• Kurucu

  Mimar Sinan Selimiye camii'nin kubbesini o genişliğe oturtmak için 13 bilinmeyenli bir denklemi matematiğin bilinen 4 ana işleminden farklı beşinci bir işlem oluşturarak çözmüştür. Ayrıca minarelerin serefelerine çıkanların yolda birbirlerini görmemeleri ise büyük bir bir dehanin ürünüdür. Almanlar aynı sistemi meclislerinin önündeki dev kürede kullanmışlardır Mimar Sinan ise bu sistemi 2 metre çapındaki minarelere yüzyıllar önce monte edebilecek bir dehadir.Almanların dehası ise, o kopya metale Selimiye'den daha fazla turist çekebilmelerindedir.

  Selimiye camisinin zemini gevşek topraktır bu nedenle minarelerinin yakın zamanda yıkılacağı düşünülmüş uluslararası bir grup mühendis toplanıp camiiyi sağlama alma üzere incelemelerde bulunulmuş ve son olarak en son teknoloji olan meetal kelepçelerle minarelerin temellerini sabitlemenin en iyi çözüm olduğuna karar vermişlerdir. Minarelerin temellerini açınca, koymayı düşündükkleri kelepçelerin aynıları ile karşılaşmışlardır. Mimar Sinan yüzyıllar önce aynı şeyi düşünmüş, yapmış bir şahsiyettir.

  Ayrıca 1950'lerde bir grup Japon mühendis Türkiye'de mevcut tarihi eserleri incelemek için izin alır sıra Selimiyeye geldiğinde ondan sonraki tüm incelemeleri iptal ederler ve kalan tüm zamanı bu camiiye ayırırlar çünkü camii bambaşka, bilinmeyen sistemlere sahiptir. Uzun süre incelemelerin sonucunda caminin altında mevcut raylı sistemi keşfederler bu sistem sayesinde o zayıf toprakta yapı ayakta kalabiliyor ve herhangi bir sarsıntıda 5 derece dolaylarında esneyebiliyordu bu şekilde yapı en ufak zarar görmüyordu. Bu sistemi keşfeden Japonlar ülkelerine döndüklerinde aynı sistemi gökdelenlerde uygulamaya başlarlar ve gökdelenlerin güvenliği,sağlamlığı katbe kat arttırılmış olur. Sonuç olarak bugün tüm dünyada gökdelenlerde bu sistem uygulanmaktadır.

  Türk mimari tarihine adını altın harflerle yazdırmış olan Mimar Sinan, Kayseri’nin Ağırnas Köyü’ndendir. Saygıyla anıyoruz.


 • bağlantı metni 31:15 ile 41:50 dakikalar arasını dinlerseniz Celal hocanın yorumuyla Selimiye Caminin efsanelerini dinleyebilirsiniz 🙂


 • @phi, içinde söyledi: Selimiye Camii

  Mimar Sinan Selimiye camii'nin kubbesini o genişliğe oturtmak için 13 bilinmeyenli bir denklemi matematiğin bilinen 4 ana işleminden farklı beşinci bir işlem oluşturarak çözmüştür.

  Burayı anlamadım. 🙂
  Örnek bir problem çözüp gösterseler iyi olurdu.

  @phi, içinde söyledi: Selimiye Camii

  caminin altında mevcut raylı sistemi keşfederler .

  Resmini çekselermiş merak ettim bu ray sistemini.

 • Kurucu

  @TENTEN Mimar Sinan'i kucuk gorme, gercekten matematik mimaridir.


 • https://mekan360.com/sanaltur_selimiye-camii_4153.html

  9 numaralı panoramik resimde minareye çıktım. İçerisini gösterselermiş iyi olurmuş.


 • https://i.pinimg.com/originals/cd/0d/0e/cd0d0e9fb3cdf72ab20e2e6d1c16922b.jpg

  Bu merdivenlerden nasıl çıkıyorlar?
  Çok dar. 🙂
  Bir merdivenden çıkarsam diğer merdivene başım çarpar.


 • @zafiRa, içinde söyledi: Selimiye Camii

  bağlantı metni 31:15 ile 41:50 dakikalar arasını dinlerseniz Celal hocanın yorumuyla Selimiye Caminin efsanelerini dinleyebilirsiniz 🙂

  Sayın @zafiRa
  Neymiş mu efsaneler?
  Kısa bir özet geçer misiniz?

  Şimdiden teşekkürler.


Benzer Konular

 • 1
 • 3
 • 4
 • 4
 • 1