelere iletilmesi ihtiyacını ortadan kaldırır, büyük santraller yerine yerel küçük santraller gelişir, hatta kişisel özel santraller.

  Doğru akımın geleceğe dönüşü için bu yeni nesil bataryanın icat edilmesi şart! Ha gayret araştırmacılar ve girişimciler! Dünyayı değiştirin hadi!


 • Bugün lityum bataryayı bırakıp nikel kadmiyuma dönmek nasıl anlamsız olursa lityumu gündemden çıkaracak ve lityuma dönüşü anlamsız kılacak bir gelişme aranıyor.

  Ev yapılırken duvara gömülen ve onu oradan ancak evlatlarınızın veya torunlarınızın çıkaracağı bir batarya hayal edilemeyecek kadar süper olur. Bir de bunun depolama kapasitesi yüksekse yani bu iyice bir süper olacaktır.

  Olabilecek gibi de duruyor. Nano teknoloji bunu başarabilir. Karbon nano yapılar bu işi halledebilir.

  Ölmeden görmek istediğim işler:

  1. Uzay madenciliğinin başlaması
  2. Yapay etin market raflarında yaygınlaşarak doğal ete son vermesi.
  3. Ömür boyu değiştirmeyeceğim yüksek depolama kapasiteli batarya.
  4. İnsandan ayırt etmek zor olan robot.
  5. Duygulanabilen yapay zeka.

Benzer Konular

 • 1
 • 8
 • 3
 • 7
 • 14