• Gelişmiş ülkeler bilim yapar, teknoloji üretir, geliştirir ve satar.
  Geri kalmış ülkeler de üretir, hatta gelişmiş ülkelerden daha çok kazanır ama geri kalmaktan kurtulamaz. Çünkü elindeki tek üretim aracı yalandır.
  Ülke ekonomisi yalandan kalkınır.
  Yabancılar yalandan kıskanır.
  Millet ekmek-yağ kuyruğundayken "Elhamdülillah ekonomiyi kurtardık" denilir.
  Her yıl filan bölgede petrol bulduk denilerek insanların yalana olan ihtiyaçları giderilir.
  Zamlara itiraz olursa "Zamları biz yapmadık, muhalefet yaptı" denilerek millet rahatlatılır.

  Gelişmiş ülkeler gerizekalı olsa gerek, ne işiniz var sizin bilimden, teknolojiden. Halbuki yalan satsalar herkes gül gibi geçinir gider. Mesela Suudilere bakın, oraya bir taş koymuşlar, onun sayesinde trilyonları götürüyorlar. Hindistan bile taştan yaptığı tanrılar sayesinde büyük bir alım-satım gücü elde etmiş. Taş dedim de aklıma geldi, yalanları en çok satın alanlar taşlamış beyinli kesimler.
  Bir de bu yalanın diğer pazar ürünlerine göre ekonomik bir yanı var. Kesin bir fiyatı yok, ne kadar yutarsan o kadar satın almış olursun. Ayrıca bunun iyi tarafı da var, sürekli yalan yuttuğun için doğal olarak zayıflayacaksın ve böylece spor yapmana bile gerek kalmaz.
  Şu dünya pazarının geldiği yere bak, biri teknoloji satıyor, diğeri de yalan satıyor.
  Hani insan sormadan edemiyor, milyonlarca yıldır yalan satmak için mi geliştik?

 • Kurucu

  @bilgisezgi ben bunca senelik ticari hayatimda (ki bunun %98 lik bolumu yurt disi satisi ile gerceklesti) yalan, hile, hurda, antin kuntin islerin musluman ulkelerde cok yapildigini gordum.

 • Yönetici

  kendine yalan söyleyen tek canlı türü olarak insan gerçeği yalanın kısa ve hızlı örgütlenebilmesinin temel nedeni sayılmalıdır.


 • @phi, içinde söyledi: Yalan nerede satılır?

  @bilgisezgi ben bunca senelik ticari hayatimda (ki bunun %98 lik bolumu yurt disi satisi ile gerceklesti) yalan, hile, hurda, antin kuntin islerin musluman ulkelerde cok yapildigini gordum.

  Bunun sebepleri sizce nedir?
  Mălum dinin bununla ilgisi var mı, varsa neden var?

 • Etik Kurulu Üyesi

  İktidar halkın yansımasıdır. Halkı olumlu anlamda geliştirme hedefine sahip olması gerektiğine inanılan iktidar bunu yapmaz. Kaldı ki yapmadı.

  Bizim ülkemizde maalesef doğru yanlış ayrımı yapılamıyor. ( Bu kavramlar başlı başına bir soru işareti,farkındayım ve sadece gündelik hayattaki anlamında kullanıyorum.)

  Varsayalım ki geçmiş doğru.
  Geçmişin doğru olması geleceğin de doğru olacağı anlamına gelmiyor. Keza 'şu an' dilimi için de geçerli bu basit denklem.
  Sadece iktidar için değil elbette söylemlerim.

  Bırakalım güncel siyaseti insanlar ayrışa ayrışa sohbet edemez oldu.
  Etiketle geç. Yazık !

  Yalan, ayrımdan üremeye son sürat devam edecek gibi maalesef.

  Bütün doğru olamaz, bu derin bir yanılgı.

 • Etik Kurulu Üyesi

  Bırakalım güncel siyaseti insanlar ayrışa ayrışa sohbet edemez oldu.
  Etiketle geç. Yazık !

  Satmak için alıcı bir grup yaratmak gerekti.

 • Kurucu

  @kereste

  Sebepleri elbette var, gorgusuzluk. Gormemislik, bilmemislik, dogmalarla hareket etme, kendi bildigi harici disaridan gelen fikre bilgiye itimat etmeme.

  Pazarlik sunnettir anlayisi, saticinin yalanci, alicinin da kandirildigina isaret eden bir durumdur.

  Bu sebeple etiket fiyatlari musluman ulkelerde inanilmaz, 2600 tl fiyata indirim ustune indirim yapip 450 ye satan bir tuccarden alici ne bekler ki?

  Simdi bu mantigi bir musluman ulkeden baska bir hristiyan ulkeye ihracat edilen urun icin dusun, sence hangisi durust fiyat politikasi izler?

  Ukrayna'da okudugum donemde patates almaya gittim pazar gibi bir yerden 3 grv yazmis fiyata 2 kilo 5 grv olur mu diye sordum, adamin bana verdigi cevap 2 kilo 5 grv olsaydi etiketine 2 kilo 5 grv yazardim dedi, kilosu 3 grv dedi.

  Simdi ben musluman bir ulkeden giden biriyim, oda hristiyan bir ulkede yasayan biri, farki anlatabildim umarim. En basit ve kok nedeni budur.


Benzer Konular

 • 3
 • 17
 • 8
 • 10
 • 116