Putin hakkında ne düşünüyorsunuz?


 • Ben dün akşam T.İ.P.'nin web sitesine girip basın açıklamalarını okudum. BUrada "Putin savaşı sona erdirmeli ama NATO'da doğuya doğru genişlemesine son vermeli" gibi bir düşünce dile getirilmiş.

  Yani anladığım kadarıyla Putin'in sol çevrelerde bile belirli bir oranda seviliyor. Ben mesela bu konuda "NATO bir savunma ittifakıdır ve kimin girip çıkacağına NATO'nun kendisi ve NATO'ya girmeye aday ülkeler karar verir" düşüncesindeyim.

  Konunun başlığına dönelim: Bu Putin denen adam benim radarıma öyle hemen girmedi. Yeltsin döneminde Rusyanın çok büyük ekonomik sorunları vardı ve bu Putin (insanların Tatu filan dinledikleri 2002'li yıllarda) genç ve reformcu bir adam olarak ortaya çıktıydı. Çok da kafama takmadıydım. Hatta Çeçenistan ve Gürcistan savaşında da kafamı takmadıydım. Neticede "Rusya otoriter bir devlettir ve başına geçen adamın biraz otoriter olması önemli değil" diye düşündüm.

  Sonra 2000'Lerin sonunda adam zehirleme, küçük devletlere savaş ilan etme, Batılı devletleri zorlama, rejim ekarşı çıkanları hapse atma gibi haberler gelmeye başladı. Obama döneminde ise adamın totliter yapısı iyice belli oldu.

  Yani ben aslında başından beri adamın ne mal olduğunu biliyordum. Şu anda yaptıklarına da hiç şaşırmadım.

  Ama iyice nefret etmem Suriye savaşı ile oldu. Suriye halkı Sovyetler döneminde Rusya'nın önemli bir müttefiki idi. O Başar Esat denen adamı ve kendi menfaatini korumak uğruna o halkının (ki bizim de iyi bir komşumuzdur) canına okuyan adamdan ciddi şekilde nefret etmeye o zaman başladım.

  Sonra Navalny'yi hapislerde çürütmesi, onu bunu zehirlemesi, kendi halkını ve bizim gibi cahil halkları dezenformasyonla zehirlemesi, Avrupa'da sağ partilere para vermesi, Donald Trump gibi bir adamı destekleyip dünyanın dengesi ile oynaması. Bunlar artık şaşırmadığım şeyler.

  Biden Putin için "Bu adamın ruhu yok" demişti.

  Yani ciddi bir baş belası ile karşı karşıya olduğumuzun benim için su götürür bir yanı yok.

  Hatta bence Stalin bundan iyidir. Bu adam "tehlikeli" dediğimiz türden bir diktatör (bence).

  Sonra sağda solda "Türkiye Putinin yanında olmalı" gibi şeyler okudum. AKP için bu böyle. Çünkü Putin giderse AKP önemli bir destekçisini kaybedecek.

  O yüzden de sorayım dedim. Sağcısınızdır - solcusunuzdur. Da Putin'e karşı sempatiniz var mı?

  Bunu sormak istedim.


 • @Leonardo, içinde söyledi: Putin hakkında ne düşünüyorsunuz?

  Biden Putin için "Bu adamın ruhu yok" demişti.

  Yani ciddi bir baş belası ile karşı karşıya olduğumuzun benim için su götürür bir yanı yok.

  Hatta bence Stalin bundan iyidir. Bu adam "tehlikeli" dediğimiz türden bir diktatör (bence).
  .

  Bence de tam olarak böyle.. Dunya için bir tehdit olusturuyor. Ukraynayi alsa bile durmayip yayilmaci politika izleyecektir. Ok yaydan çıktı bir kere durmaz artık. Dunya barisini tehdit ediyor savaşa zorluyor. Toplum refahına darbe vuruyor ve bundan zevk alıyor bence. Gecmiste de Rusya nın tek derdi sıcak denizlere inmekti bence hala derdi o en guclu en buyuk olana kadar devam eder. Birinin ki bu Amerika ve diger avrupa ulkeleri onu durdurmalı hatta yok etmeli.


 • @Leonardo Putin Rus zenginlerinin eline düşmüş zavallı kukla biri bence.
  İstediği gibi oynatıyorlar.
  Tehlikeli olanlar oligark denilen Rus zenginleri.

