• Acaba abartıyorlar mı dedim ama Ukrayna iyi vuruyor anlaşılan! Haberler hep bu yönde teyit ediliyor. HIMARS füzelerinin Ukrayna'ya gönderilmesi süreklilik kazanmış gibi görünüyor. Bunlar oldukça güçlü füzeler. Duyumlarıma göre Ruslar top ateşi açamıyorlarmış. Açarlarsa yeri belirlenen top bataryası HIMARS'ı yiyor perişan oluyorlarmış! Topçu desteği olmadan ilerlenmez, askerlikten anlayan bilir. Fakat hava üstünlüğü de ilerlemeyi sağlayabilir. Ukrayna'ya çok etkili uçaksavar füzeleri verilmeli. Rusya'nın elinde seyir füzeleri de olduğu dikkate alınırsa Ukrayna'ya daha güçlü füzeler verilmeli.

  Hey gidi günler! Bir zamanlar Hitler Ukrayna'nın yok edilmesini ordularına emretmişti! Nereden nereye geldik!


 • @DemoKratos Ukrayna'nin yegane eksigi hava savunma, dikkat ettiysen hep fuzeler helikopterler ucaklar ile vuruyorlar.

  Hava savunmasi yok ulkenin kaldi ki bizimde yok 🙂 yani s400'ler haric onlarda kuruldu mu bilemiyorum.


 • @phi ABD resmen teklif etti, S 300 leri kullanamıyorsunuz Ukrayna'ya verin diye ama bunlar vermeyi kabul etmediler. Aslında mantıklı, kullanamıyorlar. Hiç olmazsa onların işine yarasın. Türkiye savaşan iki tarafa da gebe olduğu için ne yapacağını bilemez pozisyonda.

  Bu arada BBC Ukrayna'nın geri almak için karşı saldırı başlattığı Herson'da bir direnişçi ile görüştü. Kimliğini açık etmemek için her türlü önlem alınan direnişçi, Rus işgalci haydutlara karşı faaliyetlerini anlattı.

  Rus katiller artık infazlarını işkencelerle yaptıkları için bu direnişçiler gerçek anlamda kahraman. Yakalanmaktan korkmadan Rus haydutların yoğunlaşmalarını, hareketlerini Ukrayna ordusuna rapor ediyorlar. Bununla kalmıyor, Rus destekçisi hainlere gözdağı veriyor, hatta fırsat buldukça suikast yapıyorlar. Bununla kalmıyor katil sürüsü işgali altında, propaganda afişleri asıyorlar.

  Bu kahraman yurtseverlerin cesareti her türlü takdirin üzerinde. Rus haydutlar bu halkı asla sindiremezler. Bir an önce defolup gitmeleri kendi çıkarlarına. Umarım Kırım'dan da defolup gider bu haydut sömürgeci katiller.


 • UKrayna ordusu sıklıkla Kırım'daki işgalci sömürgeci Rus askeri birliklerini vuruyor. İmha edilen hedefler arasında Donbas bölgesindeki haydut işgalci Rusların takviye aldığı yol ve köprüler, trenler, limanlar bulunuyor. Geçende vurulan bir trendeki tüm Rus işgalci haydutlar savaş dışı kaldı, sekseni öldü. Trende mühimmat da yüklüydü.

  Daha yoğun silah yardımı ve Ukrayna savaşın gidişatını hızla Rusya aleyhine çevirebilir. Geçende Rus tarafı Kırım'ı asla vermeyeceklerinden bahsetti. Demek kıçı sıkıştı ki böyle konuşuyor şeref yoksunu haydut işgalci.

  Vur Ukrayna vur! Bu şerefsizlere zerre acıma!


 • @DemoKratos her ne olursa olsun savasin biran once bitmesi lazim, ukrayna da vuruyor elbette sadece kirim donbas sinirlair icinde degil rusyanin kendi sinir icini de vuruyor.


 • Son günlerde savaş haberlerinde bir durgunluk yaşanıyor.

  İngiliz istihbaratı bunun nedeninin Ukrayna ordusunun Herson'u işgalci katil Rus ordusundan geri almak için saldırı başlatma hazırlığı olduğunu rapor etti.

  Raporda ayrıca katil işgalci Rusların saldırıyı karşılayabilmek için Donbas bölgesindeki kuvvetlerini Herson'a yoğunlaştırdığını bildirdi.

