• Yönetici

  Bu başlıkta her ay bir konuyu tartışmaya açalım...Bu ayın konusu #empati#/olsun...Empati hakkında düşüncelerinizi paylaşır mısınız?


 • @nejdet-evren, içinde söyledi: Ayın konusu

  Bu başlıkta her ay bir konuyu tartışmaya açalım...Bu ayın konusu #empati#/olsun...Empati hakkında düşüncelerinizi paylaşır mısınız?

  Empati:Kendini duygu ve düşüncede bir başkasının yerine koyabilme.

  Tanım bu ama bir insan kendini başkası yerine asla koyamaz.

  Karşımızdaki insanın duyu organları bizim beynimize bağlı değil.

  Bağlı olsa bile örneğin karşımızdaki insanın ağrı eşiği bizim ağrı eşiği ile aynı olmayabilir.

  A kliması 20 dereceden düşük ise ısıtmaya 25 santigrat dereceden fazla ise soğutmaya ayarlanmış olsun.

  B kliması 25 dereceden düşük ise ısıtmaya 30 santigrat dereceden fazla ise soğutmaya ayarlanmış olsun.

  20 santigrat dereceden düşük ise A Ve B klimaları odayı ısıtmaya çalışacak.

  20 ile 25 santigrat dereceler arasında A kliması çalışmayacak B kliması odayı ısıtacak.

  25 ile 30 santigrat dereceler arasında B kliması çalışmayacak ama A kliması odayı soğutmaya başlayacak.

  30 santigrat derece üstünde A ve B klimaları odayı soğutmaya çalışacak.

  25 derecede ne olacağı konusu biraz karışık. Çünkü tam ölçüm yoktur. Artı eksi hata paylarına bağlı.

  İnsanlar karşısındaki kişinin ağrı mı çektiğini yoksa haz mı duyduğunu hatalı bir şekilde yüz ifadesinden anlamaya çalışıyorlar.

  Aşağıda hastahane acil çalışanları için çizelge var.

  https://www.medscape.com/viewarticle/737812_3
  alt metni

 • Yönetici

  @TENTEN , yorum için öncelikle teşekkür ederim. Elbette empati yaparken yek-diğerinin tüm yaşanmışlık duygu ve edimlerinin nedenlerini bir-e-bir bilmek ne mümkün ne de gerekli değildir. Bu durum 25 C derecenin belirsizliğini ifade eder ve empatiye engel olmaz. İnsan bir diğerine göre tanımlandığına göre bir diğerini anlaması ve duygudaşlığını ölçümleyebilmesi için bir yönteme gereksinimi olacaktır; bu da vicdanın sesine kulak veren empatidir.


 • Empati insana has değildir, şempanzelerde açıkça gözlenmektedir. Buna rağmen insanda tam anlamını bulur.

  Empati olmaksızın insanlık inşa edilemez. Bütün sanatların kökü empatidir. Empati olmadan bir sanat eserinden haz alınamaz.

  Nasıl yani vazoda çiçek resmine bakınca sanat hazzı almanın empati ile ne ilgisi var diye akla gelebilir. Bütün sanatlar sanatçının iç dünyasını yansıtır. Sanatçının iç dünyasını anlamak, ne ortaya koymaya çalıştığını hissetmek sanattan alınan hazzı sağlar. Bu ise empati yapılmadan düşünülemez.

  Ben şahsen film izlerken her sahnenin çekiminde yönetmenin neden o tarz bir tercih yaptığını düşünürüm.


 • Örneğin büyük usta Spielberg Dünyalar Savaşı filminde askerlerin tripodlara saldırılarında askerlerin arkasından gelen hareketli kamera kullanmıştır. Burada o tripodlara saldıran askerlerden biri olduğumuz duygusunu bize vermek istemiştir.

  İzlerken ilk saldırılar yararsız olduğu için zavallı askerlerin yerinde olmayı hiç istememiş ve kamera askerlerin arkasından tripodlara doğru ilerlerken geride durmaya çalıştığımı hissetmişimdir.

  Fakat son yok edici saldırıda neredeyse ekranın içine atlayıp askerlerin bile önüne geçmek istediğimi hissetmişimdir. O tipodun Javelin ile isabet alıp gümbür gümbür yıkılışı sahnesini hiç unutamam. Sanki füzeyi ben fırlatmışım gibi hissetmişimdir. Hatta Spielberg usta bu duyguyu iyi vermek için kamerayı namlunun arkasına yerleştirip füzeyi fırlatmıştır. Film boyunca hep "biz" ve "onlar" vurguları yapmıştır.

  Yani Spielberg usta bizi dünyalar savaşına sokmayı başardı.

 • Yönetici

  @DemoKratos , teşekkürler...kesinlikle salt insana ait olmadığı konusunda hem-fikirim. ayrıca onlardaki empatinin daha gelişkin olduğunu da söyleyebilirim. zira hiç bir maymun topluluğunda "sokak çocuğu" bulunmaz..sadece İstanbul'dak sokak çocuklarını düşünüyorum da....insan olmak acınası bir durumda...


 • @nejdet-evren beyindeki empati sağlayan ayna nöron sayısına baktığımızda insanın şempanzeye göre kesin üstünlüğü var.

  İnsanlar da küçük kabileler halinde yaşasalardı annesiz babasız kalan çocuklara halaları teyzeleri mutlak bakardı. Şempanzelerde o şekilde oluyor. Hala ve teyze kesin net şekilde anne yarısı şempanzelerde. Yalnız kalan yavruyu sahiplenmemeleri söz konusu pek değil.

  İnsan olarak başlıca sorunumuz çok kalabalık nüfusumuz. Bu sorunun mutlaka bir şekilde çözümü şart.

 • Yönetici

  Empati, bilinen genel tanımı ile davranış bilimlerinde kişinin düşünce düzleminde bir davranışı değerlendirmeye tabi tuttuğunda kendisini o kişi ile özdeşleştirerek, kendisini o kişinin yerine koyarak, içselleştirme yapmak suretiyle ve belki de o-na ilişkin düşünceler ile bir değerlendirme yapması girişimidir.


 • @nejdet-evren, içinde söyledi: Ayın konusu

  Bu başlıkta her ay bir konuyu tartışmaya açalım...Bu ayın konusu #empati#/olsun...Empati hakkında düşüncelerinizi paylaşır mısınız?

  Empati şefkattir.

  Ekran görüntüsü 2022-05-14 224751.jpg

 • Yönetici

  @düşüntaşın , buradan hareketle şunu söyleleyebilir miyiz? narsist birisi empati yapamaz...


 • @nejdet-evren, içinde söyledi: Ayın konusu

  @düşüntaşın , buradan hareketle şunu söyleleyebilir miyiz? narsist birisi empati yapamaz...

  Narsist olanlara karşı hariç, evet


 • Narsizm, paranoid şizofreninin paranoyaya dönüşmesinden sonraki, ego, yani kendi benliği hakkında paranoyalara saplanma aşamasıdır.

  Bu aşamadaki paranoyak dünyayı kurtaracağını iddia edebilir, mehdi olduğunu, peygamber olduğunu, hatta tanrı olduğunu bile iddia edebilir.


Benzer Konular

 • 1
 • 3
 • 10
 • 2
 • 4