• Foruma şöyle bir göz attım...

  Daha bir ay evveline kadar harıl harıl yazanlar, elini eteğini çekmiş vaziyette. Hayırdır?
  Keyfiniz mi yok, yazacaklarınız mı bitti, birilerine kızdınız mı yoksa bıktınız mı?

 • Etik Kurulu Üyesi

  @kereste, içinde söyledi: Forumun birinci kuşağının pili mi bitti?

  @phi olmayınca dağılıyoruz.

  Benim gördüğüm diğer bir konu da forumdaki bazı üyelerimizin tartışma üslubunun hiç hoş olmaması.

  Suçlayıcı ve agresif dil bataklığına girmemek için kendimi bazı durumlarda pasifize etmeyi tercih ediyorum.

  Not : Bireysel anlamda bir problem yaşamadım.

 • Yönetici

  @kereste ,daha yolun başındayız. harıl harıl yazmak da gerekmiyor. malum yaşam şartlarındaki kötüleşme ve herkesin ayıracak zamanının kısıtlı olması gibi nedenlerden dolayı zaman zaman duraklamalar olabilir. önemli olan yazdıklarımız ile bir diğerini düşünmeye, sorgulamaya sevkedebilmek olmalı. gün geçtikçe bunun gerçekleşeceğini görüyorum. iyi forumlar diliyorum herkese...

 • Kurucu

  @kereste benim islerden dolayi eskisi kadar zaman ayiramadigim dogru, bazi arkadaslar ayrildi, ayrilma sebepleri de dine yapilan elestiriler olarak gosterdiler fakat felsefenin olmazsa olmazini nasil forum kurali olarak koyabiliriz ki?

  reklam icin butce ayirdim onu kullanacagiz o taraftanda bir hareketlenme olur diye dusunuyorum.

 • Kurucu

  sizlerden ricam tanidik es dost arkadaslarinizi da buraya cagirmaniz, yeni fikirlerin aramiza katilmalarindan mutluluk duyariz.


 • Yetmişli yıllarda insanlar inandığı için ve yanlışı-doğruyu anlamak için tartışırdı, yanlışı varsa da onu kabullenirdi.
  Art niyet ve olaylara at gözlüğüyle bakma olayı pek yoktu.
  Yalan ve demogoji gibi davranışlar çok nadir olurdu.
  Zıt anlayışlar arkadaşlığı ve dostluğu pek etkilemezdi.
  Bir tarafta birbirini öldüren sağ-sol vardı ama söz konusu tartışmaksa aynen anlattığım gibiydi, saygılı davranılırdı.
  Şimdi ise yalan atma, yanlış yönlendirme, trollük yapma, başlıkları ana konusundan kaydırma, dolaylı olarak laf dokundurup konuyu kişiselliğe sürükleme gibi davranışlar yüzünden şahsen benim pek yazasım gelmiyor.
  Çünkü günümüzün gençliği böyle yetiştirildi, kendi doğrusu herşeyin doğrusu anlayışına mahküm edildi. Bu yüzden daha tartışmayı dahi bilmiyorlar. Tartışmayı yalanla ve kendi bildiği değerle sınırlandırıyorlar.
  Oysa gerçekler böyle düz çizgi olsaydı felsefe denen bir kavrama gerek kalmazdı. Kimse felsefe için kafa yormazdı. Hiç bir şeyi sorgulama gereği görülmezdi.
  Tartışmak için her şeyden önce art niyet olmamalı. Çünkü tartışmak illa kendini kabul ettirmek değildir. Tartışmanın ana nedeni kavramların, olayların niteliğini anlamak ve öğrenmek içindir. Böylece geleceğe daha doğru ve daha nitelikli bir anlayış biçimi bırakılır ve ayrıca insanlar daha doğru yaşama biçimi için mücadele eder.
  Dolayısıyla tartışmayı bilmeyen veya art niyetli olduğunu düşündüğüm kişilerle diyaloğu anında kesmek zorunda kalıyorum. Bu da haliyle forum aktifliğine bir şekilde yansıyor.
  Bu forumun açılmasına en çok sevinenlerden biriyim. Forum yeni açıldığı için mümkün olduğunca paylaşımda bulunmak, forumun aktifliğini hızlandırmak gibi kişisel bir çaba göstermeye çalışıyorum. Bunu özgür ve bir felsefe forumu olduğu için severek yapıyorum. İmkan oldukça farumdaki aktifliğim sürecek. Böyle bir forum hizmetinde bulunduğu için phi arkadaşımıza ve görüşü ne olursa olsun iyi niyetli tartışmacılara teşekkürler.

