Ukrayna cumhurbaşkanı Zelensky'nin sermaye kaçırma oyunu


 • Ukrayna cumhurbaşkanı Zelensky savaş paniğinden yararlanıp sermaye kaçırdığını düşünüyorum.
  Direniş yok.
  Halk varını yoğunu bırakıp kaçıyor.
  Geçmişi iyi biri değilmiş.
  kaynak


 • https://youtu.be/Pp0WWZbNGq4

  Türkçe altyazılı izleyin.


 • Ben bu konuda daha çok şunu düşünüyorum:

  KOmşu sayılacak bir ülkede savaş çıktı.

  Ben sosyal medya kullanmıyorum. Resim / video paylaşmak da istemiyorum. Hatta konuşmak bile istemiyorum. Ama 2000'li yıllarda olsaydık o zamanlar sıfır forum filan vardı. Gidip öyle bir yerde yaşanan şeyin büyüklüğünü konuşmak isterdim.

  Ya ben bulamıyorum. Ya da arama motorundan çıka çıka böyle bir şey çıkıyor.

  Cevap olarak da:

  Dezenformasyon denen bir şey var. Adam kaçmak bir yana rus birliklerinin geldiğini bile bile başkenti terk etmem diyor.

  Daha da yazarım ama bir sürü şey yazıp kimsenin okumadığı yeni bir yazı olsun da istemiyorum.

  Dediğim gibi forum bir paylaşım platformudur. Ama paylaşım filan kamdı:

  2-3 senedir "felsefe / forum" kelimelerini google'dan arattığımda, büyücü sitesi / islamcı sitesi / trol sitesi çıkıyor. eski usül bir sohbet / paylaşım platformuna rastlamadım.

  Ama şu da var: konuşmayı istediğim bir şey yaşanıyor. Ama konuşamıyorum. Adam mikrofonu kapatmış demek ki 🙂


 • @Leonardo yazıLarınızı bizler okuyoruz düsüncelerinizi paylaşmakta özgür oldugunuz bir platformdasınız yeterki saygı çerçevesinden çıkmayalım 👍

 • Kurucu

  @TENTEN ukrayna'nin parasi oldugunu mu dusunuyorsun? 🙂 amerikanin avrupanin destegi ile ayakta duran bir ulkeden bahsediyoruz. Zelensky'nin boyle birsey yapacagini dusunmuyorum, bir siginakta vurularak oldurulecek bence. Cunku Rusya yonetimin degismesini istiyor. Rusya yanlisi birisinin basa gecmesini ve Rusya hegomanyasinda bir ulke olmasini istiyor hepsi bu. Obolon denilen yerde ben yasadim Kiev meydana 10 dakikalik uzaklikta ve adam sokakta video cekiyor ben cumhurbaskani,basbakan vsvs burdayiz ulkemizi savunacagiz.

  Kacmak isteseydi coktan kacardi, kaldi ki kacanlari gorduk 🙂 Tek ayakta kalan sehir Kiev'ken hala savasmak cesaret ister.

  Hayirlisi olsun bakalim yasayip gorecegiz.


 • Demek istediğim: BUnlar özgürlüğün değerini bilen milletler. SOvyetlerden 30 sene önce koptukları için milliyetçilik / bağımsızlık duyguları çok yüksek. Askerleri / orduları da son derecede eğitimli ve disiplinli. Tabi Hong-Kong ve Taiwan gibi, aynı millet / yakın millet olsalar bile tek adam rejimini istemiyorlar. + Ruslar da aslında bu savaşa karşı. Gerçekte Putin + kleptokratlarını kimse istemiyor. Bir de adam deli: Ukraynalılara "nazi" filan demiş. + Ukrayna'da 18-60 yaş arası kişilerin ülkeden ayrılmasına izin de verilmiyor. Yani savaşacaklar.

  Ama neticede karşılarında dünyanın iki numaralı ordusu var.

