• ✍Hz. Ali’nin küçük oğlu Hz. Hüseyin, bir gün ziyaretine gelen bazı zevat ile bir arada yemek yiyordu.
    Kölesi, yemek getirirken kaza ile yemek kabını Hz. Hü­seyin’in üzerine döktü. Hz. Hüseyin bir anda öfkelenip kö­leye dik dik baktı. Bunu gören köle:
    “Takva sahipleri öfkelerini yutanlardır” mealindeki âye­ti okuyunca Hz. Hüseyin’in sinirleri gevşedi ve:
    “Öfkemi yuttum” dedi.

Bunun üzerine köle, âyetin devamını okudu: “Onlar insanların kusurlarını affedenlerdir.” Hz. Hüseyin,
    “Kusurunu affettim” karşılığını verdi. Köle, âyetin sonunu da okudu:
    “Allah, iyilik yapanları sever.”

Hz. Hüseyin, “İyilik olarak seni âzâd ediyorum, artık hür ve serbestsin” dedi.
    Köle son derece sevindi ve mutlu oldu.

Hz. Hüseyin, yanındaki misafirlerine, bu vesileyle her­kese ders olacak şu açıklamayı yaptı:
    “Gördünüz, Allah’ın kitabından bir âyet bilmesi ve ye­rinde okuması onun, hem cezadan kurtulmasına, hem de hürriyetine kavuşmasına neden oldu. Sizler ve bizler de Allah’ın kitabından ne kadar çok şey öğrenir ve uygularsak o kadar hür yaşar; nefsimizin ve dünyanın esaretinden kurtuluruz. Ayrıca Allah bizi o kadar mükafatlandırır.”
    Evet, Allah’a hakkıyla kul olmak, insanı bütün maddî şeylerin tutsaklığından kurtarır ve Kur’ân’ın saadet ikli­minde daha özgür yaşamamıza neden olur.

✍Ali imran 134.ayet : O takvâ sahipleri ki, bollukta da, darlıkta da Allah için harcarlar, öfkelerini yutarlar, insanların kusurlarını bağışlarlar. Allah ise iyilik yapanları sever.
    AYET, AYET KUL OLMAK.
    ✍Hz. Ali’nin küçük oğlu Hz. Hüseyin, bir gün ziyaretine gelen bazı zevat ile bir arada yemek yiyordu.
    Kölesi, yemek getirirken kaza ile yemek kabını Hz. Hü­seyin’in üzerine döktü. Hz. Hüseyin bir anda öfkelenip kö­leye dik dik baktı. Bunu gören köle:
    “Takva sahipleri öfkelerini yutanlardır” mealindeki âye­ti okuyunca Hz. Hüseyin’in sinirleri gevşedi ve:
    “Öfkemi yuttum” dedi.

Bunun üzerine köle, âyetin devamını okudu: “Onlar insanların kusurlarını affedenlerdir.” Hz. Hüseyin,
    “Kusurunu affettim” karşılığını verdi. Köle, âyetin sonunu da okudu:
    “Allah, iyilik yapanları sever.”

Hz. Hüseyin, “İyilik olarak seni âzâd ediyorum, artık hür ve serbestsin” dedi.
    Köle son derece sevindi ve mutlu oldu.

Hz. Hüseyin, yanındaki misafirlerine, bu vesileyle her­kese ders olacak şu açıklamayı yaptı:
    “Gördünüz, Allah’ın kitabından bir âyet bilmesi ve ye­rinde okuması onun, hem cezadan kurtulmasına, hem de hürriyetine kavuşmasına neden oldu. Sizler ve bizler de Allah’ın kitabından ne kadar çok şey öğrenir ve uygularsak o kadar hür yaşar; nefsimizin ve dünyanın esaretinden kurtuluruz. Ayrıca Allah bizi o kadar mükafatlandırır.”

Evet, Allah’a hakkıyla kul olmak, insanı bütün maddî şeylerin tutsaklığından kurtarır ve Kur’ân’ın saadet ikli­minde daha özgür yaşamamıza neden olur.

✍Ali imran 134.ayet : O takvâ sahipleri ki, bollukta da, darlıkta da Allah için harcarlar, öfkelerini yutarlar, insanların kusurlarını bağışlarlar.

Allah ise iyilik yapanları sever..

• Moved from Din & İnanç by  phi phi 
  • Moved from Uzak Doğu by  phi phi