  Umarım tüm hazırlıklar yapılıyordur ve gerekli tüm ağır silahlar Ukrayna ordusuna veriliyordur. Katil işgalci Rusların kuyruklarını kıstırıp viyaklayarak kaçmaları için gereken her türlü ağır silah Ukrayna ordusuna veriliyordur.

  Rusların seyir füzesi üstünlüğü düşünülürse Ukrayna'ya seyir füzeleri verilmesi gerekiyor. HIMARS füzeleri güçlü olsa ve bir çok Rus hedefini başarıyla imha etmiş olsa da yeterli değil. Seyir füzeleri şart!

  Bu katil emperyalist sömürgeci Rusların artık derslerini acı şekilde almaları gerekiyor. Canları istediği yere saldırıp alçakça cinayetler işleyemeyecekleri bu katil haydutlara iyice öğretilmeli!

  Bu katil haydutlara zerre acınmaması lazım geliyor! Onlar acımadılar, onlara hiç bir şekilde acınmamalı!


 • Zelenski Kırım'ın da kurtarılması gerektiğini söylüyor. Rus katilleri ise bu söyleme kudurup buna kalkışırsa Ukrayna'nın cehennemi göreceği tehdidini savuruyorlar.

  Öte yandan Zelenski bu açıklamayı Kırım'da önemli bir askeri hava üssünde meydana gelen 12 büyük patlamanın ardından yaptı. Emperyalist cani Ruslar bunun bir saldırı olduğunu inkar etti.

  Şeref yoksunları zaten kaç askerlerinin öldüğünü de kabul etmiyorlar. Rusya yalancı alçaklarına göre sadece 500 e yakın asker yitirmişmiş! Bu sayıyı da hiç güncellemiyor palavracılar! Kaybettiği subay sayısı yüzlerce zaten! Subay olmayan askerleri insandan saymıyor heralde bu insandan başka bir şey olan cani yaratıklar!

  ABD bu işgalci emperyalistlerin Ukrayna'dan defolup gitmesi için bir milyar dolarlık daha yardım hazırladı. ABD yardımı on milyar doları buldu böylece.

  Beklediğim ve talep ettiğim gibi HIMARS sevkiyatına devamla birlikte daha güçlü füzeler göndermeyi de vaat etti. Umarım katil sürüsü Ruslar kaçacak delik ararlar!


 • @DemoKratos Kirim ve dolayli olarakta Rusyanin kendi sinirlari icerisindeki stratejik yerlere saldirilar devam ediyor Ukrayna tarafindan.

  Ordaki savas uzun yillar surecek gibi gorunuyor.


 • @phi, içinde söyledi: Donbas neden stratejik

  @DemoKratos Kirim ve dolayli olarakta Rusyanin kendi sinirlari icerisindeki stratejik yerlere saldirilar devam ediyor Ukrayna tarafindan.

  Ordaki savas uzun yillar surecek gibi gorunuyor.

  NATO çözülmeden savaş bitmez.
  Dünyadaki bütün savaşlar doğrudan veya dolaylı NATO'ya dayanır.
  Bu yüzden Rusya, Ukrayna savaşı aslında bir Rusya, NATO savaşıdır.
  Uzun sürmesi de zaten bu yüzdendir.
  Bugünkü Suriye ilişkileri ve Türklerin beslediği ÖSO'nun Türklere karşı cephe alması yine NATO ve Rusya arasındaki savaşa dayanır.
  Dolayısıyla savaşı salt Rusya, Ukrayna çerçevesiyle sınırlamak doğru değil. Bu tüm dünyadaki güç dengeleriyle ilgilidir. Yani Rusya, Ukrayna savaşına diğer ülkelerdeki devlet olayları ve çeşitli örgütlerin olayları doğrudan bağlantılıdır. Örneğin, Pakistan, Kazakistan, Gürcistan, Afganistan olayları ve İran, Suriye ile yapılan görüşmeler birer örnektir.


 • Birileri sizin evinizin yanına sizi rahatsız edecek bir işletme açsa karşı çıkarsınız. Rahatsız olursunuz. İşte NATO da Rusya'nın eski toprağına üs kurmak istiyor.

  ikinci olarak ABD nin ekonomisi ne zaman çıkmasa girse bir küresel kriz yaratır. Bunun için bahaneler her zaman bolca bulunuyor.

  Üçüncü olarak Çin'in saldırganlaşıp savaş başlamasını istiyor batılılar. Çünkü Çin'in küçük bir ülke ile savaşa girmesi demek Batı'nın bol bol silah satarak para kazanması demektir. Servet aktarımının bir yolu da savaş oluyor. Çin akıllı davranarak tayvana şimdilik saldırmadı.. Eğer saldırsaydı ABD 2.Dünya savaşı sonrası olduğu gibi daha güçlenerek çıkacaktı.