 • Kurucu

  @Leonardo ben Putin'i severim 🙂 savasi cikaran da sadece Putin degil bence, orada farkli mevzular donuyor, oligarklar, ukraynadaki ruslar, cecenler vs. Farkli kloniler kurulacak gibi geliyor; odessa, kiev, donetsk, kharkov sehirlerinde.


 • @phi

  Bungün Madalya alan bir Rus atlet üzerinde Rus tanklarının üzerindeki Z sembolü ile çıkmış.

  Yani adamı destekleyen tam destekliyor. Ama sizinkisi bir empati kurabilme sorunu olamaz öyle değil mi? 🙂

  Yani ben şu anda evimdeyim. elektriğim var. Suyum var. günlük işlerim filan var. Bomba atanım yok, tepemde uçak yok. Sokaklarda barikat yok.

  Demek istediğim bu adam Stalin' veya Lenin'e özeniyorsa, yani soğuk kanlı bir lider olduğunu iddia ediyorsa,

  Şu anda "Hem kendi halkıma, hem de kardeş Ukrayna halkına daha fazla zarar vermemek için (her ne kadar haklı da olsam) bu savaştan çekilmeye karar verdim." diyebilir. Kremlindeki güçler olsun, Oligarklar olsun, kendi halkı olsun, Batılı devletler olsun herkes de adamı ayakta alkışlar. Bir tek Ukraynalılar küfür eder ama bir süre sonra onlar da takdir eder.

  Yani soğuk kanlı bir insan benim dediğim gibi davranır. Sebep: 19 yy'da Rus çarı Ukrayna halkının iradesini kıramamışsa 2022'de Putin bunu hiç başaramaz.

  Benim korkum: BU hırslandıkça hırslanacak bence (beni dediydi dersiniz). Batıya ve Ukrayna halkına iyice sinir olup saldırıları daha da yoğunlaştıracak. Benim korkum odur.

 • Kurucu

  @Leonardo ben yine diyorum Putin'in tek basina verebilecegi bir karar degil o. Eger bir hirs olusacaksa bu Putin'in hirsi da degil.


 • @phi

  Bu görüşü anlıyorum. Bazı kaynaklarda bir "saray darbesi" olasılığından da söz ediliyor.

  Ukrayna tarihi ile ilgili de güzel bir makale paylaşacağım (ne yazık ki İngilizce):

  bağlantı metni

  Hani "Rus halkı ve Ukrayna halkı birdir"" diyor ya.

  Ben eski tarihten biraz anlarım. Orta çağda ilk Rus krallığı Kiev kentinde kuruluyor. Korkunç İvan'ın kurmuş olduğu Moskova Prensliği aslında bu krallıktan kopan bir prenslik. Sonra Bu Moskova prensliği zamanla bildiğimiz Rus İmparatorluğu oluyor. Belli dönemlerde Fİlandiya ve Polonya'yı da içine alıyor.

  Ama bunun dışında pek bir ortaklık söz konusu değil. Ukraynalılar 19 yy'dan itibaren ayrı bir unsur olarak öne çıkıyorlar. 1917'de sovyetler birliği içinde kendi ulusları var. Sonra 1991'de bağımsız devlet oluyorlar. Şimdi de tekrar Ruslar tarafından yönetilmek istemiyorlar.

  Makaleyi o yüzden ekledim.

  /DÜnya da çok karıştı. Brezilya bile bunlardan buğday / kimyasal gübre filan alıyormuş. Bende şu anda çok güçlü bir "Donald Trump gitti, Putin geldi" duygusu oluşmaya başladı 🙂

 • Yönetici

  bu savaş neo-liberalizmin gezegeni yeniden paylaşmaya yönelik gereksindiği bir savaştır. savaşın aktörleri ön planda görünseler de asıl aktörler arka planda duruyorlar. soğuk savaşın 80 li yıllarda tek yönlü olarak sönümlenmesinden sonra batı-emperyalizmi dur durak bilmeden yayılmayı bir hak bilerek ve tüm dünyada savaş alanları yaratarak fiziki olarak müdahale etmeyi çıkarlarına uygun görmektedir. ABD-AB-Japonya eksenli emperyal kuşatmada ABD nin AB ni yeniden dizayn etmesi için böylesi bir savaşa gereksinimi vardı. Çin ve Hindisyan gibi ülkelerin önlerinin kesilmesi için yeknesak bir batıya gönderme yapılması boşuna değil. batı ırkçılığının vardığı düzey oryantalist boyutu da aşarak sanat, spor vb tüm Rusya halklarının boykotu gibi aşırı boyutlara varmasının bir anlamı olmalı....


