Mars Aracı Curiosity Tekerlekleri Hasar Görmüş


 • Tekerleklerin görünümü gayet iyi bence. Görülen yıpranmalar tamamen normal ve öngörü sınırları içinde.

  Bana hüzünden başka bir şey anlatmıyor bu fotoğraflar. Uzak diyarlarda yapayalnız elde asa belde çarık dağlar aşma hikayelerini anımsatıyor.

  Çarık niye belde, eskimesin diye öyle sürekli giyilmiyor. Çok gerekli olmadıkça yalınayak. İşte o eski seyyah hikayelerinin modern versiyonu Mars keşifleri.


 • Cuirosity savaş tankı gibi saatte 80-90 km hızla hoplayarak zıplayarak gitmiyor.
  Hızlı gitseydi tekerleklerin hasarını normal karşılardım.
  Kaplumbağadan bile yavaş hızı. 🙂
  Saatte maksimum hızı 90 metre saniyede sadece 2,5 santimetre .

  [57] Saatte 90 m'ye (300 ft) kadar seyahat edebilir, ancak ortalama hız saatte yaklaşık 30 m (98 ft) 'dir.https://en.wikipedia.org/wiki/Curiosity_(rover)


 • Mars'ta su erozyonu milyarlarca yıldır olmadığı ve rüzgar erozyonu çok zayıf olduğu için arazi sivri taşlarla dolu ve çok zorlu bir arazi.

  Araç ise olabildiğince hafif olmak zorunda. Tekerlekler özel tasarımdır ve normal amortisman ömürlerini aşan süre iş görmüşlerdir. Yeni araç gelene kadar çalıştı, tüm görevlerini başarıyla tamamladı.

  Sharp dağına tırmanmak ekstra bir görevdi, başarabilse iyi olurdu ama başaramaması normal. Zaten bir tekeri eksik olarak tırmanışa başlamıştı. Tırmanışta tekerler dönmüyor, araç yürüyerek tırmanıyor. Başaramayacağı belliydi, bakalım ne kadar tırmanabilecek diye denendi.

  Aracın ömrü batarya tarafından belirlenir. Batarya ömrünü doldurduğunda geri kalan ekipmanın bir önemi yok.


 • Curiosity 2011 de fırlatıldı ve 2012 de Mars'a indi. 2 yıl çalışacağı öngörülmüştü, pandemi başladığında hâla çalışıyordu. 2021 de ilk olumsuz haber geldi. Tekerleklerden biri devre dışı kaldı. Bunun üzerine yol alması zorlaşan araca Sharp dağına tırmanma görevi verildi. Tırmanışta tekerlekler dönmeyecek, araç yürüyerek tırmanacaktı. Tekerlekler altı bacak uçlarında yer alıyor ve gerekirse tekerlekler dönmeden yürüyebiliyor. İki yıl çalışması için tasarlanmış aracın on yıl sonra bu görevi başarması olanaksızdı ama zaten görevi bitmişti, bu ekstra bir görevdi. Başarması zaten beklenmiyordu ve başaramadı. Dağın eteğinde zirveye ulaşamadan kaldı. Yıl 2022. O bozulup kaldığında Pörsi inmişti bile. Ondan kalan son görüntü tırmanmak üzere Sharp dağına doğru ilerlerken Mars Surveyor yörünge aracı tarafından çekilen fotoğrafı oldu. Bu fotoğraf istenmeden, planlanmadan yakalandı. Yörünge aracının böyle bir amacı yoktu. Bu aracın amacı atmosfer incelemeleridir. Fakat zaman zaman yüzey görüntülerini de çeker. Curiosity kadraja girince kaçırmadı fotoğrafını çekti.

  Geçenlerde de içi buzla dolu bir kraterin fotoğrafını gönderdi. Bu arada Pörsi indiği alanın kurumuş bir göl havzası olduğunu kesinleştirdi. Bu tür görüntüleri Curiosity de göndermişti gerçi ama kıyı şekilleri çok çarpıcı. Bu görüntüler üzerine NASA Salda gölü benzetmesini tekrar vurguladı. Bu Mars gölü Salda gölünün ikizi gibi, çok benzediği NASA tarafından yeniden açıklandı.