  Olan Ukrayna halkına oluyor. Bütün dünya bunun için ses çıkarmalıdır. Batı'nın menfaati için Ukraynalı ölüyor.

  Tıpkı Türkiye'nin durumu gibi. Batılılar için milyonlarca mülteciyi topraklarından edip burada tutmak zorunda kalıyoruz.

  Batı dünyası herzaman başkalarını maşa olarak kullanmayı sever. Şimdiki maşaları ise zelenski başkanlığındaki Ukrayna oldu.


 • Sorunun kaynağı, Kırım'ı yutmakla doymayan Rus emperyalizmi.

  Hiç kimse eski toprağım diye zorla hiç bir yeri geri alamaz. Sen arka bahçeni sattıysan ve alan oraya bir ev yaptıysa eski toprağım diye o eve zorla giremezsin.

  Bu saldırgan Rus emperyalizmine haddini bildirmek NATO'nun başlıca görevidir. NATO tam olarak bunun için var. Hiç kimse Rus boyunduruğuna girmek zorunda değil. NATO görevini yapmalı, tam olarak yapmıyor. Ukrayna'ya tam destek verilmesi gerekiyor.

  Ukrayna Kırım'ı geri istediğini ilan etti ve başta İngiltere olmak üzere bu açıklama desteklendi. Ukrayna bu yönde sürekli Rusya'ya vuruyor Amerikan füzeleri ile. Hatta Ukrayna savunma bakanı Ruslar ile alay bile etmekten geri durmadı. 12 adet füze ile vurdukları Rus üssü hakkında "Rus askerler tehlikeli yerlerde sigara içmesinler" diye dalgasını geçti. Üste ciddi hasar olduğu uydudan belirlendi.

  Bu işten Rusya'nın çok zararlı çıkması olasılığı giderek artıyor. Ukrayna sürekli yardım alıyor. Bu yardımlar da Batı silah endüstrilerini canlandırıp çalıştırıyor.

  Kırım'ın Rus işgalinden kurtarılması ciddi biçimde gündemde.


 • Şİmdi ABD bir filoyu Karadeniz'e soksa... Kırım açıklarından akıllı füzeler ateşleyip Kırım'daki Rus askeri varlığını sona erdirse... Ardından Ukrayna ordusu ilerleyip Kırım'ı kurtarsa...

  Rusya ne yapabilir? O da akıllı füzelerini ABD filosuna ateşler mi? Yapar. Ama sonuç alamaz. ABD bu füzeleri vurur Karadeniz'e düşürür. Ya birini vuramazsa? Olabilir. Peki Rusya ABD füzelerini vurabilir mi? Vurabilir. Ama çoğunu vuramaz.

  ABD böyle bir savaşta üstünlük sağlar. Ama sorun şu ki bunu yapmaz. Böyle radikal bir vuruşa zamana yayılmış yıpratma stratejisini tercih eder. Riske niye girsin? Zaman Rusya'yı yıpratacak. Ukrayna'yı da yıpratacak ama Ukrayna da böylece ABD ye muhtaç kalacak.

  ABD Rusya'yı bir kez daha parçalayacak uzun vadeli bir strateji izliyor. Emin olun Tayvan'a saldırırsa Çin için de benzer bir strateji güdecektir. ABD bu küresel güçleri zayıf düşürmek ve globalleşmeyi sürdürmek için elinden geleni yapacaktır.

  Putin bu oyuna alet olarak Rusya'yı savaşla zayıf düşürme tuzağına düştü. ABD onun gençliğinde Kırım kamplarında aldığı ideolojik eğitimlerin nostaljisine kapılarak saldıracağını biliyor ve bekliyordu.

  ABD bir yandan da nüfus fazlalığına dayalı asker çokluğu avantajını robotik savaş araçları ile yok etme çabasında. Bir gün mutlaka bir tarafta insan, bir tarafta robot savaşçıların yer aldığı bir savaş, bilim kurgu olmaktan çıkacak. Bu tarih yakın ama ne kadar yakın bilemiyoruz.

  ABD zayıflayacak diye bekleyenler daha çoook bekleyeceklerini bilsinler.


 • Ukrayna Ruslardan ele geçirdiği tank ve askeri araçları Kiev'de sergiliyor. Baktığımız zaman bunlar füzelerle vurulmuş ve cehenneme dönmüş olmalı. Bunlardan sağ çıkılmaz.

