• @DemoKratos

  Tam olarak öyle işlemiyor o işler. Diğer başlıklarda da yazdım. NATO'nun savaş halinde bir ülkesi almaası zaten mümkün değil. Zeleensky'Nin AB planı ile karıştırıyorsun. Zelensky (belki bir umut savaşı durdurur diye) 2 gün önce AB'ye resmen adaylığını koydu. Da o da süreç. AB'de kimseyi paldır küldür alamaz.

  Şu an ortada NATO sorunu yok. İnsanların da kafası karışıyor ama Putin'in 1 numaralı işi zaten herkesin kafasını karıştırmak. Şu anda da milletin sabrı taştı. Çok ciddi ekonomik yaptırımlar var. O yüzden Rusya'nın içinde bir saray devrimi ya da saray darbesi olabileceği düşünülüyor.

  Hatta ABD bugün Venezüella ile konuştu. Ruslardan artık petrol alınmayacağı için Maduro ile bile masaya oturmaya başladılar.

  Kırım'ı RUsya'ya bırakmazlar bence. Putin 12 gün önce saldırmasaydı belki DOnbass ve Kırımı elinde tutabilirdi. Şİmdi Avrupa'Yı / ABD'yi çok kızdırdı. Yani bu saaten sonra zor.

  Ama şunu görmek lazım. Ben manevi tarafı olan bir insanım. Bir adama sağlık verirsin, zenginlik ister. Zenginlik verirsin, şan - şöhret ister, onu da verirsin, ügç / kudret ister, onu verirsin dünyayı ister, onu verirsin yıldızları ister, yıldızları verirsin galaksileri ister. İnsan egosu öyle bir şey (o olgarkların el konulan yatlarını filan gördünüz mü. Hepimizin parasını toplasalar öyle bir yatın 1 odasını 1 aylığına kiralayamayız).

  Beni düşündüren: Rusya'da topraktan bol bir şey yok. Hala Çeçenlere huzur vermedi. Küçücük Gürcistan'dan / moldovadan toprak istiyor. Hala Sovyetler döneminde kardeş halk olan Ukrayna'nın toprağına göz dikiyor. BU da açgözlükten başka bir şey değil. Rusya'Nın zaten doğal kaynak dolu istemediğin kadar arazisi / toprağı var.

  Buradan da Çin'e mesaj çıkmalı. "demokrasi olmasa da olur" gibi laflar son 10 senedir iyice trend oldu. Xi Ji Ping'in Joe Biden'a doğrudan "bizim sistemimiz demokrasiden üstündür" tarzı sözleri olmuş örneğin. İşte tek adam rejimi bu yüzden olmaz. Rus halkının yarısı şu anda sokakta (15 yıl hapis / çalışma kampı riskine rağmen) "Ben bu savaşı istemiyorum" diyor (Halk bunu söylüyor). Ama Devlet TV'sinde "Ukraynayı nazilerden kurtarıyoruz" haberi var ve baştaki adam bildiğini okuyor. RUsya'da Mc-Donalds'lar kapandı bugün. Ülkenin canına okuyacaklar. Adam hala geri adım atmıyor.

  • Atamaz: "Nefs" dedikleri böyle bir şey. Ukrayna direndikçe bu adam iyice hırs yapacak ve savaşın şiddetini daha da arttıracak. Çünkü kendine yapılmış sayacak. BU işte insan Egosunun / nefsinin kontrolden çıkmış halidir.

  O yüzden mesela Yunanistan gibi, Portekiz gibi, dikta rejimini bunu bilen / birinci elden deneyimeyen ülkelerde aşırı sağ partiler öyle çok güç kazanamıyorlar. Çünkü bu ülkelerde toplum tek adam rejiminin ne vaddedip vadettiği şeyi yerine getirmediğini öğrenmiş vaziyette. Bizim açımızdan da bu çok önemli. İnşallah bugün bu yaşananlar 2023'te hatırlanır da Türk milleti 20 senedir yaptığı hatayı tekrar etmez.


 • @Leonardo anlamadım. Ben sanki Ukrayna kolayca NATO'ya girecek demişim gibi konuşuyorsun, ben ise öyle bir şey demedim. Niye dikkatli okumayıp kafanda ne canlandırdıysan ona göre yazıyorsun?


 • @DemoKratos

  İşte anladığım kadarıyla açıklamaya çalıştım.

  Savaş bitmeden ülkenin AB'Ye veya NATO'ya girmesi zaten söz konusu değil. Çok ciddi ölümlerin ve göçlerin olabileceği bir savaşla karşı karşıyayız.

  • Savaşın genişleme / büyüme ihtimali de var.

  Yani belirsiz bir şeyden bahsetmişsin. Bende spekülasyon yapıyorum. Ukrayna halkı AB'Ye adaylık başvurusu yaptı ve Putin bütün ülkelerini almazsa NATO'ya da başvuracaklar.