  Benim duygusal olmama yol açan: Kovid bir yandan / orman yangınları / müsilaj bir yandan, Suriye / Afganistan bir yandan. Şu anda bir tek Putin ve onun 3.üncü dünya savaşı planları eksikti. Şİmdi tamam olduk 🙂


 • @zafiRa

  ok 👍 🙂


 • Zelensky'nin böyle bir iş yaptığına dair bir kanıt olursa bu konuşulur. Ama şu an konu bu değil. Şu an konu, zalim ve despot bir gücün masum bir halka zorbaca saldırmış olması.

  Bu kızıl ordu tarihinde de alçak ve şerefsizdi, hâla alçak ve şerefsiz. Bu alçakça saldırıyı nefretle kınama zamanı. Saldırıya uğrayanları suçlama zamanı değil.

  Ki Zelensky ABD onu oradan alıp kurtarmayı teklif ettiği halde kalıp savaşacağını söyledi. Yine de yaptığı bir hata ortaya çıkarsa tabii konuşulur. Ama şu an kanıt da yok konu da bu değil, alçakça bir saldırı. Konu bu alçakça saldırıyı yapan şerefsizleri nefretle kınamak.

  Ayrıca ülkede nargile içen Suriyeli sözde adamlara bakıp dönüp ülkeleri için can veren Ukraynalı kadın askerlere bakmak. Konular bunlar.


 • Başka sorgulanacak konular da var. Kızıl ordu bir kaç günde ülkeyi işgal edip ülkenin başkentine dayandı.

  Peki karşısında düzenli bir ordu bile değil, bir yerel milis gücü olan Türk Silahlı Kuvvetleri, sınırdan görünen Afrin'e girmek için neden 55 gün harcadı?

  Bunda Ergenekon, Balyoz, Fetö etkisi ne olabilir?

 • Kurucu

  @DemoKratos kuzeyden girdigi icin bu kadar kisa surdu, alinan yerler zaten rus yanlisi yerlerdi. Sadece kharkov sanirim dustu, ukraynacanin ve kendini daha cok ukraynali gorenlerin sehirlerine henuz girilmedi. Kiev de aksine daha dusmedi. Rusya tarafi cok fazla paylasim yapmiyor ama bence epey kayip verdi. Ulkeyi iki gunde alabilecegini sanarak. Ayrica savasanlarin hepsi kizil orduya ait degil cecenler de mevcut.

  Turkiye'nin girdigi bolgede bir cok ulusun askeri ve buna bagli isgali, destekcileri mevcuttu. Surecin uzumasindaki en onemli unsur budur.

  Tabii ki diger gorunmeyen guclerin de parmagi olmus olabilir.


 • @phi sonuçta Kiev kuşatma altında. Tabii ki Ukrayna başarılı olsun bu işgalci rezillere ders versin istiyorum. Temenni ayrı gerçek ayrı.

  Sorgulanacak diğer Suriye konularını sorgulamakla bırakmak istiyorum. Sorgulayanlar zaten gerekli sonuçları çıkararır. Önemli olan sorgulayıcı zihin, biatçi zihin zaten donuk ve işlevsizdir.

  Sorgulamayı sürdürdüğümüzde Kızıl ordunun alçakça işgalini sorguladığımız gibi Pentagon'un eşinin başı açık tek modern fikirli lidere sahip bir Arap ülkesinin başına niye onu devirip dinci faşistleri geçirmek istediğini de sorgularız.


 • @phi

  "Rus yanlısı" demişsiniz. Gerçekte Kırım bölesi / Donietsk bölgesi dahil Ukrayna'da "Rus yanlısı" yok. Ukrayna demokratik bir ülke olduğu için kimse baskıcı Rus rejimini desteklemiyor. Rusca konuşan azınlıklar da buna dahil.

  • Ukraynalılar da zaten Ruslara yakın bir millet diye biliyorum. Putin'in yaptığını Tayyip taklit etse gidip Azerbaycana saldırırdı.

  Demokratos: "Bunda Ergenekon, Balyoz, Fetö etkisi ne olabilir?"