  Görünüşe göre Rus ordusu ağır darbeler alıyor. Diğer yandan Putin'in emir subayından sonra akıl hocası ve Ukrayna işgalinin mimarına da suikast düzenlendi fakat maalesef bu adamın yerine kızı öldü. Putin için de çember daralıyor olabilir.

  Bu alçakça işgal girişiminin tüm sorumluları mutlaka bu insanlık dışı cinayetlerinin hesabını vermeliler.


 • Evet Dugin efendi, nasıl oluyormuş birilerinin çocuklarını öldürmeyi planlaması ve öldürmesi? Acıyı tattın mı? Merhametsiz yüreğinin belki de kendi kızına bile üzüldüğü şüphelidir. O insanlıktan bile yoksunsundur sen Ukraynalıları öldürmeyi planladığına göre!

  Atatürk ne güzel söylemiş "savunma amaçlı olmayan her savaş cinayettir" diye. Ve atalar da güzel söylemiş "kılıç çeken kılıçla ölür."

  Umarım bir dahaya hedef şaşmaz ve bu sömürgen rezil saldırı savaşını planlayanların hepsi bertaraf olur.


 • @DemoKratos Dugin'in yani sira ukrayna ciddi manada Kirim'i vurmaya basladi ve bu savaslarin Kirim isgali ile basladigini soyleyen Zelensky Kirim'i alarak bitecegini savunuyor.

  Velhasil Ukrayna artik savasmayi ogrendi.


 • Kırım işgal ve ilhakı modern dünyada asla kabul edilemeyecek alçakça ve sömürgen bir zorbalıktır. Bu hayvanlık Rusya'nın burnundan fitil fitil getirilmezse insanlık onulmaz yara içinde kalır. Bu katil sömürgenler kuyruğunu kıstırıp viyaklaya viyaklaya inlerine kaçmalılar, bu insanlık için bir borç ve ödevdir.

  Bu insanlıktan nasip almamış vahşi sömürgenlere dünya kaç bucak mutlaka gösterilmelidir. Kırım için her türlü saldırı, sabotaj, gerilla savaşı meşrudur ve haklıdır. Rus askeri Kırım'da görüldüğü yerde vurulmalı, kovulmalıdır. Kırım mutlaka bu zorba vahşi Rus işgalcilerin çizmeleri altında çiğnenmekten kurtarılmalıdır.


 • Bu arada komik şeyler de oluyor. Kırım'da bir Rus tatilci arazide gizlenmiş bir S 400 bataryası görünce hemen bataryayı arkasına alıp selfi çekti ve sosyal medyaya koydu. Ukrayna ordusu konumu belirledi ve ateş açtı. S 400 imha! 😁

  Ukrayna ordusu Rus turiste teşekkür etti! 😀

  Ard arda vurulan ikmal yolları ve araçları nedeniyle Rus ordusunun çaresiz kaldığı bildiriliyor. Yılın en güzel haberi! Katil Rusya Ukrayna'dan defol! Buna Kırım da dahil! Defolun pis katil sürüsü!

  Fakat bu arada ABD istihbaratı Rus canilerin kötü gidişatın acısını sivillerden çıkaracağı uyarısında bulundu. Alçak katiller yine sivil hedeflere füze atabilirler!

  Bir istihbarat da Rusya'da zorla askere almalar olduğu ve karşı çıkanların hapse atıldığı yönünde.


 • Şurası bir gerçek ki Rusya saldırmasaydı Ukrayna Kırım'ı kaybettiğini kabullenecekti. Her işte bir hayır oluyor gerçekten de. Ukrayna Kırım'ı kaybettiğinde ciddi acemilik vardı Ukrayna ordusunda. Hiç bir şey yapamadılar. Batılı güçler de bu haksız işgale hiç ses çıkarmadılar.

  Hâla daha bazı ahmak kafalı salak tipler savaş bitsin diye Donbas'ı da Rusya'ya bırakmasının yerinde olacağını telkin etmeye çalışıyorlar ahmak salak. İyi, ver elini, kapsın kolunu, sonra da bütün bütün yutsun! Yağma hasanın böreği mi bu be? İnsan denen insan biraz insan olur da öyle ağzından bir laf diye bir şey çıkarır!