 • Putin ülkesi iç savaşa sürüklenen Beşşar Esad'a yardım ederken haklıydı.

  Ukrayna'ya saldırdığında ise haksız oldu.

  Beşşar Esad Britanya'da tıp kariyerini bırakıp ülkesine dönen ve elini ateşe sokan bir adamdır. İslam coğrafyasında modern olan tek lider. Bir bakın bakalım modern başka hangi lider var? Hepsinin karısı astronot! Bir tek Esma Esad var yıldız gibi parlayan!

  İşte bu modern lideri düşman ilan etti ABD. Bula bula düşman ilan edecek, bunu buldu! Suud kralı filan cici! Çok demokrat canım, pamuk, pamuk! Esad despot, Esad diktatör! Suud kralı öyle cici öyle cici ki aman dokunmayın!


 • @nejdet-evren

  İyi de Rusya artık komünist değil ki? Komünist olmayan bir ülke mi empreyalizme direniyor? Siz buna mı inanıyorsunuz?

  Demokratos:

  Haklı filan değildi."Sağ görüşlüyüm / müslümanım / Muhafazakarım" diyorsunuz. Hiç üzülmediniz mi o halka yapılanlara?

  "Modern" ne demek. Modernite tek adam rejimimidir? Kukla olduktan sonra "modern" olmak neye yarar?

  / Bazı kişiler bilmiyor, bazı kişiler bilmemiş gibi yapıyor. Bilmemiş gibi yapacaksanız tartışmaya gerek yok. Siz savaş suçu işleyen kişileri savunuyorsunuz.

  • Sudi kralı için de "muhteşem biri" demedim tabi ki de.

  FArk şurada: Suriye halk ayaklandı. Generaller ayaklandı. Demokratik Suriye'ye geçiş yaşanacaktı. Putin engel oldu 1.

  Kullandığı taktikler de yıkım ve katliam taktiği idi 2.

  Aynı şeyi Ukrayna'da yapmak istiyor, yapamıyor 3.

  Nejdet Evren, siz galiba yöneticisiniz. Siz ve Demokratos AKP'li iseniz beni lütfen forumdan atar mısınız?

  Siz savaş suçu işlediği kanıtlanmış kişileri savunuyorsunuz şu anda. Ya bilginiz yok. Ya da diğer tarafa geçmiş vaziyettesiniz. 🙂

  Beni ne zaman isterseniz forumdan atabilirsiniz. 🙂

 • Yönetici

  @Leonardo Rusya hiç bir zaman komünist olmadı, daha da ileri söylersek komünist üretim tarzı dünyada hiç bir coğrafyada yaşanmadı daha, bu savaş emperyalist yayılmacılığın tetiklediği bir savaş hiç bir taraf haklı değil..DemoKratos'un belirttiği gibi çifte sıtandart oryantalist yaklaşımın ürünüdür. Hak ve özgürlükler söz konusu olduğunda coğrafyanın önemi olmamalıydı...


 • @nejdet-evren

  O zaman (ben sizleri birebir görmüyorum. Hatalı bir şey söylediysem kusura bakmayın)

  O zaman şu var:

  1. Sovyetler birliği en azından Sosyalizm modelinde bir oluşumdu. Örneğin eğitim parasızdı, istediğin Üniversiteye parasız girebiliyordun. Haftalık çalışma süresi 30 saat filandı. Halka ücretsiz tiyatro, Opea filan vardı (işçi sınıfı için).

  nomenklatura (memur / bürokrat kesimi) haricinde de eşitsizlik yoktu. Her işe devlet bakıyordu.

  Bugünün Çin'i sosyalizm ile bağını %100 kopardıysa, Sovyetler birliğinde bu oran en fazla %50 idi.

