• Kurucu

  1967 savasinin ardindan Arap ulkeleri baglaminda Ortadogu'da zemin yitiren ABD, rakibi Sovyetler Birligi'nin bolgedeki etkisinin artmasindan rahatsizlik duymustur.
  Bu donem icinde yumusama doneminin anlayisi cercevesinde Sovyetler Birligi ile bolgeye iliskin olarak gerginligi azaltacak arayislara girme niyetindeydi. Goreve gelmesinin ardindan 1969'in yaz ayinda Nixon kendi adini tasiyan doktorini ortaya koymustur.

  Bu doktorin salt Ortadogu'ya iliskin bir doktorin olmamak ile birlikte, bolgeye iliskin bir yumusamayi yansitan bir politikanin habercisiydi. Bu doktorin ile Einsenhower doktorininden farkli olarak artik komunizm tehlikesinde olan bir ulkeye ABD'nin dogrudan bir askeri mudahalesi olmayacakti.

  Nixon doktorinin ozu baskan Nixon'un 25 temmuz 1969 da Guam'da yaptigi basin toplantisinda olusuturulmaktadir. Doktorine gore komunizm tehlikesi altinda olan bir ulke once asil sorumlulugu kendisi almalidir. ABD'nin bu durumda hic bir askeri rol oynamamasi gibi bir durum soz konusu olmamasina karsin insan gucu biciminde bir askeri destek gerceklesmeyecektir.


 • @phi dostum bu doktrinin görünen yüzü. Fakat Nixon'ın verdiği talimat basına sızmıştır ki o da şu yöndedir:

  Hiç bir İslam ülkesinde hiç bir laik harekete izin vermeyeceksiniz. Başa modern laik bir lider geçer ülkeyi modernleştirmeye çalışırsa hemen dinci teröristleri musallat edip alaşağı edeceksiniz.

  BU ülkeleri sürekli bir dinci x laik çatışmasına boğacaksınız. Bunların uyanmalarına ve sömürümüze karşı çıkmalarına izin vermemenin en iyi yolu budur.

  Ki bunun gerçek olduğu sahada aynı ile görülmüştür. Latin alfabesine geçme planları yapan Şah Rıaz'yı deviren Humeyni'yi kim korudu? Bu yobazın koruyucularına baktığınız anda Nixon doktrinini anlarsınız. Fetöyü koruyanlardan başkası değil, bu da ipucu olsun.


 • Wikipedia:

  Nixon Doktrini (Guam Doktrini olarak da bilinir), ilk olarak Amerika Birleşik Devletleri başkanı Richard Nixon'un, 25 Temmuz 1969 tarihinde Guam'da yaptığı basın toplantısında dile getirilmiştir. ABD-Uzak Doğu ilişkileri uzmanı Gregg Brazinsky, Nixon'un bu konuşmasında,[1] ABD'nin müttefik ve dostlarının gelişmesine ve savunmalarına yardım edeceğini, fakat özgür dünyanın jandarmalığına soyunmayacağının altını çizdiğini söylemiştir. Bu Doktrin uyarınca, ABD hiçbir müttefikinin savunmasından doğrudan sorumlu olmayacak, fakat talep halinde veya olası bir tehlike anında, onları nükleer koruma şemsiyesinin altına alacaktı. ABD ve müttefikleri arasında geliştirilecek iş birliği çerçevesinde, ülkeler arasında barışın tesis edilmesini öngörmekteydi. Richard Nixon bu Doktrinle, Asya'ya yönelik ABD politikalarının yönünü değiştirmek istiyordu. Özellikle Vietnamlaştırma (Vietnamizasyon) adı verilen yöntemle (ABD'nin Vietnam'da müttefikleri ile birlikte savaşması yerine, onlara askeri eğitim verip, gerekli yardımları sağlayıp, askeri varlığını tedricen azaltıp, sonunda Vietnam'dan tamamen çıkmak) Vietnam Savaşı'ndan tamamıyla çıkmayı amaçlıyordu.


Benzer Konular

 • 15
 • 2
 • 1
 • 1
 • 3