 • Kurucu

  @bilgisezgi cok tesekkur ediyorum guzel dusunceleriniz icin. Buraya hepimiz ayri ayri destek ve emek veriyoruz, bir gunluk emekte degerli, bir aylikta her birey kendi icerisinde degerli benim icin. Burayi kurmamdaki sebeplerden biride herkesin ne dusuncede olursa olsun fikirlerini rahatlikla ozgurce yazip paylasabilmesi. Bunu yapabilenler burada olanlardir diye dusunuyorum.

  Ben dusunebilen, sorgulayabilen insanlarin susmalarini anlamiyorum, susmamaliyiz ki bu ulke duzelebilsin.


 • Eğer bazıları dinlere yapılan eleştiriler yüzünden küsüyorsa ve ayrılıyorsa, ben bu insanları hiç anlamıyorum.
  Ne yapmalı, tüm dinleri el üstünde mi tutmalıyız?
  Tüm dindarlar sadece kendi dininin doğru olduğunu iddia ediyor. Böyle şey mi olur, çünkü hepsi birden doğru olamaz ya!😀

  Diğer yandan, bazı üyelerin tahammül seviyesi bir hayli düşük galiba. Mesela geçen gün Burçlarla ilgili bir konu açmıştım ve kaynak bile vermiştim ancak konuyu açtığıma pişman ettiler desem, yalan olmaz.😀

  Veya bazı(!) forumdaşlarımızın hep en son sözü söyleme gibi bir hastalığı var.

  Neyse...
  Gavur atalarımız ne demişti?

  • Nobody is perfect.

 • Hiç bir iletiyi yanıtsız bırakmamanızı tavsiye ederim. Çünkü sohbet böyle bir şeydir. Size bir şey söylendiyse mutlaka yanıt verirseniz güzel bir hareket yapmış olursunuz. Sohbetler böyle gelişir.

  İnsanlar konuşa konuşa aşırı klasik ama doğru işte. Doğru olmasa! Doğru olduğu için klasik sınıfına girmiş zaten.

  Tüm iletilere yanıt vermeniz, düşünceye, insana, kendinize değer vermenin, insanlığa değer vermenin bir ölçüsüdür.

  Bunun istisnası yok mu, elbette var. Amacı polemik, kavga olanlar elbette istisna. Bunlara ise yanıt vermemek doğru olanıdır.

  Ama fikrini söyleyene yanıt vermek bir insanlık borcudur. Bunu böyle bilirseniz ilkeli bir insan olursunuz. Bir şey söylendiğinde yanıt verilmeyecekse dükkanı kapatıp gidelim, gerek yok ki?


 • @bilgisezgi, içinde söyledi: Forumun birinci kuşağının pili mi bitti?

  saygılı davranılırdı.
  Şimdi ise yalan atma, yanlış yönlendirme, trollük yapma,

  Şimdi bir bakalım, durum apaçık:

  A. k. partisi öncesi televizyonlarda açık oturumlar nasıl olurdu? Birinin sözü biter, öbürü alır, onun sözü biter öbürü alır ve herkes eşit süre konuşurdu. Kimse kimsenin sözünü kesmez, keserse moderatör hemen uyarırdı.

  A. k. partisi sonrası ne oldu? Her kafadan bir ses çıkan, kimsenin kimseyi dinlemeden bağırdığı, hakaretler ettiği, kimin ne dediğinin anlaşılmadığı bir curcuna.

  Bitirmedikleri şu kaldı deyin gösterin, haaa bitirmedikleri bir şey varmış diyeyim. Bitirmedik bir şey koymadılar. Bitirmedik tüketmedik bıraktıkları bir değer varsa şu var diye biri göstersin.


 • Tüketip bitirip hiç koymadıklarına din de dahil.

  Bunlara bakarak ancak sahteci kandırıkçı alet edici dindar çoğalıyor. Başka çoğalmıyor, samimi dindar yok olmak üzere. Deizm hızla revaç kazanıyor, ateizm atak yapıyor.

  Din buysa en iyisi dinsizlik diyenler hızla artıyor. "Bunlar ateissss..." kafası ile olacak olan ne de, başka ne olabilir? Ateisse ateis ülen, senden mi sorulur? Hayır senden mi sorulur insanların fikri, inancı yahu?

