• Kurucu

Sokak kopekleri.. Evet hepimizin icinde sevgi var fakat bazen fazla abartiyormusuz gibi geliyor yada olay sova donuyor gibi geliyor. Asagidaki videoda iki taraf var biri kopegi salin diyor digeri kopek isiriyor goturulsun diyor. Tabii arada kopege oyle davranmayin etmeyin diyen delikanlilar da var 🙂

Peki devlet ne yapmali?

https://youtu.be/aDX7pZFHIfY

• @phi sokak köpekleri beni çok korkutuyor hep bi toplansın derim ama devlet bunlara sahip çıkmayıp bi köşeye atacaksa toplanmamasından yanayım belki mamalarına sakinlestirici koyulabilir ve kısırlaştırılabilir ama zulmedilmemeli kesinlikle güzel bir çözüm bulunmalı

• İlginç bir video olmuş.

Benim söyleyeceğim:

Olaya hayvan açısından bakmak lazım. İnsan açısından değil.

Köpek doğada var olan bir canlı değildir. Bizim atalarımız (avcı toplayıcı atalarımız) kurtları evcilleştirmişlerdir. Köpek insanın Kurda uyguladığı doğal seçilimin bir sonucu olarak ortaya çıkan bir canlı türüdür. Kedi de öyle. Bildiğim kadarıyla inek ve koyun gibi hayvanlar da öyle.

BUnun anlamı: Biz onlardan sorumluyuz. Yani bunlar bir sahibin sevgisine, bakımına, yıkamasına, veterinere götürmesine muhtaç hayvanlar. Sokak köpekleri de en kötü ihtimalle çöpten beslenir zaten. Avlanmayı / kendine yetmeyi beceremez.

Ama Türkiye'de kurulan düzen içinde bunlar yaşar mı?

• Evet yaşar.

Yaşamalı mı?

• Onu bilmiyorum. Köpekler çok hızlı ürerler. ve dediğim gibi bir sahibe ihtiyaç duyarlar. Yani tek başlarına belli arsalarda, düzenli bakım olmadan yaşamaları (köpek açısından) iyi mi bilmiyorum.

Barınağa bende inanmıyorum. Çünkü aynı şeye geliyor. Topluyorsan uyutman gerek. Maalesef bu işin başka çözümü de yok.

Tek faydası: Sürekli ezan okunan bölgelerde bazen ezana eşlik ediyorlar. Bence gayet iyi de oluyor. Yani onlar mutlu ben mutlu durumu varsa bu işten zarar da gelmez diye düşünüyorum 🙂