  İki tarafta halksız değil. Çünkü mesela Türkiye'Yi düşün. Önce talep ettik. Sonra gittik Kore'de savaştık. Sonra 10 yıllarca NATO'Nun ileri karakolu olduk. BU şekilde istedik ve bedel ödedik, bedel ödeyeceğimizi vaat ettik ve bu şekilde NATO'Ya girdik.

  Yani burada yayılma yok. Kendisi talep ederse NATO o ülkeyi alıyor.

  Yani Putin ve onun Sputnik vs. gibi medyası insanlara yalan söylüyor. Yalancı bir medya. İnsanlara "Neo-Nazi / Uyuşturucu bağımlısı" diyerek iftira atan bir medya.

  BU yüzden ben biraz da paranoyak oldum. 🙂

  Demek istediğim:

  • Hayır. Ukrayna halkı, ister NATO'Ya girer, İster AB'Ye girer

  dahası Belarus'ta da aynı şey oluyor. Putin zorla tutmaya çalışıyor. Halk baskı rejimini istemiyor. Baskı rejimi istememek emperyalistlik mi?

  /89'da Boris Yeltsin Kendini darbe yapmaya çalışan rus generallerinin önüne atıp "Gorbatchev demokrasiyi savunuyor. ona neden engel olmak istiyorsunuz?" dediğinde emperyalistlik mi yaptı?

  Yani şuna dikkat edelim:

  • Rus propaganda makinesi halen var ve bu rus propaganda makinesi Putin'e çalışıyor.
  • şunu da ekleyeyim: Rus halkının yarısının savaştan haberi yok: bezmiş adamlar. Gazete TV takip etmiyorlar (benim gibi).

  ve ciddi askerleri de ölüyor. 18 / 20 yaşında elemanların halini düşünün soğukta, tankların içinde, bilmedikleri ülkede...

  Şu anda Putin Tayibbi 3'e dörde katladı benim gözümde. Öyle ifade edebilirim. 🙂

 • Yönetici

  @Leonardo Sağol, ortada bir kusur yok dostum. Lakin kavramları doğru kullanmak konusunda fazlaca hassasiyet gösteriyorum; ancak, o zaman doğru sonuçlara ulaşılacağına eminim...


 • @Leonardo ben sana hayret ediyorum!

  SEn yazılanları hiç okumuyorsun, bu kesin anlaşıldı. Kafandaki sanal dünyada yaşadıklarını yazıyorsun.

  Benim sağ görüşlü, müslüman, muhafazakar olduğumu söylediğim mi? Çıldırmış olmalısın! Bu kadarına pes diyorum artık. Bunların üçü de benden Andromeda galaksisi kadar uzak şeyler. Bana bunu söylediğine inan ki inanamıyorum!

  Sana yalvarsam olur mu yazılanları iyi oku kafandaki sanal dünyada yaşama diye! Gerçek dünyaya döner misin yalvarsam?


 • Suriye halkı emperyalist emeller uğruna kullanıldı, kışkırtıldı ve iç savaş çıkarıldı. Suriye demokratik olmayan tek Arap ülkesiymiş gibi davranmanın alemi yok.

  İran Şahı Pehlevi de Latin harflerine geçmesin İran uyanmasın diye devrildi, yerine Humeyni yobazı kondu ki İran geri kalsın.

  Esad da modern görüşlü olduğu için devrilmek isteniyor. Bu Nixon doktrini. Tüm İslam ülkelerindeki tüm laik hareketleri baltalayın, yobazlığa, geriliğe, karanlığa, cahilliğe boğun. Doktrin bu. İslam ülkelerinin hiç birinde çağdaş bir uyanışa asla meydan vermeyin. Bir parça başlamış olanları gelişmeden boğun, geri cehalet yobazlık karanlığına itin. Nixon doktrini budur.


 • @DemoKratos

  Tamam heyecan yok 🙂

  Ben seni felsefe.net'te gördüm. orada bazı ateist geçinen ama kendini çok belli eden arkadaşlar var. O yüzden şüpheleniyorum.

  Ben tamamen inançsız da değilim bu arada. Yaşar Nuri Öztürk filan okurum. Dini kendimce anlamaya çalışırım.

  Örneğin 5- sene önce Ateist Forum diye bir foruma girdim. Orada işte "ben tengriistim" / "Cüppeli Ahmet ve Taliban ve Tayyip İslamın en iyi temsilcisidir" gibi başlıklar vardı.