  Bunlar insanı deist de yapar ateist de yapar, çok doğal. İslam buysa müslüman olma da ne olursan ol yani!


 • @kereste
  Benim gerçekten pilim bitti.:)
  Çok çabuk yoruluyorum.
  Fizik tedavim bitince belki canlanırım.


 • @TENTEN, içinde söyledi: Forumun birinci kuşağının pili mi bitti?

  @kereste
  Benim gerçekten pilim bitti.:)
  Çok çabuk yoruluyorum.
  Fizik tedavim bitince belki canlanırım.

  Dostum, çok samimi bir şekilde kendi durumunu izah ettiğin için sana müteşekkirim.😀


 • Yakında forumda yazan hiç kalmayacak.

  Çünkü giriş gelişme sonuç şeklinde düzgün bir anlatım yapabilen bir nesil artık yetişmiyor. Özel yetiştirilenlerin işi olacak, foruma filan zaman bulamayacaklar.

  Dünyayı düz zanneden, uzaya çıkılamadığını zanneden, evreni allahın yarattığını zanneden, astrolojiyi bilim dalı zanneden, evrimi fantastik kurgu zanneden, galaksinin dokuz gezegenden oluştuğunu bile zannedebilen, daha da artık ne zannetsin, bu kadarı yeter...

  Cümleyi oluşturan ögeleri asla ve kesinlikle bilmeyen, sıfat deyince surat anlayan bir nesil yetiştirdiler.

  Normal. Coğrafya öğretmeni dünya yuvarlak olursa biz Kabe'ye nasıl yöneleceğiz Kabe ayaklarımızın altında kalırdı derse, dindersi öğretmeni namaz kılmayanın orucu kabul olmaz derse, biyoloji öğretmeni evrim yalan derse, Türkçe öğretmeni Arapça allahın meleklerin dilidir derse... Başka ne olsun da?

  Din din din din milletin beynini diktiler. Beyinler iğdiş oldu, felç oldu, ayakkabının bağını düz mü bağlamak sevap çapraz bağlamak mı diye müftüye soracak zeka düzeyine getirildi.

  Uzaya çıkmak günah mıdır diye sorulabilen bir ülkeden bahsediyoruz. Bitmiş yani, boşa cırmalamanın anlamı kalmamış. Bitirdiler.


 • @DemoKratos
  Konuyu yine İslam´a getirmişsin, halbuki bu dünya sadece İslam´dan ibaret değil. Türkiye´deki gençlik ne durumda pek bilgim yok, ancak Avrupa´daki gençlik bir hayli gelecek vaad ediyor.
  Reklam gibi olmasın; valla ben kendi oğlumdan bir hayli umutluyum. Henüz 17 yaşında olmasına rağmen bilmediği bir şey yok; bilgi bakımından beni sulu götürür susuz getirir.😀


 • Ben allah deyince İslam'ın tanrısı Allah'ı hiç bir zaman kastetmem. Ben allahı tanrının Arapçası olarak kullanırım. Tanrı dersem ha yani iyi bizi ilgilendirmiyormuş şeklinde bir algı oluşuyor. O yüzden allah diyorum. Bence tanrı ile allah arasında bir fark yok.


 • @DemoKratos, içinde söyledi: Forumun birinci kuşağının pili mi bitti?

  Normal. Coğrafya öğretmeni dünya yuvarlak olursa biz Kabe'ye nasıl yöneleceğiz Kabe ayaklarımızın altında kalırdı derse, dindersi öğretmeni namaz kılmayanın orucu kabul olmaz derse, biyoloji öğretmeni evrim yalan derse, Türkçe öğretmeni Arapça allahın meleklerin dilidir derse... Başka ne olsun da?

  Demo, mesela şu yazdıklarının İslam´la alakası yok yani?
  Öyle ya, İslam´ ın tanrısını kastetmiyordun....
  Peki.


 • @TENTEN senin pilin bitemez 🤨


 • @smile, içinde söyledi: Forumun birinci kuşağının pili mi bitti?

  @TENTEN senin pilin bitemez 🤨

  https://tr.wikipedia.org/wiki/Elektroterapi

  Bitmiş hergün 20 dakika şarja takıyorlar beni. 🙂


 • @TENTEN geçmiş olsundu..


Benzer Konular

 • 36
 • 10
 • 8
 • 57
 • 27