• Bu online yıldız haritasında kafanı nereye çevirsen starlink uydusuna denk geliyorsun. 🙂

  Bakış yönünde ki uyduların tamamının yüklenmesi için biraz beklemek gerekiyor.

  Uyduları görebilmek için FOV 30 olana kadar yaklaştırın.

  Elon musk acaba kaç tane uzaya gönderdi?


 • SpaceX'e göre uydular, atmosferin ısınmasına ve yoğunluğunun artmasına neden olan jeomanyetik bir fırtınada birbirine karıştı. Önceki fırlatmalara göre yüzde 50 daha yüksek olan atmosferik sürüklenme, uyduları Dünya'ya geri çekti.

  SpaceX'in Starlink planlarında hayal kırıklığı yaratan bir aksilik. Şirket, yüksek hızlı ve düşük gecikmeli internet erişimi sunmak için 42.000'e kadar uydu kullanarak, düşük Dünya yörüngesinde bir mega takımyıldız inşa ediyor. Hizmet , saniyede 500 megabite kadar hızlar ve 20 milisaniyeye kadar düşük gecikme süreleri bildirir.

  Takımyıldızını web sitesinde izleyen gökbilimci Jonathan McDowell, şu anda yörüngede 1.915 Starlink uydusu olduğunu buldu. SpaceX toplamda 2.091 uydu fırlattı.

  Düşenler hariç yörüngede 1915 tane starlink uydusu varmış. Toplamda 42.000 tane olacakmış.
  Kafamıza düşmese bari. 🙂


 • Alçak irtifa uydularının pek bir zararı yok. Asıl çöplük yüksek irtifada ve bu sorun giderek artıyor.

  Starlink alçak irtifa türünde uydulardan oluşuyor. Bunlar belli bir süre sonra atmosfere girerek yanacaklar. Hem ortadan kalkacaklar hem de bir zararları olmayacak. Yeryüzüne ulaşamazlar.

  Fakat astronomik gözlemlerde sıkıntı çıkarabilirler. Bu sakınca varsa da göze alınamaz değil. Çin'in kontrolsüz uzay aracı denemeleri çok daha tehlikeli. İkide bir atmosfere büyük bir Çin uzay aracı parçası giriyor ve tamamen kontrolsüz. Nereye düşeceği tamamen belirsiz.


 • Alçak irtifada yerçekimi daha kuvvetli olduğu için uydunun merkezcil ivmeye karşı koyarak yörüngede kalabilmesi için dünya etrafında çok hızlı dönmesi gerekiyor. Bunlar yörüngeye oturtulurken büyük bir hız kazandırılıyor. Bu hızı da uzun süre koruyor. Fakat alçak irtifada aynı zamanda çok eser miktarda da olsa atmosfer bulunuyor ve bunun sürtünmesi eninde sonunda uyduyu yavaşlatacak. Fakat bu süreye kadar da uydu amortisman süresini doldurmuş olacak.

  Örneğin uzay istasyonu da alçak irtifa kategorisinde ve çok hızlı dönüyor. Öyle ki 24 saat içinde defalarca gün doğup batıyor uzay istasyonunda. Orada yaşamak istemezdim. Sadece bir günlüğüne gitmeyi ancak kabul edebilirdim. Orada bir yılı aşkın yaşayanlara şaşıyorum.

  Yüksek irtifa hurdalığı ise ciddi bir sorun. Bunlar eninde sonunda alçak irtifalara doğru iniyorlar. Bunların yüzünden uzay istasyonunda zaman zaman alarm durumları yaşanıyor. Bazı küçük hasarlar da oluştu.


 • Örneğin pandemiden önce Çin'in uzay istasyonu (Tiangong) dünyaya tamamen kontrolsüz bir şekilde düşmüştü. Bu araç 8,5 ton ağırlığındaydı ve bu ağırlığın bir ton kadarının dünyaya ulaşabileceği öngörülüyordu. Hatta NASA alarm verdi, uyardı. Bunun nereye düşeceği hiç belli değildi, hiç bir kontrol yoktu. Neyse ki Pasifik'e düştü.

  Parçalandı ve yandı, yere parçası pek ulaşamadı. Ama sekiz tonun üzerinde bir kütle. Parçalanıyor ve parçaları yanıyor. Oradan bir uçak geçtiğini düşünün. İşi bitik.

  NASA da eski uzay istasyonunu düşürdü (Skylab 1979) ama o kontrollü bir düşüştü. Nereye düşeceğini duyurdu. Avustralya'nın batısına okyanusa düşürdüler ve bölgede uçak seyretmemesi için uyarı yaptılar.

  Çin'in tek vukuatı bu değil. Zararsız bazı roket parçaları da kontrolsüz ve uyarısız düştü. Bunlar yanıyor ve yere ulaşmıyor. Önündeki ve arkasındaki basınç farkı enkazı tamamen parçalıyor. Ancak yüksek irtifa uçakları için tehdit olabilir.


 • En kötü uzay enkazı sorununa Çin hem de bilinçli biçimde neden oldu. 2007 yılında uzayda uyduların vurulmasını denemek amacıyla eski bir uydusunu füze ile vurdu. Oluşan enkaz bugün uzay enkazı sorununun çok önemli kısmını oluşturuyor. Bu hareket uzay hukukuna tamamen aykırı.

  Aynı hareketi daha Kasım 2021 de Rusya da yaptı. Uydu yok etme denemesi çerçevesinde eskiyen Kosmos 1408 uydusunu füze ile vurdu. Bu hareketler sorumsuzluk, hukuk dışı ve psikolojik sorunlu hareketler.


 • NASA artık uyduların 25 yıllık ömür biçilerek tasarlandığını ve ömrü dolan uydunun kendini atmosfere daldırarak intihar edeceğini, bu şekilde NASA kaynaklı uzay kirliliği oluşmayacağını taahhüt etti.

  Rus ve Çin uzay ajanslarında böyle bir girişim ve açıklama yok. Bilinçli uzay çöpü oluşturanlardan da beklenmez zaten.

  Pek farkında değiliz ama Trump'ı gönderen aslında küresel ısınmayı inkar etmesidir. ABD de çok cahil bir kesim varsa da çok bilinçli bir kesim de var.


Benzer Konular

 • 1
 • 7
 • 1
 • 1
 • 15