  Ama işte senin dediğin gibi, büyük ihtimalle önce Kırım ve Dombass meselesini NATO'ya girmeden önce savaşarak veya anlaşarak çözmeleri gerekecek.

  Yoksa senin anlattığın saçma sapan durum olur. Onu demek istedim.

 • Kurucu

  @Leonardo benim gordugum kadari ile AB ve NATO ulkeleri Rusya-Ukrayna savasina direkt mudahil olmaktan cekiniyor ve Ukrayna'nin hatta buna bagli Gurcistan ve Ermenistan'in da talebi olmus sanirim alacagini dusunmuyorum. Ukrayna NATO ile Rusya arasinda yapilan anlasmada alinacak ulkeleri kapsamiyor cunku Rusya sinir ulkelerinin NATO'ya dahil olmasini istemiyor.

  Kaldi ki Rusya'nin sikintisi da bu, dibime kadar girdiniz diyor yillardir sizi uyariyoruz diyor. Ne isiniz var burada diyor. Daha ne desinler anlamadim ki?


 • @phi

  Bu konuda ben de dogmatik biri değilim. Rusların veya Putin'İn bakış açısını anladım. Ama bence onun asıl derdi o değil. Bence Putin "Ukrayna / Belarus gibi ülkeler (hatta belki Kazakistan ve Gürcistan için de bu geçerli) BU ülkeler demokratik ülke olup da benim halkıma yanlış örnek olursa ben ne yaparım" derdinde.

  Sende bende biliyoruz ki NATO durup dururken Putin'e saldırmaz. Zaten saldıramaz da. + Soğuk savaş döneminde de SSCB'ye komşu bütün ülkelerde NATO kuvvetleri + nükleer silahlar vardı.

  İşte bu noktada Putin bizim adamımıza benzemeye başlıyor.

  Mesela Tayyip ve yandaşları kadınların Taksime çıkmasına neden engel olmak istediler?

  • Çünkü o kadınlar oraya çıkınca "Biz varız" diyecekler ve kadını ikinci sınıf insan olarak gören zihniyet bunu istemez.

  Bir de artık Varşova Paktı yok ki. Putin kendisi askerine filan güvenip Varşova Paktı gibi hareket ediyor. O onun kendi rüyası. Boris Yeltsin döneminde bu var mıydı?

  • Rus halkı da ekonomik güçlüklerini Putin gibi bir adam olmadan da atlatabileceğini anlamalı. Ki bana sorarsanız şu saate kadar çoğunun anladığını düşünüyorum.

  Yani evet adamın argümanı var. Ama geçerli değil. Ben niye korkmuyorum o zaman NATO'dan? Bunu siz açıkladım. NATO bir savunma ittifakıdır. Putin gelmeseydi belki dağılacaktı. Çünkü ortada tehdit kalmamıştı. Şimdi işler tersine döndü. Mesela Almanya 1945'den beri ilk defa Askeri bütçe ayırmaya başladı. Fİlandiya ve İsveç NATO'Ya girme başvurusu yaptı. NATO üssü olan ülkelere fazladan asker gönderildi.

  Yani diyelim ki amacı o. - Tam tersi oldu.

  Hitler ve Musolini gibi bir Putin ve Poroşenko ikilisi oldu. Her ikisinin halkı da bunlardan bezmiş vaziyette.

  ve herkesi etkileyecek. Almanların Sanayisini filan etkileyecek. Gerçekten herkesin sabrı taştı.

  Ve "Adam delirmedi" diyenler var. Yani ne yapıyorsa bilerek yapıyor. Bekleyip görecez bakalım. Neyi biliyor neyi yapıyor.

  Bence bir ülkede otokrat olması başlı başına 21 yy'a uymayan bir durum. Otokrasiyi yürütebilen tek ülke benim görebildiğim kadarıyla Çin. Onun da sebebi Çin kültürünün buna uygun bir kültür olması bence.

  Yoksa Salazar'ı düşünün. O da vardı bir zamanlar "Angola'yı da vermem, sömürgeleri de vermem, güçlü Portekiz" Jair Bolsonaro gibi konuşup duruyordu.

  / Yani ben bunlarda hak hukuk aramam. Bir şey söylüyorsa işine geldiği için söylüyordur çünkü bunlar güce / kudrete inanan insanlar. İnanmayın derim.


 • @Leonardo konuya katılımlarınız için teşekkür ederim. selamlar


 • Tek başına Putin'i kötülemek olaylardan bihaber olmak demektir. Zira Putin'i tek neden göstermek basının ABD propagandasına aldanmaktan başka birşey değildir.
  Olayları günlük olarak değerlendirmeyin, dünyada yürütülen kutuplaşma, paylaşma gibi bir yapılanmayı gözönüne almadan sağlıklı bir değerlendirme olmaz.
  Hani madem bu konuyla ilgileniyorsunuz, o halde olayları çok yönlü ele almalısınız ki, tartışma bir işe yarasın.


