• Ben bu konuyu çeşitli vesilelerde 2008 yılından beri açıklamaya çalıştım. O zamanları Sıfır Forum diye bir forum vardı, kurucusu benim arkadaşımdı. Önce forumu yasaklamak istediler olmadı. Hck etmek istediler tekrar kurduk. Sonramangadalar (sizin abileriniz) geldi onlarla konuşmaya çalışında "Senin derdinden bana ne?" gibi cevaplar aldım. Sanırım neyin ne olduğu tam olarak anlaşılmıyor. Şimdi:

  1. Bu dünyada lise / Üniversite bitirmiş kişiler var. Çoğu AKP'yi sevmiyor / sevmeyecek, bu konuda bir şey yapamazsınız.

  2. Bu kişiler bağımsız haber kaynaklarını takip ediyor ve kitap filan okuyorlar. düzenli olarak. Yani başucunda kitap bulunuyor ve ayda ortalama 1 kitap bitiriyorlar. Çünkü okumayı seviyorlar.

  3. dışarıda entelektüel insan bulmak zor. O yüzden forum ortamına geliyorlar. Peki amaçları nedir?

  • Çok basit, kendi düzeylerinde, ortalama insanın ilgilendiği düzeyin üzerinde sohbet etmek. bu yüzden:
  1. Forum ortamına troll gelmesi çok saçma. Ne elde edebilirsiniz ki? Adam gelir. Bakar. Senin AKP'li olduğunu anlar. gider.
  • Yani ben sizin abilerinize de bunu söyledim. Tamam. Twitter'de filan gezin. Da forumda trollük yaparsanız foruma gelmezler. kendi kendinize yazar oturursunuz.
  1. (Bu kişisel bir şey, isterseniz bu bölümü silbilirsiniz): ...... Putin denen adamı Türkçe bir siztede övüyorsunuz. Rusya osmanlının en büyük düşmanıydı. Siz bana "Biz Osmanlı torunuyuz" gibi laflar edip, sonra troll forumunuzda bana "Ukraynalılar Nazidir" vs. demişsiniz. kusura bakmayın da. Yuh yani. bana öyle üç-hilalci / şeriatçı hareketler yapıp 1 gün sonra bana Osmanlı'Nın bir numaralı düşmanı Rus imparatorluğu lafları ediyorsanız .....
  • Sizin babalarınız "kömünistler Moskovaya" diye solculara saldırırlardı. Şimdi siz bana ateist forum muydu / felsefe forum muydu, orasan bana Kramlin / moskova propagandası yapıp, "Ukraynalılar Nazidir" filan diyorsunuz. .....

  Neyse,

  İyi akşamlar dilerüm da.


 • @Leonardo , troller ile ilgili eleştiri hakkını kullanırken eril küfrü kullanmanın seni haksız duruma düşüreceğini bildirmek isterim. Her ne kadar kişiye yönelmiş olmasa da forumlara katılan kadın katılımcı ve okurlarımızı kesinlikle incitecek bir söylemdir ve senin düzenleme yapmanı bekliyorum... Silmek işin kolayı...


 • @Leonardo
  Paket yasa çıkartıp halkın çıkarına olan yasaların arasına kişisel çıkarları için yasalar sokan milletvekilleri gibisin.

  Putinin haklı olduğu konularda vardır haksız konularda vardır.

  Foruma Putinin haklı olduğu konuyu yazanı Putin hayranı hatta ileri gidip moskova hayranı yapıyorsun.

  Komunistlere çatacam diye SSCB ile Rusya' yıda aynı kefeye koydun.

  Duyguların mantıksal düşünmene engel oluyor.

  Nazizm yerli sanayiciyi korumak için yapılan ırk, dil din vb konularda yapılan yabancı düşmanlığıdır.

  Bunu Ukrayna savaş başlamadan önce kendi topraklarındaki Ruslar için suçlu suçsuz ayırt etmeden katliam olarak yaptı.

  Bu yüzden Ukrayna Nazidir.

  Bunları yazan birisi Rusya hayranı olmuyor. Gerçekleri yazıyor.


 • @TENTEN , Nazizim konusundaki değerlendirmelerine aynen katılıyorum. Doğru soruları sormaz isek doğru yanıt ve çözümleri de bulamayız. Örneğin; 1949 de kurulan Kuzey Atlantik Paktı'na rağmen daha sonra kurulan Varşova Paktı'nın sönümlenmiş, dağılmış olmasına göre önceki pakt neden hala varlığını sürdürüyor ve kimi kime karşı koruyor?


 • Forum ile trollerle Rusya'nın haksız Ukrayna cinayetleri arasında bağ olmaması gerekiyordu. Ama madem yazdınız konuyu açtınız:

  Rusya Kırım'ı haksız ve zorbaca işgalinden sonra Donbas'a da göz diktiği için Donbas'da olaylar çıkartmış ve işgali için zemin hazırlamıştır.