  O yüzden bu alanda senle tartışır mıyız diye düşünüyorum. Çünkü mesela Fransa'da (başı açık) kadın imam bile var. Ben 21 yy'a uygun bir İslam inancı modeline inanıyorum. Talibanı / cübbeliyi / tarikatları / şeyhleri şıhları İslamı kendi çıkarı için kullanan "Allah ile aldatan" kişiler olarak tanımlıyorum.

  Sen ileride bana mesela "İslam dininde kadınların hepsi astronot olmalıdır" dersen ben sana "Hayır, İslam dininde kadın sadece 'mahrem' yerlerini örtmekle yükümlüdür ve bu "mahrem" yerin ne olduğuna da kendi karar verir" derim."

  Bunu da senle tartışmam. "Bunun böyle olduğunu benden daha iyi açıklayan kitaplar mevcut git onları oku" deim.

  Yani bu çizgiyi buraya çekelim. Onun dışında senle iyi anlaşabiliriz. 🙂


 • @DemoKratos

  Öyle bir şey olabileceğine bende inanıyorum. "Yeşil Kuşak" doktrini deniyor sanırım. Soğuk savaş döneminde sosyalizm yayılmasın diye orta doğuda milliyetçi / dinci unsurlar destekleniyor. Bizdeki tarikat / MHP / Refah partisi filan da buna dahil.

  /Ben şimdiye bakarım.

  Suriye halkının başına AKP benzeri / müslüman kardeşler benzeri bir yapı geçse bu bile Esattan iyidir. Esat bir katildir. Babası da katildi. Ülkenin kalkındığı filan da yoktu (ben 90'Larda gittim Suriye'ye. Biliyorum neyin ne olduğunu).

  Generaller Esat'a karşı ayaklandı. Arap baharını filan hiç mi takip etmedin? İşin aslı eninde sonunda Arap ülkelerinde de laiklik / demokrasi filan olmak zorunda.

  İran olayını bilmiyorum. Bence Pehleviye ve İran'ın geçen 40 yılına yazık oldu. Ama şu anda Batı ile görüşmeler var. Ben orada da olumlu yönde değişim olabileceğine inanıyorum. Çünkü İran halkının da canına okundu (küçük bir zümre hariç halk ciddi fakirlik / açlık yaşıyor).

  Yani umutsuz değilim. Ama Putin'İn Esatı desteklemesi cinayettir / savaş suçudur. bir sürü kenti yerlebir ettiler. İnançsızsan şöyle diyim o zaman: "Tarih bunun hesabını soracak". öyle diyim. Esat'In yandaşları şu anda Almanya'da filan yargılanıyor. Onu da yargılayacaklar.


 • @Leonardo, içinde söyledi: Putin hakkında ne düşünüyorsunuz?

  Sen ileride bana mesela "İslam dininde kadınların hepsi astronot olmalıdır" dersen ben sana "Hayır, İslam dininde kadın sadece 'mahrem' yerlerini örtmekle yükümlüdür ve bu "mahrem" yerin ne olduğuna da kendi karar verir" derim."

  Bunu da senle tartışmam. "Bunun böyle olduğunu benden daha iyi açıklayan kitaplar mevcut git onları oku" deim.

  Bu kısım çok su götürür 🙂


 • @Leonardo, içinde söyledi: Putin hakkında ne düşünüyorsunuz?

  @DemoKratos
  Ama Putin'İn Esatı desteklemesi cinayettir / savaş suçudur.

  Öyle bir şey yok. Esad gayet meşru şekilde ülkesini savunuyor. Ona destek olmakta da en küçük beis yok. Sen de ülken saldırıya uğrarsa ülkeni savunursun. Putin'in Suriye'de devreye girmesi son derece normal ve meşru.


 • @Leonardo, içinde söyledi: Putin hakkında ne düşünüyorsunuz?

  Ben seni felsefe.net'te gördüm. orada bazı ateist geçinen ama kendini çok belli eden arkadaşlar var. O yüzden şüpheleniyorum.

  Öyle ben seni Beyoğlunda gördüm o yüzden şey sandım ile olmaz Leo! 😊


Benzer Konular

 • 19
 • 1
 • 3
 • 12
 • 10