• Kurucu

  Avrupa zorlu kisa hazirlanirken euronun bu konuda baski yemesi amerikan dolarini uzun yillardir euronun ustune cikardi. Amerika dunyanin bir ucunda iken savasa komsu olan ve dahil olan ulkelerin paralari car cur oluyor ve savasi cikaran amerikanin parasi deger kazaniyor. Inanilir gibi degil!


 • Avrupa bir an önce Rus gazına bağımlı olmaktan çıkmalıdır. Bunların gazına tozuna muhtaç kalmak zillettir. Bu vahşileri ilkellikleri ile baş başa bırakacak, muhatap almayacak, ticaret yapmayacaksın.

  Tabii bunu ben söylüyorum da, Avrupa benden öğrenecek değil. 35 ülkenin katılımı ile Fransa ITER füzyon reaktörünün inşasına başladı. 2025 yılında bitirilmesi planlanıyor. 10 yıl içinde maksimum kapasite ile çalıştırılacağı düşünülüyor. Bu, dünyanın ilk füzyon reaktörü olacak. Bu reaktör yeryüzünde mini bir güneş demek. Yakıtı deteryum.

  Eeee biz boşuna determinist olmadık! 😇


 • Füzyon üzerinde çok ciddi çalışılıyor. Füzyonda en büyük sorun yeterli basınç sağlanamadığı için çok yüksek sıcaklıkla bunun telafi edilmesi. Güneşte doğal füzyon gerçekleşiyor fakat güneş çok devasa olduğu için basınç çok yüksek. Bu basıncı yeryüzünde sağlamak ise olanaksız. Bu yüzden plazma çok aşırı ısıtılıyor ve bu, alınacaktan fazla enerji harcanmasına yol açıyor.

  Fakat şimdi bir yol bulundu. Füzyonun çok küçük nükleer mermiler patlatılarak kesikli üretimi deneniyor. Bu yöntem, reaksiyonun kontrolden çıkmasını önleyecek düzenekleri de gereksiz kılıyor. Ateş etmeyi kesersen zaten reaksiyon durur.

  Bu atomik mermiler lazerlerle ateşleniyor. Lazerler anlık yüksek basınç yaratıp mermiyi patlatıyorlar. Ard arda seri ateş eder gibi patlamalı şekilde enerji üretiliyor. Bu yöntem işe yarayacak mı henüz kesinleşmedi.

  Bu olmazsa bile çok güçlü manyetik alanlarla plazmayı hapsedip çok yüksek sıcaklıklarla başa çıkmanın yolları aranıyor. Dünyada füzyon sonucu açığa çıkan sıcaklığa dayanabilecek bir materyal bulunmuyor.

  Fransa'da inşa edilen reaktör düşük basınç yüksek sıcaklık temelli. Nükleer mermiler patlatma teknolojisi ABD de deneme aşamasında. Bir yandan bu reaktörlerin bakımını yapacak otonom robotlar üretiliyor, çalışmalar yoğun. Bu reaktörlerde insan geride duracak. Füzyonun kalbine hiç kimse yaklaşmayacak. Sadece robotlar.


Benzer Konular

 • 3
 • 17
 • 6
 • 6
 • 117