Solved Günlük ortalama elektrik tüketiminiz için barajdan kaç ton su akmalıdır?


 • Günlük ortalama elektrik tüketiminiz için barajdan kaç ton su akmalıdır?


 • Ben günde ortalama 8 KwH elektrik enerjisi harcıyorum.
  Elektrik faturasını dikatli incelerseniz Ortalama günlük harcamanız yazar.
  Ep= potansiyel enerji joule
  m=su kütlesi kilogram
  h= yükseklik metre
  g= yerçekimi ivmesi 9,81 metre/saniyekare

  Barajda su yüksekliği h=10 metre olursa
  m=Ep/g*h
  m=(8x3600x1000)/(9,81x10)
  yaklaşık m=293578 kilogram su harcıyorum.
  baraj yüzde 75 verimle çalışırsa
  m=293578/0,75=391437 kilogram su yani günde 391,437 ton su harcıyorum. 🙂

  Yükseklik 1 metre olursa bu değeri 10 la çarpın.:)


 • @TENTEN, içinde söyledi: Günlük ortalama elektrik tüketiminiz için barajdan kaç ton su akmalıdır?

  Günlük ortalama elektrik tüketiminiz için barajdan kaç ton su akmalıdır?

  Dostum, bu tip sorular olsa olsa senden gelir zaten.😀
  Ne kadar tükettiğimi bilmediğim için, bu soruyu teget geçiyorum.

 • Yönetici

  @TENTEN , barajlar eko-sistemi yok ediyorlar; kısa süreli kar sağlasalar da uzun sürede verdikleri zarar daha fazla oluyor. Gökleri delen binalarla övünen insanların bir gökdelen için harcadıkları günlük enerjinin bir köyün yıllık enerjisine eşit olduğunu da biliyor olaslar gerek...Tüketim hastalığı yok olmadıkça tüm doğal enerji kaynakları dibe vuracak elde sadece güneş, yel ve dalga kalacak...Adil paylaşım adına Dünya gezegeninin cömertliğini koruyabilmek için insanlığın kapitalizm ayracını kapatmak zorunda olduğunu bilmesi ile başlayacak herşey...


 • Güzel soru şimdi... Soruyu çok beğendim. Bu soru için değişik varyasyonlar türetilebilir. Kilowatsaat başına olarak da üretilebilir sorular. Herkesin tüketimi farklı olduğu için.

  Bir kilowatsaat elektrik için kaç litre su barajdan aşağı düşmeli? Ama baraj yüksekliği de önemli. Kaç kilo kömür yanmalı? Bir rüzgar türbini kaç tur atmalı? Bir güneş panelinin hiç bir şey yapması gerekmiyor. Kaç saat güneş altında durmalı olabilir. Yüzeyine bağlı ama yüzey alanları standart oluyor sanırsam.


 • Ben günde ortalama 8 KwH elektrik enerjisi harcıyorum.
  Elektrik faturasını dikatli incelerseniz Ortalama günlük harcamanız yazar.
  Ep= potansiyel enerji joule
  m=su kütlesi kilogram
  h= yükseklik metre
  g= yerçekimi ivmesi 9,81 metre/saniyekare

  Barajda su yüksekliği h=10 metre olursa
  m=Ep/g*h
  m=(8x3600x1000)/(9,81x10)
  yaklaşık m=293578 kilogram su harcıyorum.
  baraj yüzde 75 verimle çalışırsa
  m=293578/0,75=391437 kilogram su yani günde 391,437 ton su harcıyorum. 🙂

  Yükseklik 1 metre olursa bu değeri 10 la çarpın.:)


 • @smile cep telefonu tablet deyip geçme. 🙂

  Onlar bile 10 metre yüksekliğindeki barajdan günde 1-1,5 ton arası su harcıyor.


 • @TENTEN ama ben telefonda minnacık zaman harcıyorum hih 😂


 • Hesap bu kadar basit elbette değil. Elektrik enerjisinin kinetik karşılığı hesaplanacak. Yani bu enerji şu kadar ton ağırlığı şu kadar metre yüksekliğe çıkarır şeklinde.

  Buradan şu kadar düşü yüksekliği olmak kaydıyla şu kadar su boşalır barajdan diye sonuca gidilir. Düşü yüksekliği çok önemli. Ne kadar yüksek baraj seti, o kadar fazla enerji.

  Hatta bir ara bir elektrikli otomobil için gerekli batarya gücünü hesaplamıştım. Kendim normal araba aküleri ile bir elektrikli araba yapmaya niyetlendim. Fakat hesabı yapınca vaz geçtim. Çünkü arabanın en az üç katı ağırlıkta akü gerekiyordu.

  Sonra bir calaskarla yukarı elle çekilen bir ağırlığı geri bırakarak dönen dişlilere jeneratör bağlayıp bir bodrumu kol gücüyle aydınlatmayı planladım.

  Buna da bir LED lambayı bir saat yakması için yüz kiloluk ağırlığı tavana kadar çekmek gerektiği çıktı. Spor olur çekersin ama yani bıktırır. Bir saat işin var bodrumda, asıl halata ki ışık yansın! Uğraşamam dedim bıraktım.

  En iyisi güneş paneli dedim, bir yaz boyu telefonumu tabletimi laptopumu güneşten şarj ettim ama yaz sonu panel güneşe dayanamadı, yandı. Çok parlak güneşte bir koruyucu az yansıtıcılı camla korumak gerekirdi ve doğal su sirkülasyonu ile de soğutulabilirdi ama kim uğraşacak o kadar uzun boylu.

