• Vay canına! Pandemiden beri kaliteli bir film yüzü göremedikten sonra serinin 3. filmi Dominion filmini izlemek doyumsuz oldu.

  Tabii film vizyona yazın girdi ama fırsat bulup izleyememiştim. Yeni ancak izleyebildim. Kaliteli, "kiraz" tabir edilen, bunun anlamı şudur, hiç bir masraftan kaçınılmamış, olanca emek verilmiş bütçesi allah ne verdiyse seferber edilmiş film demek. Böyle bir filmin yerini tutacak bir şey yoktur. Oyuncu kalitesi, replikler, efektler, verilen mesaj bunların hepsi mükemmel bir araya gelirse doyumsuz ve unutulmaz olur.

  Bu filmin özelliği, ilk filmin efsaneleri olan Sam Neill, Jeff Goldblum ve Laura Dern'in filmde yerlerini tekrar almaları. Bu çok güzeldi. Sanki yıllardır görmediğim dostlarımı görmüş gibi oldum. Tabii yaşlandılar ama Laura hâla güzel. Hep o ilk filmdeki masum, korkak genç kadın aklıma geldi.

  Aynı duyguyu Terminatör efsanesinde de yaşamıştım. İlk filmde Linda Hamilton Sarah Conner rolünde korkak çelimsiz bir kızcağızdı.

  Fakat ikinci filmde ortaya çıkmasıyla şok etti. Sırf bu film için vücut çalışmış kas yapmıştı. O ürkek kızın yerinde sert bir militan kadın vardı. Müthişti. Silahın mermisini sürerken o kadar profesyoneldi ki bu hareketi iyi çalıştığı anlaşılıyordu. Arnold'un Berg pompalıya tek elle fişek sürmesi kadar etkiliydi.

  Tabii konu çoğu filmde olduğu gibi çılgın bilimcilerin yaratacağı riskler. Bu standart temaya alıştık ve yadırgamıyor, eleştirisiz olmaz diyoruz. En son İnterstaller'den beri bilimkurguya açtım, bu çok iyi geldi.


 • Hatta Terminatör'ün 3. filminde gözlerim Linda Hamilton'u ararken filmde John Conner "annem öldü. Kanser" deyince gerçekten bir dostumu kaybetmiş gibi hissetmiştim.

  İnsanı alıp başka dünyalara götüren filmler bunlar. Bunca zamandan sonra yeni bir örneğini izlemek müthiş oldu.


 • @DemoKratos ABD yapımı, ABD propagandalı bu tür filmleri izlemek için üste para verseler yine izlemem.
  Ayrıca senin gibilere yutturamazlar ama cahil halkı uyutan filmlerdir bunlar.
  Kore, İran, Latin ülkelerinin filmleri ve nadiren Hint filmleri daha doğal, daha bilgilendirici ve daha keyif verici.


 • Ben de tersine Hollywood'dan başka tanımam. İngiliz sineması da bazı ortak yapımlara giriyor Hollywood ile ve iyi iş çıkarıyor. Alien gibi.

  Bunlar olmasa dünya yok yani, o derece benim için. Tamam kültür emperyalizmi ama daha iyisi olmayınca yapacak bir şey yok. Daha iyisini yapan çıksın biz de tamam diyelim.


 • Hollywood bilimkurguları dünyadaki en ufuk açıcı yapımlar. Üste bir şey tanımam ve yok da zaten. Olsa can feda ama yok. Bir Matrix daha var mı yok ve olamaz da zaten. Bunlar birer efsane. Efsaneyi kendisi bile tekrarlayamaz. O yüzden efsane zaten.


 • Örneğin Interstaller. Bu filmde boşa söylenmiş öylesine bir sözcük bile yok. Her sözcük dikkatle seçilip en anlamlı olacak tümceler oluşturularak diyaloglar replikler hazırlanmış. Boşa öylesine tek bir söz edilmiyor bu filmde. Her söz bir anlam ifade etmek için düşünülmüş. Filmi bırak replikleri alt alta yaz ve oku yani, o şekilde. Başka yerde yok böyle bir şey.


Benzer Konular

 • 1
 • 10
 • 9
 • 31
 • 8