  Sizin bir bölgeniz zorba sömürgecilerce işgal ve ilhak edilirse sizde milliyetçi tepkiler uyanır, bu normal. Ukrayna'nın soykırım yaptığı filan olmadı. Ancak Rus işbirlikçilere ve bölücülere tepki tabii ki verildi. Bazı olaylar oldu. Bunlara soykırım demek için filan aşırı Rus yandaşı Rus budalası olmak gerek.

  İnsan sömürgeci katillerin böyle hizmetine girmemeli. Bu utanç. Katiller haklı demek tam bir utanç. Biraz kızaracak yüz lazım katillere haklı demekten kaçınabilmek için.

  Katil Ruslar Ukrayna'da her gün cinayetler işliyorlar. Bu cinayetler savaş suçu ve insanlığın yüz karası.

  Bu Rusya eski sömürgeci SSCB yi hortlatmaya çalışıyor ve bu amaçla etrafına saldırıyor. NATO bu yüzden ortadan kalkmadı.


 • Bu arada forumda küfür edilmesine sıfır tolerans olması gerekir. Böyle bir şey asla kabul edilemez. Yazacak olan insan gibi yazar. Öyle küfürle filan fikir olmaz. İnsan gibi yazamayacak olana kapı gösterilir. Bundan taviz verilmemesi gerekiyor.


 • @DemoKratos , geçici etik kuruldasınız, gereğini yapmanız gerekir, zira etik kurul seçim önerim karşılıksız kalmıştı, geçici kurulun görevi devam ediyor demektir. NATO'nun bir savunma paktı olduğunu hiç mi hiç düşünmedim, realitede karşılığı asla olmadı; Haiti katliamını mı önledi, Filistin katliamını mı vs....


 • @nejdet-evren, içinde söyledi: Forum nedir? Ne değildir?

  geçici etik kuruldasınız,

  Kurul toplanırsa iş yapabilir. Tek başıma olmaz.

  NATO tastamam Rus saldırganlığına karşı devam etmektedir. Rusya Kırım'dan çıksın, haksız işgal ettim tamam desin NATO da feshedilsin. Hadi hodri meydan! Tabii ki Ruslardan özgür kalmış olan halklar yeniden Rus boyunduruğuna girmemek için NATO üyesi oluyorlar. Rus emperyalizmi dünya için tehdit olmayı sürdürüyor.


 • @DemoKratos , kurulu toplamak sizin göreviniz.


 • @DemoKratos Varşova Paktı'nın dağılması 1980 li yıllara denk geliyor ve 42 yıl geçmiş,
  o tarihlerde Putin iktidarda değildi...


 • Rusya eski bir KGB yöneticisini başkan yaptığına göre Varşova Paktı dağıldığı andan itibaren yeniden toparlamayı düşünmüş demektir.

  Putin başa gelmiş ve gitmediğine göre NATO dağılmamakla büyük isabet etmiş. NATO olmasa hepsine çoktan saldırırdı.

  Varşova Paktından çıkmak isteyen Macaristan'a nasıl zorbaca saldırdıklarını unutmadık.


 • @nejdet-evren, içinde söyledi: Forum nedir? Ne değildir?

  geçici kurulun görevi devam ediyor demektir.

  Öyle bir durum yok. Yanılıyorsun. Top sizde.


 • Belçika kurucu imzacılardandır, Ruanda katliamı yaşanırken BM ve NATO neredeydi? Portekizlerden Hİndistan'ı 1200 yıllrada sömürgeleştiren İngilizler 1957 yılına kadar bu coğrafyada egemendiler, Fransa'nın Cezayir'ini Antilleri vs, Irak ve Suriye'yi de eklersek, Kıta Afrikası geriye ne kaldı? 1949 nerede 1957 nerede? Hindistan NATO üyesi değil...NATO 1949 da kuruldu Hindista 1957 bağımsızlığına kavuştu...NATO emperyal İngilizleri mi koruyor yoksa Hindistan'ı mı?


 • Kimse NATO dünyanın adalet tanrısı demedi zaten.


 • @DemoKratos, içinde söyledi: Forum nedir? Ne değildir?

  Rusya eski bir KGB yöneticisini başkan yaptığına göre Varşova Paktı dağıldığı andan itibaren yeniden toparlamayı düşünmüş demektir.

  Putin başa gelmiş ve gitmediğine göre NATO dağılmamakla büyük isabet etmiş. NATO olmasa hepsine çoktan saldırırdı.

  Varşova Paktından çıkmak isteyen Macaristan'a nasıl zorbaca saldırdıklarını unutmadık.