 • 1542393181596-31987964564_1592f7fc4c_k.jpg

  Bu Mars fotoğrafları beni hep hüzünlendirir. Buralarda bir zamanlar suların aktığını bilmek hüzünlü.


 • Dünya'da çok su var zannediyoruz ama kayasal gezegenleri bir yana bırakırsak diğer gezegenlerde ve bazı uydularda dünyada bulunandan çok daha fazla su var. Ama hepsi ya donmuş ya üzeri buz ile kaplı durumda. Pluton bile oldukça zengin suya sahip ama buz halinde tabii. Ay bile sudan yoksun değil. Su aslında güneş sisteminde çok yaygın bir madde.


 • 3447MH0002620001202307E01_DXXX.jpg

  Bu da Pörsi'nin tekerleği. Yalnız bunda da iç destek yayları sorun çıkardı. BU yaylar arasına taşlar giriyor ve sıkışıyor. NASA taşların sorun oluşturmadığını söylüyor ve bir süre sonra kendiliklerinden düştüklerini belirtiyor.

  Araç ağır olduğu için bu destek yayları gerekli. Tekerleklerin kırılması çok kötü olur.


 • Tekerin yanındaki taşı görüyorsunuz değil mi? Mübarek hiç erozyon nedir görmemiş! Her tarafı diken gibi sivri çıkıntılarla dolu.

  İşte Mars böyle bir yer. Son derece tehditkar ve tehlikeli bir ortam.

  Diğer yandan bazı dere ve nehir yataklarında yuvarlak çakıl taşları da var. Bunlar apaçık suda yuvarlanarak törpülenmişler. Mars'ta volkanizma sona erdikten sonra atmosferini ve suyunu yitirmeye başlamış ve bunun sonucunda son püsküren volkanların fırlattığı sivri taşlar öylece kalmış.

  Şu anda Mars'ta hiç aktif volkan yok. Fakat derinlerden hâla sismik aktiviteler geliyor. Ancak bunlar çok derin ve kabukta levha hareketleri durmuş. Dünyada olduğu gibi kıta kayması diye bir şey Mars'ta yok. Kabuk sabitlenmiş.


 • @DemoKratos, içinde söyledi: Mars Aracı Curiosity Tekerlekleri Hasar Görmüş

  Bu arada şom ağzımı nerden açtıysam İnge son inişini yaptı ve artık yerden havalanamayacak. Pörsi de artık Mars'ta yapayalnız çöllerde ilerleyecek.

  İnge sadece toz fırtınasının geçmesini beklemek için kapanmış. Yeniden havalandı. Üzerindeki tozu silkeledi ve tekrar uçtu! Performans çok iyi. Pörsi hâla bir "can" yoldaşına sahip! 😊


 • Dikkatli incelendiğinde Pörsi'nin tekerleklerinde de delikler açılmış şimdiden. Bunlar büyüyecek ve aynı Cruosity'nin akibetine uğrayacak. Bu kaçınılmaz. Mars gibi bir yerde bu tamamen normal. Bunlar çok hafif tekerlekler ve Pörsi'deki ekstra iç destek yayları araç daha ağır olduğu için mecburen eklendi.

  Bakalım Pörsi ne zaman hareketsiz kalacak merak ediyoruz. Mars gibi bir yerde koşullar aşırı zorlu ve bu sonun çok gecikmesi pek olası değil.

  Venüs'e inen Venera aracının ise ömrü dakikalarla sınırlı olmuştu. Tabii Venüs tam bir cehennem, Mars onun yanında çok iyi kalır. Venüs yüzeyinde kurşun katı halde kalamıyor, o kadar sıcak.


Benzer Konular

 • 3
 • 3
 • 1
 • 7
 • 14