  Versin gitsin! Yok ya? Ele elin malını vermek ne kolay böyle yahu? Sen ver çok âşıksan Ruslara? Yok Zelenski'nin sonu kötü olacakmış da versin gitsinmiş Donbas'ı da! Böyle ahmak kafalı salaklara çok sinir oluyorum. Sonu kötü olsa ne olur ülen, dünyaya kazık mı çaktıydı da sökülecek? Ölmeyecek kim var da? Alçakça rezilce ölmek var, şerefle haysiyetle ölmek var! Arkasından tüüüh kalıpsız sünepe denmesi mi iyi kahraman denmesi mi? Ölen için bir şey değişmez tamam ama kalanlar için bir kahramana sahip olmakla bir sünepeye sahip olmak çok fark yaratır.

  Ben hâla Batının tepkisiz duyarsız kalacağını sanıyordum ama bu kez kazın ayağı öyle olmadı. Batının desteği daha fazla olması gerektiği halde yine de fena değil. Hayır bu çıkar meselesinden fazla, insanlık onuru meselesi. Öyle vahşi bir zorba canı isteyince saldıracaksa nasıl insan olacağız biz?


 • Ukrayna inanılmaz başarılara imza atıyor! Kırım'da sürekli bir yerler patlıyor, Rus askeri varlığı ikide bir havaya uçuyor! Rusya'nın bu kadar aciz duruma düşmesi çok eğlenceli! Daha geçen hafta bir hava üssünde uçaklar yerde imha oldu, yani bu Rusya için tam bir utanç ve Ukrayna adına bir gurur!

  Öte yandan Ukrayna asimetrik gerilla savaşında da çok başarılı, ard arda Rus hizmetkarı hainlere suikastler düzenleniyor. Yine bir Rus ataması hain bombalı saldırı ile ortadan kaldırıldı.

  ABD ise Ukrayna bağımsızlık gününde büyük bir jest yaptı. Tam üç milyar dolarlık askeri yardım onaylandı. Bu inanılmaz bir rakam. Örneğin Boris Johnson'ın bizzat bağımsızlık gününü kutlamak için gittiği Kiev'de açıkladığı yardım paketinin tutarı 54 milyon sterlin. Bu iyi para ama ABD yardımı yanında çerez parası gibi kalıyor. Yine de bunun içinde gelişmiş, özellikle akıllı otonom silahlar var. En önemlisi anti tank ve anti uçak füzeler var. Bu çok iyi ve bunu bekliyordum. Üç milyar doların içeriğini ise doğrusu merak ettim. Seyir füzesi ummam ki olsun. ABD bunu başkasına vermez. Ama üç milyar boru değil, mutlaka içerik doludur.

  Biden bıdı bıdı etti ama ABD yi aslında başkanların yönetmediği buradan da açıkça görülüyor. Biden'a kalsa yok Zelenski'yi uyarmışmış da yok aldırış etmemişmiş de... İyi ki de Trump denen kazanamadı gerçi, bundan beter olurdu. Savaş bitsin diye Ukrayna'nın Donbas'ı Rusya'ya bırakması gerektiğini zırvalayan da onun danışmanlarından birisi! Kılavuzu karga olanın... İyi ki bu ahmak herifler gitmiş yönetimden.

  Üç milyar süper rakam yani, büyük jest. Öte yandan ABD istihbaratı haklı çıktı, katil Rusya yine sivilleri vurdu! Ölen çocuklar var! Döktüğünüz kanda boğulun alçak katiller!


 • Rus emperyalist katillerin Donbas bölgesini işgale başladıkları Herson'a karşı beklenen Ukrayna taarruzu başladı! Kalbimiz Ukrayna ile birlikte atıyor!

  Ukrayna böyle önceden bilinen bir taarruzu akla uygun bir şekilde düşük dozda başlattı. Amaç Rusların moralini bozmak ve yıldırmak. Doğrudan şiddetli bir taarruz mantıksız olurdu. Doğru karar.

  Ruslar taarruzun başarısız olduğunu söylüyor ama yalancı katil Rusların hiç bir sözünün değeri yok. İlk Rus barikatlarının ciddi zarar gördüğü bildiriliyor, bu daha doğru olmalı. Ukrayna kendini riske atacak şekilde askerini sürmeyecektir. Çünkü taarruz bekleniyordu.

  Zelenski Donbas kurtarıldıktan sonra Kırım'ın da kurtarılacağı sözünü verdi. Tüm yüreğimiz seninle Ukrayna! Yıprat, yıldır, canından bezdir ve kovala, affetme, vur Ukrayna!


Benzer Konular

 • 1
 • 18
 • 5
 • 5
 • 10