  Varşova paktı ülkeleri sosyalist idi. Üretim araçları devletin elindeydi.
  Putin ve Yeltsin devlet fabrikalarını müdürlerine karşılıksız devredip özelleştirdi.
  Şimdi hepsi işçileri kendi çıkarları için sömüren milyarderler.
  Varşova paktını kurmaya niyetli olan özelleştirdiği fabrikaları yeniden devlete devrederdi.
  Zengin yaptığı yandaşları ile karşılıklı çıkarı olduğu için kamulaştırma işlemini yapamaz.
  Sahip oldukları şirketler yabancıların eline geçmesin savaşı bu.
  Sosyalizm kapitalizm savaşı değil.


 • @DemoKratos , gereği yapıldı, (küfür içeren bölümler metinden çıkarıldı), madem görevden kaçıyorsunuz...


 • Görevden kaçan filan yok, profilime bakarsan bir görevimin bulunmadığını görebilirsin. Görevi yapacak olan görevlilerdi ve yaptığın için teşekkürler.


 • @TENTEN, içinde söyledi: Forum nedir? Ne değildir?

  Varşova paktını kurmaya niyetli olan özelleştirdiği fabrikaları yeniden devlete devrederdi.

  Putin bir Stalin olma konumunda değil bir Petro olma konumunda zaten. Yani konu komünizmi yeniden canlandırmak değil. Konu Rus emperyalizmini tekrar etkin kılmak.

  Bakın önemle tekrar üstüne basa basa vurguluyorum: Emperyalizmin aracının hangi ideoloji olduğu önemli değil. Herhangi bir ideolojiyi kullanabilir. O olmadı değiştirir başkaya çevirir. Önemli olan sömürü çarkını döndürmek.

  Putin komünizmi canlandırma değil Rus emperyalizmini artırma çabasında.


 • Konunun çok dışına çıkıldı ama konu madem açıldı:

  Kırım savaşı dünya savaşı ayarında büyük bir savaş olmuştur. Osmanlı Kırım'ı Rus emperyalizminden kurtarmak için donanmasını Sinop limanına konuşlandırdı. Fakat Osmanlı'nın niyetini anlayan Rusya ani bir baskınla Sinop'a saldırdı ve tüm Osmanlı donanmasını imha etti.

  Avrupa devletleri Rusya'nın aşırı güçlenmesini istemeyerek Osmanlı devleti yanında Rusya'ya savaş açtılar. Avrupa ve Osmanlı kuvvetleri Kırım'a çıkartma yaptı. Ruslar yenildi ve acısını Kars'a saldırarak çıkarmak istedilerse de orada da başarılı olamadılar.

  Çok büyük bir savaş oldu. Savaş denizlerden okyanuslara kadar çıktı. Rusya'yı Osmanlı ve Avrupa birlikte ancak budayabildiler. Rusya gücünü yitirdi fakat yine de Kırım'dan çıkarılamadı.

  Daha o zaman belli oldu Avrupa'nın artık Osmanlı'dan daha güçlü bir müttefike ihtiyacı olduğu. O da tabii ki ABD olacaktı. Yani AB-ABD ortaklığının baş nedeni Rusya'dır. Rus yayılmacılığı ve emperyalizmidir.

  Kırım'ın Rus işgalinden kurtarılması dünyadaki en önemli sorundur. Dilerim bu vahşi saldırısı Rusya'nın aleyhine döner ve Kırım kurtarılır.

  Sinop'ta Osmanlı donanmasını yok etmelerini hâla milli bayram olarak kutlar Ruslar.


 • Kırım savaşında Rusya ilk kez çelik gemiler ve mühimmat atan toplar kullandı. Osmanlı donanması hâla ahşaptandı ve gülle atan toplar kullanıyordu. Osmanlı donanmasının liman içinde sıkıştırılması Osmanlı için inanılmaz bir gafletti ve tüm donanmanın imhası ile sonuçlandı. Bu kadar derin gaflet olamazdı, mutlaka donanma limandan çıkıp Rus gemileri ile açık denizde kapışmalıydı. O zaman sonuç bu kadar ağır olmazdı.

  Osmanlı Avrupa'ya muhtaç olduğunu o zaman anladı ve ahşap kadırgalar bir daha yapılmadı, Almanya'dan çelik gemiler istendi. Almanya o zamandan beri Osmanlı ile müttefik oldu.

  O bakımdan 2. Dünya savaşına Türkiye'nin Almanya yanında girmemesi büyük bir Cumhuriyet başarısıdır. Gelmişler sana silah fabrikası kurmuşlar. Savaşa girmeni beklemek en doğal hakları. Hitler istese savaşa girmeye zorlardı ama neden yapmadı bilmiyorum.


Benzer Konular