Unsolved ARKADAŞ SEÇİMİNDEKİ EN ÖNEMLİ KRİTERİNİZ/DEĞERİNİZ NEDİR ?

• Etik Kurulu Üyesi

'En' ifadesini pek sevmem ama özellikle sorularımı sorarken detay yerine genele ya da önemli olana vurgu yapılması için 'en' ifadesini kullanırım. Bu yüzden başlıkta da 'en' ifadesini kullandım.

Arkadaşlık vb. kavramlar ilk bakışta basit görünen lakin derin anlamları olan birlikteliklerdir. Her şeyden evvel haz kaynağıdır.
    Hayatta en keyifli anlarıma dönüp baktığımda da toplumun genelinden farklı perspektif geliştirebildiğini düşündüğüm insanlarla geçirdim.

Arkadaşlık vb. ilişkilerin özellikle başlangıç döneminde farkında olsa da olmasa da aslında herkesin yoğunluğu fark etmeksizin beklenti içerisinde olduğunu düşünmekteyim.

Benim bu konudaki tonu en yoğun olan kırmızı çizgim :
    Arkadaşlığın ileri boyutunda bile emrivaki yapılmasına tahammülüm bulunmadığı için kişinin kullandığı dilin Türkçe değil 'Nezaket Dili' olmasıdır.

Peki sizin ARKADAŞ SECİMİNDEKİ EN ÖNEMLİ KRİTERİNİZ NEDİR ?

kalın yazı

• Kurucu

@Struma cok siradan olacak ama durustluk ve iyi niyet diyebilirim.

• Etik Kurulu Üyesi

@phi
    Sıradan ama vazgeçilmez. Vazgeçilmesi teklif bile edilemez.

👏

• Yönetici

@Struma , ön-yargılardan arınmış olmak derim...

• Editör

Sevgili @Struma arkadaşlık bu devirde sürdürülmesi zor bir olay olmaya başladı gözümde. Sebebi insanların gerçek veya yalan olduğunu geç veya hiç anlayamamış olmam. Maskeler...

Sorunun cevabına gelirsek, iki bireyin de muhtemeldir ki bir sınır çizgisi vardır. İşte o sınırı aşmamak. Benim çizgim, ben istemediğim sürece hayatıma müdahale edilmesini istemem. Ama izin vermediğim halde sınırımı aşmaya başladıysa o arkadaşlığa arkadaşlık demem.

Teşekkürler...

• Kriterden ziyade bilhassa küçük yaşta(ilk, orta okul, lise) edinilen arkadaşlıklar hem samimi hem de uzun soluklu oluyorlar kanımca. Çünkü yaşlandıkça arkadaş ve çevre edinme kıstasları da yükseliyor. Öyle her merhaba dediğinizle samimiyet kurmak güçleşiyor.
    Benim en samimi oldugum arkadaşlarım ilk ve orta okuldaki sınıf arkadaşlarımdır hălă. Daha sonra edindiğim samimi arkadaşlarımın sayısı azdır.

• Benim belirli kriterlerim yok. Kafalar ya uyuşuyordur, ya da uyuşmuyordur.

Ama Kereste'nin dediği de doğru. Belli bir yaştan sonra hangi ortamda olduğun da önemli. Bazı ortamlarda kısa süreli de olsa, insanlarla sosyalleşebiliyorsun. Diğer bazı ortamlarda (mesela yüksek lisans dönemi diyim) insanların birbirinden çok fazla haberi olmayabiliyor. Ama lise-ortaokul arkadaşlıkları da bitmeden son 5-6 ay öncesinde beni baymaya başlamıştı. Bence yetişkinlik dönemi dostlukları daha keyifli. Ama çocukluk arkadaşlıklarını yetişkinlikte de sürdürebilenleri (kendim öyle bir şey yapamadığım için) biraz kıskanmıyor değilim.