  Diye sormuş. Soruyu anlamadım. Ama tahmin ettiğim gibi "bu bizi nasıl etkiler?" demek istediksen, BU turizmi çok kötü etkileyebilir cevabını verebilirim.

  Ben aslında bağlantı paylaşmak için geldim:

  bağlantı metni

  Videodaki bir Rus, Rus polisine "beni değil Putin'i tutuklayın" diye bağırıyor.

  Yani Putin haricinde Ruslar da bu savaşı istemiyor.

  İngilizce varsa videodan sonraki yazıyı da okuyabilirsiniz. Rus medyası ile Tayyip medyası birbirine çok benziyor. Yazıda devlet propaganda aygıtlarının artık internet bağlantısı olan halka "Nazi ve uyuşturucu bağımlısı Amerikancı Ukrayna" yalanlarını yutturamadığını filan anlatıyor. Rus halkına şu anda "Ukrayna'da savaş filan yok" propagandası yapılıyor.

  Yani görelim: Tek adam rejimi nedir görelim çünkü 2023'te ya da erken seçimde bu halk yine AKP'ye oy verirse biz de o hale geleceğiz. Bu kadar net.

 • Kurucu

  @Leonardo ben orada 7 sene okudum 🙂 neyin ne oldugunu cok iyi biliyorum.

  2 tur rus vardir kievski rus ve moskovski rus. Ukrayna'nin resmi dili daha dune kadar ruscaydi. Yonetimdekilerin avrupa ve amerika sevdasi ile birlikte surekli baskici sonuclarla yonetim degistirildi. Buna turuncu devrimden tutta Yulia'ya kadar. Ukrayna'da ruslar azinlik degildir.


 • @phi

  Wikipedia'dan bakıyorum:

  Etnik olarak %78 Ukraynalı
  %17 Rus deniyor.

  • Ama bu RUsça konuşan grup herhangibir olumsuz etki ile karşılaşmadığı gibi Bir sürü Rus'Un Ukrayna'da ve bir sürü Ukraynalının da Rus'yada yakın arkadaşı / akrabası filan var diye biliyorum.

  (web sayfasını özetliyorum)
  Halkın anadil olarak kullandığı dil:

  Ukraynaca %68.5
  Rusca %30

  olarak geçilmiş

  Ama SSCB'den koptukları için hemen hemen hepsi rusça biliyor.

  2012 öncesinde Rusça bazı bölgelerde resmi dil olarak kullanılırmış ama 2014'ten sonra Ukraynaca ülke genelinde tek resmi dil olmuş.

  Dil bilimci olarak ekleyebileceğim: Ukraynaca tıpkı sırpça ve Bulgarca gibi Slav dili olması nedeniyle Rusça'ya yakın bir dil. Orada kaldıysanız ne kadar yakın olduğunu siz daha iyi bilirsiniz. Da benim çevremde Rusça bilen kişiler örneğin Bulgarlara dert anlatabiliyorlardı. O yüzden yanlış anlamış olabilirsiniz.

  Neticede boş konuşuyoruz çünkü bunlar bence kardeş milletler.

  Ben ne düşünüyorum biliyor musunuz?

  • O tankları filan görüyorum. Sovyetler birliği zamanından beri çalışmışlar, çalışmışlar, o savaş makineleri, uçaklar, tanklar ne emekler / çaba harcanarak üretilmiş. belki de ciddi ciddi kullanması gerekiyordu. Neticede adam öldürme makinelerini inşa etmiş, elinde biriktirmiş. Peki kullanmasın da ne yapsın?

  /Komik ama bazen öyle düşünüyorum. O tankın bir tanesinin maliyetini düşünün. Her gün birini satıp bana verseler Türkiye'deki Suriyelilerin tamamını sokakta dilenmekten kurtarırım mesela.

