• Kurucu

  Arkadaslar bu tur konular aranizda gerginlik yaratmaktan baska bir sey olusturmaz. Konu acilir fikirler beyan edilir, cok absurd bir durum olmadigi surece dogaclamalarin olmasi normaldir. Elektirik konusunda sadece elektrik gecen kelimeleri aramaya benzer bir durum olusturmaya gerek yok. Zaten konu belirli bir olgunluga eristikten sonra populeritisini kaybedip gidiyor.

  Baska bir bakis acisi ile sunu da diyebiliriz, actigimiz hangi konu olgunlaga eristi yada gorevini tamamladi? Yazilan iletilerin konuyla alakasi oldugu yada olmadigi haliyle?

  Buradaki misyon paylasim, bilgilendirme, elestirme, dusunmeye zorlamali olmali unutmamali ki 'kafaya dusen elma' ile yer cekimi bulundu, konu ile alakasiz bir ileti gibi gorunse de.


 • @phi yani aklını yolu bir ve aklı olan doğruyu görür. Aynen senin yaptığın gibi. Öküzün altında illa da buzağı vardır diye aranmanın bir anlamı yok. Buzağının yeri belli, orasının öküzün altı olmadığı da apaçık.


 • Öküzün altında bir şey arayan yok.
  Anlayan anladı, anlamayan(daha doğrusu anlamamazlığa getiren) diretmeye devam ediyor.
  Etsin. Ben sözümün eriyim ve yanlış bir şey yapmadığımı da pekala biliyorum.


 • Şimdi bakın bu işin raconu şudur:

  Bir başlıkta laf lafı açar, ayrı bir konu gündeme gelir. Eğer bu başlıktan uzaklaşmış konu tartışılmaya başlanırsa o zaman denir ki arkadaşlar bu başlığı başka konu ile şişirmeyelim, bir başlık açalım orada tartışalım. Buradaki konu boğuntuya gelmesin. Tamam denir anlaşılır birisine sen aç denir başlığı.

  O da açar, tartışma orada yeni konudan devam eder.

  Bu budur yani, ortada fol yok yumurta yokken vay başlığım da başlığım demenin bir alemi yok. Kimse kimsenin başlığına bir şey yapmadı. Başlık açtın diye Kalamış'tan arsa tapulamadın!


 • Bu işin raconu falan yok.
  Herhangi bir konunun içinde alakasız iletilerin yeri olmamalı. İyi valla, herkes kafasına estiği şeyi her konuya yazsın. Ne güzelmiş.


 • Eğer bir başlıkta başka bir konudan fazlaca bahsedilmişse kolayı var: Yönetici alır bu farklı mevzudan bahseden iletileri bir başlık açarak oraya aktarır. Bu kadar yani, olay sadece bu kadar.

  Kötü niyet ile iyi niyeti ayırt edemeyeceksek hiç boşuna cırmalamaya gerek yok. Elifle merteği ayırt edemiyorsan nice okumaktır bre!

 • Yönetici

  Bir konu açan kişi önemsediği bir olgu hakkında düşüncelerini paylaşırken bunu açık alanda tartışmaya açmış demektir; geri-bildirimler ile tartışmanın evrilmesi, lafın lafı açması hiç kimseyi rahatsız etmeyecektir. Lakin konu ile hiç alakası olmayan bir geri bildirim/yorum/değerlendirme yapılması hem konuyu açana, hem değerlendirip yorum yapana ve hem de okuyana yönelmiş saygı sınırını aşan bir edim olarak değerlendirilmelidir. Bu aynı zamanda forumun niteliğini üçüncü göz açısından düşürmeye neden olur.


 • Demo, sohbet mi etmek istiyorsun?
  O zaman açarsın "Hadi sohbet edelim", "Laf lafı açıyor" veya "Herkes kafasına eseni yazsın" adında bir konu, orada istediğin kadar sohbet edebilirsin. Ancak belirli bir mevzuyu tartışmak veya izah etmek için bir konu başlığı açılmış ise, o konuya sadık kalmak her bakımdan faydalıdır. Konunun dağılması önlenir ve sadece konuya odaklanmaya yol açar. Böyle olunca bilgi alış verişi daha sağlıklı olur. Bunu aslında hepiniz biliyorsunuz. O zaman mesele nedir, anlamış değilım. Sanki yanlış/saçma bir önerme yapmışız gibi muamele ediyorsunuz. Olmaz ki!


 • Görmek istemediğim iletileri reklam engelleyicisi engelliyorum.
  Sende öyle yap. 🙂
  @kereste

 • Kurucu

  Bu konu cok uzadi arkadaslar.

 • Locked by  phi phi 

Benzer Konular