  Bunlar kıyamet senaryoları aslında, çamaşır makinesi motorundan jeneratör yapmak filan. Normal zamanda uğraşılmaz. Ama Mad Max gerçek olsun yaparım yani.


 • Bu arada teknik icat videolarını sürekli izlerim ve bazılarını yaparım.

  Aman diyim saçma sapan yok bujiye bobin sarıp yok hoparlöre yapıştırıp bedava elektrik filan saçma sapan ergen zırvası abuk sabuk videolara saniye bile ayırmayın. Bazen yanlışlıkla tıklıyorum hemen uydurma olduğunu anlayıp kapatıyorum.

  Beynimde artık safsata dedektörü oluştu. Safsatayı görür görmez bipliyor uyarıyor. Bu teknik için de geçerli fikir için de.


 • Bu troller nasıl olsa izleyecek bir sürü salak var diye dalgalarını geçiyorlar. Düzeneği bir tahta üzerine monte edip tahtanın içini oyup batarya veya kondansatör yerleştiriyorlar. Keriz kekleme mutluluğu tatmak için emek vermek nasıl bir çarpık zihniyet anlamıyorum. Keriz kekleyince kendini zeki zannediyor galiba bu kişilik bozukluklu manyaklar.

  Hani bir söz vardır çocuğunuz size çok zeki gibi geliyorsa hemen sevinmeyin, belki normal zekalıdır da siz geri zekalısınızdır diye. Yani millet çok salak olunca siz normal zeka oluyorsunuz, ileri zeka değil!

  Bunlar bir yığın salak nasıl olsa izler, video biraz tutununca yanlışlıkla bir şey zannedip tıklayan da izlemese de bir kere açmış olacağı için daya safsatayı gitsin, yerler diye bunları koyuyorlar.

  Zeka düzeyinin bu kadar düşük olmasına inanamıyorum. İnsanlarda bir yanda zeka ilerlemesi var tamam ama bir yanda vahim zeka gerilemesi var.

  Motor su ile çalışır ama petrol patronları su ile çalışan motoru yasaklıyorlar filan diye inanan bir hayli kesim oluştu. Depoya işeyeceksin onunla çalışacak motor var ama kapitalistler yaptırmıyorlar deseler inanacak bir yığın kişi var.

  İnanılmaz da bir zeka gerilemesi var. Çocuklar tamam erken uyanıyorlar zekaları çabuk gelişiyor ama sonra? Sonra geri zekalılar kesinlikle çoğunluğu sağlıyorlar. Erken başlayınca erken de duruyor herhalde zeka gelişimi.


 • Yani egzoza bir cihaz koyacağım su buharını oksijen ve hidrojene ayrıştıracak, bunları geri motora basacağım, tekrar su buharı olacak tekrar egzozda ayrıştırıp geri motora... Böylece araba hiç yakıt doldurmadan çalışıp istersen dünyayı dolanacak desen inanacak bir sürü keriz var. İnanılır gibi değil, nasıl bu kadar çok saftirik olur? Bu internet bir beyin yıkama, aptallaştırma aracına nasıl dönüştü böyle, mucizevi bir bilgi kaynağı iken?

  İnsanın yozlaştırmayacağı hiç bir şey olmadığı buradan belli. İnternette yayamayacağın bir salaklık yok! En salakça en aptalca geri zekalı fikri pompala, yayılır gider. Hayır zamanında televizyona aptal kutusu derdik, internet çıktı artık insanlar uyanacak dedik, ne gezer! Telefon aptal aynası oldu bu sefer!

  Eski kuşağı ise hâla televizyon ile uyutuyorlar. Hani Brezilya lideri demişti ya ülkeyi futbol sayesinde idare edebiliyorum diye. Bizim milleti de televizyon dizileri ile uyutup idare ediliyorlarmış gibi gösteriyorlar. Bir dizi evreni oluşturdular, sanal bir evrende rüya gösteriyorlar.


 • @DemoKratos, içinde söyledi: Günlük ortalama elektrik tüketiminiz için barajdan kaç ton su akmalıdır?

  milleti de televizyon dizileri ile uyutup idare ediliyorlarmış gibi gösteriyorlar. Bir dizi evreni oluşturdular, sanal bir evrende rüya gösteriyorlar.

  Televizyon kanalları tam bir dizi fabrikasına dönüştü. Başka hiç bir şey yok. Düşünme, sadece ipnotize ol ve beynin yıkansın.

  Ciddi de devlet bütçesi fonlanıyor bu amaç için. Yani bir tarih dizisinde büyük harcamalar var. Kostümler, ortamlar, atlar, bunlar az parayla olacak işler değil.

  Nedir, insanlar bu günü unutup hipnoz olup mazi ile avunacaklar. Hayır bu televizyon dediğin şeyde başka bir şeyler daha olurdu yahu!

  Dogmatik saplantıya fikir dendiği ve başka fikre değer verilmediği korkunç bir ortam var. Dogmatik saplantılısan ideal vatandaşsın. Sorgulayansan sakıncalı piyadesin!

  Bence korkunç.

 • Topic has been marked as solved  phi phi 

Benzer Konular

 • 3
 • 14
 • 10
 • 15
 • 10