  • Bence Kremlin'İn içindekiler de benim gibi düşünüp Putini tasfiye edecekler. Beni dediydi dersiniz.
 • Kurucu

  @Leonardo simdi sana tek sorum olacak Putin soyle birsey diyor;
  -Ukrayna'nin ucak fabrikasi vardi, 2014 den beri uretim yapmiyor neden?
  -Neden fabrikalar tek tek kapatiliyor ve uretim yapilmiyor?

  Sovyetler birligi her ne kadar dagilmis olsa da, icinden farklı ulkeler turemis olsada Rusya bunlar uzerinde hegomanyasini asla yitirmemistir ve yitirmeyecektir.

  Ukrayna neden uretmiyor sence?


 • @phi, içinde söyledi: Ukrayna cumhurbaşkanı Zelensky'nin sermaye kaçırma oyunu

  @Leonardo simdi sana tek sorum olacak Putin soyle birsey diyor;
  -Ukrayna'nin ucak fabrikasi vardi, 2014 den beri uretim yapmiyor neden?
  -Neden fabrikalar tek tek kapatiliyor ve uretim yapilmiyor?

  Sovyetler birligi her ne kadar dagilmis olsa da, icinden farklı ulkeler turemis olsada Rusya bunlar uzerinde hegomanyasini asla yitirmemistir ve yitirmeyecektir.

  Ukrayna neden uretmiyor sence?

  Sadece Ukrayna da değil tüm doğu blokunda üretim durdu.
  Kapitalizmde para bazlı ekonomi uygulandığı için üretim durdu.
  Kar yoksa rekabet edemyorsan üretim yok.


 • @Leonardo daha dikkatli okumalısın. Eğer Ukrayna işgalinde Ergenekon Balyoz Fetö etkisi nedir diye anladıysan elbette hiç bir şey anlamazsın. Dikkatli okumanı öneririm.


 • @phi pek anlamadım, Ukraynalı diye birileri yok, onlar aslında Rus mu demek istedin?


 • @Leonardo Putin'i Kremlin tasfiye edecek, o iş zor. Edebilseler şimdiye ederlerdi. Adam devletin yasal güçleri ile çalışmıyor ki, mafya ile çalışıyor. Polisi değil mafyayı kullanıyor, tetikçileri. Özel ordusu da var paralı askerlerden oluşan. Her türlü insanlık dışı, yasa dışı emirleri veriyor ve uygulatıyor.

  Bu adam KGB artığı bir despot, insanlık düşmanı. Çözüm yöntemi öldürmek. Bir katil bu adam. Kendisinin çözüm yöntemi de öldürülmesi olabilir ancak.

  Bu tür despot katillerin tek çözümü ensesine bir kurşun sıkmaktır. Hitler'in yakınında bunu yapabilecek biri olsaydı dünyayı kana bulayamazdı.


 • @phi, içinde söyledi: Ukrayna cumhurbaşkanı Zelensky'nin sermaye kaçırma oyunu
  Putin soyle birsey diyor;

  -Ukrayna'nin ucak fabrikasi vardi, 2014 den beri uretim yapmiyor neden?

  Bu kuşkulu bir bilgi. Olasılıkla despot Putin şerefsizinin kara propagandası. Herif Ukrayna yönetimine Nazi diyecek kadar sahtekar ve yalancı bir rezil.

  Kuşkulu çünkü 7. 9. 2020 tarihli AA haberine göre Ukraynalı uçak üreticisi Antonov'un üst düzey yetkilisi Oleksandr Los Türkiye'ye gelerek AN-178 model uçağı Türkiye ile ortak üretme teklifi yaptı.

  Söz konusu modelin hiç Rus yapımı ekipman kullanılmayan ilk model olduğunu da açıkladı.

  Putin'in niye saldırdığı anlaşılıyor ve gerçeğin tam tersi kara propaganda yapıyor. Böyle şerefsiz kimse görülmedi. Zaten katildi, kan şimdi dirseklerine değil pis omuzlarına kadar da çıktı. Döktüğü kanda boğulur umarım.


Benzer Konular

 • 10
 • 2
 • 4
 • 47
 • 1