 • @bilgisezgi

  Ama ben böyle bir durumda tarafsız olamam ki.

  "ABD propagandası" demişsiniz. Ama ben bilgi kaynaklarımı hep iyi seçerim. Mesela Sputnik News okumam. Aynı şekilde mesela FOX News de okumam. Sadece en ciddi, en itibarlı haber kaynaklarını okurum. BU haber kaynakları da kesinlikle "ABD propagandası" değildir.

  Rusya en son bağımsız haber kaynaklarını önceki hafta yasakladı. Peki ben RUslara ait hangi haber kaynağını okuyabilirim?

  Bir de Rus halkının kendisi de şu anda haber okumuyor. Çoğu Siyaseti yöneticilere bırakmış ve TV haberi / rasyo haberi dinlemiyor gazete falan da okumyor. (Niye okusun ki zaten?)

  Bizim sol keismde 70'lerden kalma bir Rus sevgisi var. Ama şuna dikkat edin. Rus propaganda makinesi sizin bu sevginizi tanımakta ve kendi menfaati için kullanmakta çok başarılı.

  Mesela hale kendini "anti-emperyalist / anti-nazi" gibi göstermeye çalışıyor. Benim için bunlar boş laftır. "NATO dibime kadar geldi" iddiası da öyle. Adamın ağzından çıkan her şey yalan. Bana son bir ayda Putin'İn söylemiş olduğu ve yalan olmayan bir tek şey söyleyebilir misin?


 • @Leonardo, içinde söyledi: Ok yaydan çıktı

  "NATO dibime kadar geldi" iddiası da öyle. Adamın ağzından çıkan her şey yalan.

  NATO dibimize kadar değil, kıçımıza kadar girdi, dünyada yaşanan felaketlerin ana nedenidir NATO.
  NATO'ya karşı duran herkes başımızın tacı olmalı, bunu şu anda Putin pekala yapıyor.


 • @bilgisezgi

  Bir yakınımın dinlediği koyu Atatürkçü bir bayan vardı bugün. Türkiye'Nin NATO'da olmasını Osmanlı İmparatorluğunun ülke savunmasını Alman subaylara bırakması ile kıyaslıyordu.

  NATO'ya karşı olumsuz düşünceler her ülkede var. Örneğin Norveç ve Fİnlandiya soğuk savaşta bile NATO'ya girmedi. Ama bu iki ülke şu anda NATO'Ya başvuru yaptı. Artı NATO'Ya zaten üye ülkelere Amerikadan / Almanya'dan önemli asker ve silah transferleri yapıldı.

  Yani bu sizin adamınız NATO'yu zayıflatmak istediyse çok kötü bir devlet adamı. Çünkü NATO'nun önemi 1991'den beri çok azalmıştı. Hatta Donald Trump'a kalsa ittifak belki tasfiye edilecekti ama, Putin Ukrayna'ya saldırarak birden bire ittifakın önemini arttırdı. Almanya'nın 1945'den beri ilk defa %5 savunma bütçesi var artık.

  Bir kötü haber daha: Türkiye'nin de önemi arttı. Yani artık bizi de gözden çıkaramazlar çünkü bizim askeri gücümüz ve jeostratejik konumumuz yeniden önemli hale geldi. Hem AB, Hem de NATO için önemliyiz. O yüzden bu iki güç Türkiye'deki siyasal islamcı oluşumlara gelecekte daha az göz yumacaklardır.

  Demek istediğim: - Tamam kimse istemez NATO gibi bir oluşummu. Belki Türkiye bile istemez. Ama biz Kore savaşına niye girdik o zaman?

  • Çünkü Nükleer silah yok. NATO temelde Nukleer savaş tehtidine karşı var edilmiş savunma amaçlı bir ittifaktır.

  Rahat edin diye söylüyorum: Yeni teknoloji misiller ABD'den fırlatıldığında da Rusya'Yı çok kısa zamanda vurabiliyor. Yani neyin kavgasını yaptığımızı da bilelim. Türkiye'deki nükleer silahlar 90'Lı yıllarda tasfiye edildi diye biliyorum. O olmasa kutuplardaki denizaltılardan da (Her iki ülke de) nükleer füze fırlatabiliyor.

  Ukrayna'Nın durumu da Norveç ve Filandiya ile aynı. BU ülkeler kendileri Ruslardan korktukları için NATO'ya başvurabilirler. BUna kendileri karar verecekler.

  Ve şu anda herkes Putin'İn saldırısının yanlış olduğunu düşünüyor. B.M.'de Belarus ve Rusya dahil sadece 5 ülke Rusyanın saldırısını haklı buldu.

  BU çağın vebası da dezenformasyondur. Yani kedileri tıraş edip sıradan cahil halka bunları tavşan diye yutturmaktır. Ben bu konuda çok dikkatliyim.


Benzer Konular

 • 3
 • 4
 • 2
 • 4
 • 4